Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 stycznia 2016 r.
14:20

Lubelska Wielonarodowa Brygada zostanie użyta na Ukrainie? Macierewicz także o kontrakcie na helikoptery

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
10 50 A A
Juozas Olekas, Antoni Macierewicz i Stepan Połtorak (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Juozas Olekas, Antoni Macierewicz i Stepan Połtorak (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Dowództwo Wielonarodowej Brygady osiągnęło operacyjna zdolność dowodzenia – ogłosił w Lublinie minister Antoni Macierewicz. Szef MON nie wykluczył użycia Wielonarodowej Brygady na Ukrainie, ale dopiero za rok, kiedy jednostka osiągnie zdolność bojową. Póki 1 lutego rozpoczną się w Lublinie kolejne ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „Brave Band”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek w Lublinie spotkali się ministrowie obrony narodowej Polski, Litwy i Ukrainy. – Odebraliśmy meldunek o osiągnięciu zdolności operacyjnej dowództwa Wielonarodowe Brygady. Za rok, w styczniu 2017 roku, brygada osiągnie zdolność operacyjną – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Przypomnijmy, że dowództwo i sztab Wielonarodowej mieści się w Lublinie. Trzonem operacyjnym brygady są natomiast trzy bataliony. Polska wystawiła 5 batalion strzelców podhalańskich z Przemyśla, Ukraińcy batalion aeromobilny, a Litwini zmechanizowany. Obecnie brygadą dowodzi generał Adam Joks, jego zastępcą jest oficer ukraiński, zaś szefem sztabu Litwin.

– Dowództwo jest już gotowe do dowodzenia tymi siłami. Zostały już opracowane procedury na wypadek misji, także zagranicznych, ale także kwestie zabezpieczenie logistycznego, finansowego i inne – mówi major Wojciech Jakubczuk z Wielonarodowej. – W zależności od misji, brygada może poprosić o wsparcie innych specjalistycznych oddziałów, wchodzących w skład poszczególnych armii – dodaje major Jakubczuk.

Docelowo brygada ma liczyć 4000 żołnierzy. Wielonarodowa nie będzie miała jednego miejsca stacjonowania. Poszczególne bataliony szkolą się i ćwiczą w swoich krajach. W przypadku rozkazu wyjazdu na misję brygada będzie się formować w wyznaczonym miejscu. – Oczywiście program przewiduje wspólne ćwiczenia na poligonach, i to już w tym roku. Póki co, 1 lutego, w Lublinie, ruszą kolejne ćwiczenia sztabowe pod hasłem „Brave Band” – mówi ppłk Oleksander Gain, oficera prasowy brygady.

Podczas konferencji prasowej padło pytanie o możliwość użycia Wielonarodowej Brygady działań w Donbasie, przeciwko siłom wspieranym przez Rosję. – Nie wykluczam takiej możliwości, ale jestem przekonany, że do momentu osiągnięcia zdolności operacyjnej brygada, Ukraina odzyska pełną integralność terytorialną – dodał minister Macierewicz. Słowa polskiego ministra potwierdził jego ukraiński odpowiednik, gen. armii Stepan Połtorak.

Na koniec, już na korytarzu, minister Macierewicz odniósł się do kontraktu na zakup nowych wielazadaniowych helikopterów dla polskiej armii. Przypomnijmy, że za 50 francuskich śmigłowców H225M Caracal, symulatory, pakiet szkoleniowy i logistyczny Polska ma zapłacić ponad 13,3 mld zł. – Będziemy z Francuzami rozmawiać, aby jak najmniej boleśnie wycofać się z tego kontraktu i rozpisać nowy przetarg – powiedział minister Macierewicz. Z ofertą Airbus Helicopters przegrały PZL Świdnik i AgustaWestland oraz PZL Mielec, należące do amerykańskiej korporacji Sikorsky.

Po spotkaniu w sztabie Wielonarodowej Brygady, na Zamku Lubelskim, minister Macierewicz zjadł obiad z Juozasem Olekasem, ministrem obrony Litwy. Politycy omówili sprawy związane z planowanym w Warszawie szczytem NATO, zwiększeniem obecności wojsk sojuszu w Polsce i na Litwie.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 12:09

Minister A.Macierewicz z wizytą w Berlinie, gdzie spotykał się z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen.

Avatar
Gucio / 27 stycznia 2016 o 22:03

O kurcze! Jak Ty niewiele wiesz w temacie i bredzisz głupoty!
Żeby "PiS mógł pstryknąć w nosek PO" i kupić śmigłowce amerykańskie lub włoskie, to trzydzieści kilka milionów obywateli tego kraju będzie przez jakieś 30 lat opłacało wyższe koszty ich eksploatacji (pomijając zupełnie kwestię ewentualnych kosztów unieważnienia przetargu), a piloci niedługo będą latać palcem po mapie (stare śmigłowce się kończą, a wprowadzenie nowych do służby trwa lata). A tak właściwie to dlaczego amerykańskie i włoskie śmigłowce produkowane w obcych kapitałowo zakładach mogą być, a śmigłowce francuskie produkowane w polskiej spółce już nie? Gdzie tu jest wspieranie POLSKIEGO przemysłu? Przecież każdy ze śmigłowców wystawionych do przetargu byłby montowany w Polsce (oczywiście oprócz wersji morskiej S-70i). A oferta przemysłowa Amerykanów i Włochów to jak dla jakiegoś bantustanu - koraliki i błyskotki bez rzeczywistej wartości. Ale PR maja na 6+, głośny i nieustający.
Bajek o porównywalnych aspektach technicznych nie skomentuję - nawet laik po lekturze Wikipedii zorientuje się, że bredzisz.
Ale faktycznie, temat zasługuje na osobny news: PiS rezygnuje z najkorzystniejszej oferty z powodu... - no właśnie, dlaczego???

Cywil - brawo !

p.s.

faryzeusze , nie trzeba bylo sprzedawać polskich fabryk .

p.s. 2

Szwecja , kraj niespełna 10 milionowy może produkować sprzęt dla wojska ?

oczywiście nie wszystko , ale można jak widać .

Cywil - brawo !

p.s.

faryzeusze , nie trzeba bylo sprzedawać polskich fabryk .

p.s. 2

Szwecja , kraj niespełna 10 milionowy może produkować sprzęt dla wojska ?

oczywiście nie wszystko , ale można jak widać .

rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 12:19

Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 12:05

Avatar
crx / 27 stycznia 2016 o 11:11

Mamy brygadę, mamy doradców, jeszcze chwila i odbijemy Krym.

Putin bój się!!!

Pa  kakoju czort nam nurzen Krym ? Nam nrawitsa RPA I jejo brylianty, Arabia Saudyjska i jejo ropu i ...Amieryka południowa i jejo diewuszki;-)))

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 15:50
PROSIMY PODAĆ MENU OBIADU.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 15:19
No to Litwa już się zwija z tego interesu. :-D
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 14:42
Policmajster rusza na wojenkę.Ubierzcie antka w mundur dajcie mu pałkę i na wschód niech pokaże jak to się robi.Po pokazie za jego przewodem reszta .Ale! pierwszy PANANTONIM.A póki co kaftanik i do Abramowic.Właściwe miejsce dla czuba!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 14:11
W Polsce w grupie miliona uciekinierów z Ukrainy - jak podaje premier Szydlo-jest duża grupa która zbiegła żeby uniknąć służby wojskowej i walki na Wschodzie.W ich miejsce Polska chce wysłać na wojnę młodych ludzi z Polski. Genialny pomysł.Czyli -jak rozpetałem III Wojne Swiatową.
Avatar
lot. / 26 stycznia 2016 o 14:08

cywil ty bredzisz jak mało kto Caracale produkowane w łodzi? To Komorowski powiedzial że tam jest firma produk. śmiglowce -wiadomość z pierwszej ręki ,współczucie moje!!!

Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 12:09

Minister A.Macierewicz z wizytą w Berlinie, gdzie spotykał się z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen.

Avatar
Gucio / 27 stycznia 2016 o 22:03

O kurcze! Jak Ty niewiele wiesz w temacie i bredzisz głupoty!
Żeby "PiS mógł pstryknąć w nosek PO" i kupić śmigłowce amerykańskie lub włoskie, to trzydzieści kilka milionów obywateli tego kraju będzie przez jakieś 30 lat opłacało wyższe koszty ich eksploatacji (pomijając zupełnie kwestię ewentualnych kosztów unieważnienia przetargu), a piloci niedługo będą latać palcem po mapie (stare śmigłowce się kończą, a wprowadzenie nowych do służby trwa lata). A tak właściwie to dlaczego amerykańskie i włoskie śmigłowce produkowane w obcych kapitałowo zakładach mogą być, a śmigłowce francuskie produkowane w polskiej spółce już nie? Gdzie tu jest wspieranie POLSKIEGO przemysłu? Przecież każdy ze śmigłowców wystawionych do przetargu byłby montowany w Polsce (oczywiście oprócz wersji morskiej S-70i). A oferta przemysłowa Amerykanów i Włochów to jak dla jakiegoś bantustanu - koraliki i błyskotki bez rzeczywistej wartości. Ale PR maja na 6+, głośny i nieustający.
Bajek o porównywalnych aspektach technicznych nie skomentuję - nawet laik po lekturze Wikipedii zorientuje się, że bredzisz.
Ale faktycznie, temat zasługuje na osobny news: PiS rezygnuje z najkorzystniejszej oferty z powodu... - no właśnie, dlaczego???

Cywil - brawo !

p.s.

faryzeusze , nie trzeba bylo sprzedawać polskich fabryk .

p.s. 2

Szwecja , kraj niespełna 10 milionowy może produkować sprzęt dla wojska ?

oczywiście nie wszystko , ale można jak widać .

Cywil - brawo !

p.s.

faryzeusze , nie trzeba bylo sprzedawać polskich fabryk .

p.s. 2

Szwecja , kraj niespełna 10 milionowy może produkować sprzęt dla wojska ?

oczywiście nie wszystko , ale można jak widać .

rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 12:19

Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 12:05

Avatar
crx / 27 stycznia 2016 o 11:11

Mamy brygadę, mamy doradców, jeszcze chwila i odbijemy Krym.

Putin bój się!!!

Pa  kakoju czort nam nurzen Krym ? Nam nrawitsa RPA I jejo brylianty, Arabia Saudyjska i jejo ropu i ...Amieryka południowa i jejo diewuszki;-)))

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 15:50
PROSIMY PODAĆ MENU OBIADU.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 15:19
No to Litwa już się zwija z tego interesu. :-D
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 14:42
Policmajster rusza na wojenkę.Ubierzcie antka w mundur dajcie mu pałkę i na wschód niech pokaże jak to się robi.Po pokazie za jego przewodem reszta .Ale! pierwszy PANANTONIM.A póki co kaftanik i do Abramowic.Właściwe miejsce dla czuba!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 14:11
W Polsce w grupie miliona uciekinierów z Ukrainy - jak podaje premier Szydlo-jest duża grupa która zbiegła żeby uniknąć służby wojskowej i walki na Wschodzie.W ich miejsce Polska chce wysłać na wojnę młodych ludzi z Polski. Genialny pomysł.Czyli -jak rozpetałem III Wojne Swiatową.
Avatar
lot. / 26 stycznia 2016 o 14:08

cywil ty bredzisz jak mało kto Caracale produkowane w łodzi? To Komorowski powiedzial że tam jest firma produk. śmiglowce -wiadomość z pierwszej ręki ,współczucie moje!!!

Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii 0 0

Bartosz Boncik z Orląt Łuków wywalczył w Austrii Puchar Unii Europejskiej. Reprezentacja Polski nie miała sobie równych

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 0

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Święto Dzielnicy Czuby Południowe
22 czerwca 2018, 16:00

Święto Dzielnicy Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. DDK Czuby Południowe i Rada Dzielnicy zapraszają mieszkańców na pełne atrakcji Święto Dzielnicy. Wydarzenie dla dużych i małych lublinian odbędzie się 22 czerwca o godz. 16 w Parku Jana Pawła II.

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem 0 2

49-latek nachodził pracowników ośrodka pomocy społecznej w Bychawie. Groził im śmiercią i podpaleniem. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób 0 8

Stu tysięcy osób w całej Polsce potrzebuje Platforma Obywatelska w celu kontrolowania jesiennych wyborów samorządowych. Politycy tej partii rozpoczęli akcję „Wolontariusze Wolnych Wyborów”.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 14

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 1

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!