niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelski e-sąd się zabezpieczył. Spadek liczby pozwów tylko chwilowy

  Edytuj ten wpis
Autor: jsz

W e-sądzie prowadzone są tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. (Archiwum)
W e-sądzie prowadzone są tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. (Archiwum)

Bardziej szczelny system i mniejsze ryzyko błędów. Tak zmienił się w ciągu ostatnich miesięcy lubelski e-sąd. Zmiana przepisów chwilowo ograniczyła liczbę pozwów, ale sytuacja wróciła już do normy.

Zmiany w e-sądzie to wynik nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Od 7 lipca wnoszący pozwy muszą podawać numer PESEL dłużnika. Z kolei okres przedawnienia roszczeń zawężono do trzech lat. Zmiany miał ograniczyć ryzyko błędów przy przeprowadzaniu egzekucji komorniczych. Chodziło o wyeliminowanie przypadków ściągania należności od osób, które faktycznie nie są dłużnikami.

–Tuż przed wprowadzeniem zmian notowaliśmy lawinowy napływ pozwów – mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – W pierwszym półroczu tego roku wpłynęło ponad 1,7 mln spraw. Wierzyciele chcieli zdążyć z pozwami przed zmianą przepisów.

W e-sądzie prowadzone są tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. Dotyczą głównie osób zalegających z różnymi opłatami, np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet. Taka formuła działa od 2010 r.

Tuż po wprowadzeniu zmian, zanotowano wyraźny spadek liczby pozwów. W lipcu wpłynęło ich ponad 88 tys., czyli dwa razy mniej niż przed rokiem. Później jednak, z miesiąca na miesiąc liczba spraw rosła, sięgając we wrześniu blisko 180 tys.To więcej niż jesienią ubiegłego roku.

– Ludzie wciąż nie płacą rachunków, więc spraw jest nadal bardzo dużo – dodaje sędzia Ozimek. – System stał się jednak bardziej szczelny, a możliwość manipulacji jest węższa.

Przed zmianami zdarzały się przypadki nadużywania e-sądu - np. do egzekwowania przedawnionych długów. Niektórzy wierzyciele wykorzystywali również nieaktualne adresy dłużników, licząc na to, że zawiadomienie o sprawie do nich nie dotrze, a sprawa trafi do komornika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!