sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Lubelski Nobel za "Teologię człowieka”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2007, 18:29

Ks. prof. Krzysztof Góźdź z KUL został laureatem Lubelskiej Nagrody Naukowej za 2006 rok.

Wyróżnienia dla najlepszych naukowców z naszego regionu wręczono wczoraj w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
Lubelska Nagroda Naukowa, nazywana przez niektórych Lubelskim Noblem, to najbardziej prestiżowe wyróżnienie akademickie w naszym regionie, przyznawane w uznaniu dla pracy badawczej i autorskiej najlepszych naukowców.
Laureatów wybiera kapituła konkursu złożona z rektorów lubelskich uczelni publicznych i członków Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Za wyróżnieniem idzie czek o wartości 10 tysięcy złotych, który fundują rektorzy.

Wczoraj nagroda trafiła do ks. Krzysztofa Góździa, profesora dogmatyki i historii dogmatów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i dyrektora Instytutu Teologii Dogmatycznej w tej uczelni. Kapituła przyznała mu wyróżnienie za książkę "Teologia człowieka"..
- Chcę w niej pokazać różne wizje widzenia człowieka: chrześcijańskie, ekumeniczne, ale powiązane także z naukami przyrodniczymi - wyjaśniał laureat.
I dodaje, że to nowe podejście do nauki o człowieku. - Kiedyś antropologia traktowała tylko o ciele i duszy - tłumaczy ks. prof. - Obecna antropologia teologiczna przedstawia człowieka jako istotę nieskończoną, wykraczającą ponad świat natury i mającą niewymierną głębię świata wewnętrznego. W tym świetle człowiek jawi się jako cud bytu, najgłębsze misterium, osoba w pełnej relacji do Chrystusa i Trójcy Świętej.

- Dzięki tej książce możemy się dowiedzieć, jak człowiek powinien widzieć i pojmować samego siebie - podsumowuje Edmund Prost, prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
Po raz pierwszy Lubelskiego Nobla przyznano w 2001 r. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. ks. prof. Czesław Bartnik (teolog z KUL), prof. Andrzej Kidyba (prawnik z UMCS) i prof. Andrzej Kokowski (archeolog z UMCS) - ubiegłoroczny zwycięzca.
Oprócz nagrody dla najlepszego naukowca Lubelskie Towarzystwo Naukowe co roku przyznaje też honorowe wyróżnienia. Tym razem otrzymali je prof. Inez Wiatr z Politechniki Lubelskiego oraz prof. Jan Gliński z Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!