poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelski europoseł chce kaplicy katolickiej w Parlamencie Europejskim

Dodano: 4 lutego 2016, 19:09

Otwarcia kaplicy katolickiej w siedzibie Parlamentu Europejskiego chce lubelski prof. Mirosław Piotrowski. Wysłał w tej sprawie pismo do przewodniczącego PE Martina Schulza. To nie pierwszy taki wniosek złożony przez polskiego europosła.

Polityk przypomina, że Unia Europejska powstała jako wspólnota opierająca się na wartościach chrześcijańskich. Tymczasem w budynku Parlamentu Europejskiego poza tzw. salą medytacji, dostępną dla wszystkich grup religijnych, nie ma osobnej sali do modlitwy dla chrześcijan. Życzenie udostępnienia takiego pomieszczenia miało wyrażać wielu europosłów, ich asystentów oraz innych pracowników europarlamentu.

– Złożyłem takie pismo w sekretariacie przewodniczącego. Mam nadzieję, że wśród setek, a nawet tysięcy pomieszczeń, uda się wygospodarować jedno na ten cel. Chodzi o zapewnienie chrześcijanom i katolikom możliwości spokojnej modlitwy, ale też o unikanie kuriozalnych sytuacji, jakie mają miejsce – mówi prof. Piotrowski.

Dwa z takich zdarzeń europoseł opisuje w felietonie w tygodniku katolickim „Niedziela”. „Kiedyś w trakcie mszy św. do sali wszedł mężczyzna, który niestropiony katolicką liturgią obok ołtarza rozłożył dywanik i zaczął modlić się do Allaha, nieco przeszkadzając innym. To praktyczny wymiar jedności w różnorodności Parlamentu Europejskiego” – czytamy.

Piotrowski podkreśla także, że naczynia liturgiczne i krzyż trzymane są w tej samej szafie, w której znajdują się używane przez muzułmanów dywaniki. W związku z tym kilka lat temu miało dojść do innego niecodziennego przypadku. „Jednej z zatrudnionych w Parlamencie pań, która najczęściej się w tym pomieszczeniu modliła, przy wyjmowaniu krzyża z szafy spadł on na podłogę i się połamał.

Przerażona postanowiła kupić nowy. Zanim jednak to zrobiła, niektórzy europosłowie, zobaczywszy połamany krzyż, natychmiast pomyśleli o profanacji i w ten sposób sformułowali przekaz do polskich i europejskich mediów” – pisze prof. Piotrowski. Jego zdaniem są to powody, dla których warto pomyśleć o utworzeniu w siedzibie europarlamentu choćby niewielkiej katolickiej kaplicy.

Już w 2004 roku o utworzenie kaplicy w PE apelował Ryszard Czarnecki, ówczesny europoseł Samoobrony, obecnie PiS, jeden z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

SONDA
Liczba głosów: 890

Czy w Parlamencie Europejskim powinna powstać kaplica katolicka?

20.22 %
Tak
76.63 %
Nie
3.15 %
Nie wiem
Gość
Gość
/:/
(171) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2016 o 01:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to się robi Poprostu chore nie można już znieść ich pomysłów i buty
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2016 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czemu katolicka? Co to za podejście? Wystarczy fakt,że jest sala do medytacji,dla wszystkich.Budowanie kaplicy dla 1 wyznania gdy obok jest sala dla wszystkich wyznań to faworyzacja i dyskryminacja.I niepotrzebnie brane miejsce
Rozwiń
/:/
/:/ (7 lutego 2016 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kościół -to miejsce do modlitwy.

To świątynia.

Rozwiń
Ekumenista
Ekumenista (7 lutego 2016 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Faryzeusz. Niech nawróci najpierw Papieża na swoją wiarę, że ekskluzywna kaplica jednego z wyznań chrześcijańskich w parlamencie całej Europy jest tym o co walkę powinna toczyć Stolica Apostolska.

WATYKAN NIGDY CZEGOŚ TAKIEGO NIE POPRZE. DOBRZE WIADOMO O TYM JUŻ OD PONTYFIKATU JANA PAWŁA II I CZASU KIEDY Z IDENTYCZNUM NUMEREM WYSKOCZYŁ W PE OB. CZARNECKI. PIOTROWSKI ZNAKOMICIE ZNA NIE TYLKO STANOWISKO PARLAMENTU, ALE TAKŻE OPINIĘ WATYKANU. CO JEDNAK SZKODZI TROCHĘ LANSU???

Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2016 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WATYKAN NIGDY CZEGOŚ TAKIEGO NIE POPRZE. DOBRZE WIADOMO O TYM JUŻ OD PONTYFIKATU JANA PAWŁA II I CZASU KIEDY Z IDENTYCZNUM NUMEREM WYSKOCZYŁ W PE OB. CZARNECKI. PIOTROWSKI ZNAKOMICIE ZNA NIE TYLKO STANOWISKO PARLAMENTU, ALE TAKŻE OPINIĘ WATYKANU. CO JEDNAK SZKODZI TROCHĘ LANSU???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (171)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!