sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Lubelski kurator oświaty na celowniku związkowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2012, 16:38

Szans na odwołanie Krzysztofa Babisza raczej nie ma. Kurator ma wysokie notowania u władz regionu i
Szans na odwołanie Krzysztofa Babisza raczej nie ma. Kurator ma wysokie notowania u władz regionu i

ZNP najpierw zażądało od wojewody odwołania lubelskiego kuratora oświaty, a teraz domaga się zmiany prawa – żeby nie mógł być jednocześnie radnym wojewódzkim.

Czym Krzysztof Babisz tak podpadł związkowcom? – Nie wiem. Tym bardziej, że dotychczasowa współpraca układała się dobrze – mówi kurator.

Zaczęło się w sierpniu. Związek Nauczycielstwa Polskiego zażądał od Babisza odwołania jego zastępczyni – Anny Szczepińskiej. Poszło o jej słowa, m.in. na naszych łamach. o szkołach w gminie Leśniowice, które miały przejść we władanie stowarzyszenia. – Z prawnego punktu widzenia nie ma do tego żadnych przeciwwskazań – powiedziała wicekurator.

Zdaniem związku, gmina nie może "pozbyć się” wszystkich szkół. Ale kurator odpowiedział, że do odwołania Szczepińskiej nie ma podstaw.

Wtedy prezes ZNP Sławomir Broniarz zażądał od wojewody odwołania samego Babisza. Powody? M.in. "tolerowanie wypowiedzi Szczepińskiej narażających na szwank dobre imię kuratorium”. Ale też "nie wywiązywanie się z obowiązków, które nakłada na kuratora ustawa”.

Wojewoda nie odniosła się jeszcze do pisma szefa ZNP. Ale szans na odwołanie Babisza raczej nie ma. Kurator ma wysokie notowania u władz regionu i w MEN. No i jest działaczem PO.

Związek znalazł więc innego "haka”. Broniarz wystąpił do sejmowej Komisji Edukacji o zmianę prawa, żeby kurator nie mógł łączyć tej funkcji z mandatem radnego sejmiku województwa. Bo ten sposób nadzoruje sam siebie. W piśmie do posłów prezes wskazał tylko przykład Babisza, choć w identycznej sytuacji jest w Polsce kilku kuratorów.

– Mam jednoznaczną opinię prawników Sejmu: nie ma do tego żadnych przeciwwskazań – podkreśla Babisz.

ZNP problem widzi. W Babiszu. – Wydaje się, że mamy do czynienia z nieudolnym wykonywaniem obowiązków urzędnika, który jest odpowiedzialny za strzeżenie prawa – mówi prezes Broniarz. Ale zapewnia, że ZNP nie uparł się jakoś szczególnie na lubelskiego kuratora. – Jest jednym z wielu, w sprawie których interweniujemy – zapewnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
karol
wukile
zoll
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

karol
karol (19 grudnia 2012 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do maniek
wojewoda go nie zwolni bo przeciez babisz zatrudnia meza bratanicy ))
Rozwiń
wukile
wukile (25 września 2012 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takiego prymitywa, jeszcze na stanowisku kuratora nie było. Liczy sie tylko to żeby się gdzieś pokazać i żeby o tobie napisali. Wystarczy spojrzeć na stronę www kuratorium, tylko otwarcie, zamknięcie, jubileusz itp. Fotografie sa najważniejsze.
Rozwiń
zoll
zoll (21 września 2012 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bufon i karierowicz. Nie zależy mu na kuratorium.
Rozwiń
wszystkowiedzący
wszystkowiedzący (21 września 2012 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZNP chce też odwołania prezydenta Komorowskiego i powołania na jego miejsce Prezesa ZNP
Rozwiń
Maniek
Maniek (21 września 2012 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda go nie odwoła, ale nie dlatego, że reprezentuje PO, ale że jest to człowiek Karpińskiego, którego interesów ta Pani dogląda. Tak więc kurator nie musi martwić się o stołek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!