Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2016 r.
11:23

Lubelski pacjent gorszy od innych? Najniższa stawka w kraju za dzień opieki

59 12 A A
– Pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju – mówią pielęgniarki (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
– Pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju – mówią pielęgniarki (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ. – To jedna z najniższych wycen w kraju, która przełoży się na jakość opieki – ostrzegają pielęgniarki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od początku tego roku w ramach umowy z NFZ opieką długoterminową w województwie lubelskim objęto blisko trzy tysiące pacjentów. Świadczenia w tym zakresie zostały wycenione na 24 zł za tzw. osobodzień. W pierwszym półroczu przyszłego roku stawka ma być taka sama, mimo że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomendowała jej podniesienie do 30,08 zł.

Jak zauważa Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” (grupa ekspertów w dziedzinie opieki długoterminowej), która zajęła się sprawą wyceny świadczeń, to jedna z najniższych stawek w kraju.

– Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

– Zwiększenie ceny za osobodzień spowodowałoby zmniejszenie liczby zakontraktowanych świadczeń, a tym samym ograniczenie dostępności do pielęgniarskiej opieki długoterminowej – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ i dodaje, że dyrektor oddziału może ustalać inną cenę jednostkową za dane świadczenie zdrowotne niż wskazuje AOTMiT.

Według szacunków Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, niezbędne minimum finansowe gwarantujące utrzymanie świadczeń domowej opieki pielęgniarskiej na poziomie wymaganym przez NFZ powinno wynosić 36 zł za osobodzień. – Zejście poniżej tej kwoty odbija się na jakości opieki – uważa dr Szwałkiewicz.

Co na to pielęgniarki? – Oczywiście, że cena przekłada się na jakość świadczeń. Jeśli mamy do dyspozycji mniejsze pieniądze to wiadomo, że możemy znacznie mniej zaoferować, zarówno jeśli chodzi o ilość świadczeń, a także czas, jaki pielęgniarka poświęca pacjentowi – komentuje Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – A pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju. Opieka pielęgniarska w domu pacjenta to praca bardzo trudna i odpowiedzialna. Wiąże się z diagnostyką, rehabilitacją, a także edukacją dla rodziny – uczymy najbliższych pacjenta, jak się nim opiekować.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 07:42
bo takich mamy zaradnych i dbających o nas rządzących
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 12:59
pielegniarka zarabia 36 pln za dzien pracy? i wy sie dziwicie ze strajkuja? wiecej to zebrak wyciagnie na ulicy puszki lepiej zbierac. ale jaja .
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 23:08
Bo k urwa jełopu wszystko macie w tym lublinku tańsze niz w wawie, kraku dczy dziekolwiek, to i kasa za opieke mniejsza., cy to tak tródno zrozumić?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 13:50
Lubelski NFZ lepiej niech poszuka pieniędzy w placówkach takich jak szpital w Biłgoraju, któremu płaci pomimo, że nie ma tam dyżurów radiologa i nie można na dyżurze wykonać badania usg a badania CT np. Po urazach głowy są opisywane przez radiologa dopiero w poniedziałek lub wtorek następnego tygodnia. Ciekawe na jakiej zasadzie szpital w Biłgoraju może funkcjonować nie zapewniając pacjentom do badań, które gwarantuje im konstytucja a NFZ na to przyzwala? Najlepiej zabrać pieniądze tym najsłabszym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:48
To dlatego że żre ekologiczną żywność z wolnego wybiegu i będzie utrapieniem rządzących , czyli będzie dłużej żył a na takiego Ślązaka czy Krakusa jest więcej ale prędzej wyciągnie kopyta ze względu na smog , który go udusi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:12
Ja się pytam: Gdzie był wasz kochany PIS jak taką bieda stawkę ustalali? Gdzie był jak likwidowali kopalnie kilka dni temu? Widać jak PIS o was wszystkich dba, jak i cała reszta polityków z opozycji obywatela ma w d....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:34
A Pielegniarkom wciaz mało? Maja dodatek w chwili obecnej +800 zl z rzadowych pieniedzy, czyli z naszych + PENSJA + indywidualna opieka!!! A idąc z łaską do pacjenta leżącego na oddziale liczą ciagle na pomoc salowej czy sanitariuszki !! Nawet umyc nie potrafia same pacjenta? Tak im ciężko? Podłączyć kroplowke raz na godz. Każdy potrafi!! Ale pamiętajcie KARMA WRACA !!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:15
to zadanie wojewody by z takimi dyskryminacjami walczyc i zaiazkow zawodowych.pan wojewoda ma to gleboko w *** i woli politykowac na portalach .zwiazki tez bo pensyjka pokazna jest i po co sie narazac
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 13:56
Dlaczego lubelski dyrektor NFZ jeszcze nie pod celą przecięż to znęcanie się na chorym co na to lubelska prokuratura nie wszczyna postepowania za czyn ścigany z urzędu.
Avatar
bart / 22 grudnia 2016 o 13:45
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowie (a więc i koszta świadczeń medycznych) są wyższe niż w Lublinie. Czyż nie ?
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowi... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 07:42
bo takich mamy zaradnych i dbających o nas rządzących
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 12:59
pielegniarka zarabia 36 pln za dzien pracy? i wy sie dziwicie ze strajkuja? wiecej to zebrak wyciagnie na ulicy puszki lepiej zbierac. ale jaja .
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 23:08
Bo k urwa jełopu wszystko macie w tym lublinku tańsze niz w wawie, kraku dczy dziekolwiek, to i kasa za opieke mniejsza., cy to tak tródno zrozumić?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 13:50
Lubelski NFZ lepiej niech poszuka pieniędzy w placówkach takich jak szpital w Biłgoraju, któremu płaci pomimo, że nie ma tam dyżurów radiologa i nie można na dyżurze wykonać badania usg a badania CT np. Po urazach głowy są opisywane przez radiologa dopiero w poniedziałek lub wtorek następnego tygodnia. Ciekawe na jakiej zasadzie szpital w Biłgoraju może funkcjonować nie zapewniając pacjentom do badań, które gwarantuje im konstytucja a NFZ na to przyzwala? Najlepiej zabrać pieniądze tym najsłabszym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:48
To dlatego że żre ekologiczną żywność z wolnego wybiegu i będzie utrapieniem rządzących , czyli będzie dłużej żył a na takiego Ślązaka czy Krakusa jest więcej ale prędzej wyciągnie kopyta ze względu na smog , który go udusi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:12
Ja się pytam: Gdzie był wasz kochany PIS jak taką bieda stawkę ustalali? Gdzie był jak likwidowali kopalnie kilka dni temu? Widać jak PIS o was wszystkich dba, jak i cała reszta polityków z opozycji obywatela ma w d....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:34
A Pielegniarkom wciaz mało? Maja dodatek w chwili obecnej +800 zl z rzadowych pieniedzy, czyli z naszych + PENSJA + indywidualna opieka!!! A idąc z łaską do pacjenta leżącego na oddziale liczą ciagle na pomoc salowej czy sanitariuszki !! Nawet umyc nie potrafia same pacjenta? Tak im ciężko? Podłączyć kroplowke raz na godz. Każdy potrafi!! Ale pamiętajcie KARMA WRACA !!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:15
to zadanie wojewody by z takimi dyskryminacjami walczyc i zaiazkow zawodowych.pan wojewoda ma to gleboko w *** i woli politykowac na portalach .zwiazki tez bo pensyjka pokazna jest i po co sie narazac
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 13:56
Dlaczego lubelski dyrektor NFZ jeszcze nie pod celą przecięż to znęcanie się na chorym co na to lubelska prokuratura nie wszczyna postepowania za czyn ścigany z urzędu.
Avatar
bart / 22 grudnia 2016 o 13:45
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowie (a więc i koszta świadczeń medycznych) są wyższe niż w Lublinie. Czyż nie ?
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 0

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 4 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 6 3

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 0

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 33 4

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 4 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 10 8

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 8

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 23 2

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 12 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach
RAPORT

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach 0 5

Według najnowszych danych GUS w kwietniu br. odnotowano wyraźną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!