Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 września 2015 r.
17:10

Lubelski Rower Miejski. Prezydent zaskoczony aż tak dużą popularnością

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
W Lublinie co 42 sekundy wypożyczany jest rower (fot. AS)
W Lublinie co 42 sekundy wypożyczany jest rower (fot. AS)

Dziś mija rok od uruchomienia systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Jest w nim zarejestrowanych już ponad 40 tys. użytkowników, a rowery wypożyczono przeszło 500 tys. razy. Wczoraj w systemie pojawiła się kolejna stacja, już trzecia sfinansowana przez centrum handlowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Statystycznie w tym systemie co 9 minut rejestruje się nowy użytkownik, a co 42 sekundy jest wypożyczany rower – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która jest operatorem Lubelskiego Roweru Miejskiego. Rekordzista wypożyczał jednoślady już 849 razy. Wszystkich wypożyczeń jest już ponad pół miliona.

– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Najpopularniejsze stacje to te obok ZUS, przy Politechnice, pl. Zamkowym i ul. Akademickiej. Najpopularniejsze trasy to z ronda obok ZUS do Politechniki i z pl. Zamkowego na stary most przy Zamojskiej. Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic. Dla wielu mieszkańców miejski rower stał się sposobem na codzienne dojazdy do miejsca pracy lub nauki.

– Co 13. podróż rowerem po mieście odbywa się dzięki systemowi Lubelskiego Roweru Miejskiego, to ponad 7 proc. ruchu rowerowego w mieście – wylicza Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego, które wiosną prowadziło w Lublinie pomiary.

Aktualnie do dyspozycji lublinian jest 40 stacji i 400 rowerów sfinansowanych przez miasto, jak też 3 stacje z 30 rowerami sfinansowane przez centra handlowe Lublin Plaza, Atrium Felicity, jak też Tarasy Zamkowe, gdzie wypożyczalnia została uruchomiona w piątek.

Szef firmy Nextbike twierdzi, że trwają już rozmowy w sprawie kolejnej stacji sponsorskiej, ale raczej nie pojawi się ona przed końcem sezonu przypadającym na koniec października, tylko dopiero wiosną.

Nowy sezon wystartuje 1 kwietnia, a do tego czasu w Lublinie miasto ma dostawić 42 kolejne stacje z 420 rowerami, z czego dwie stacje (obok Ogrodu Saskiego) będą mieć rowery dziecięce.

– Cel stacji dziecięcych jest jeden: żebyśmy już od najmłodszych lat dawali szansę edukacji rowerowej. Po to, żeby później te dzieciaki, idąc do szkoły, czy na dalszych etapach życia, mogły już rowerami jeździć na co dzień – wyjaśnia Aleksander Wiącek z lubelskiego Ratusza.

Przetarg na nowe miejskie stacje został już ogłoszony, obejmuje też 5 wypożyczalni w Świdniku, które sfinansują władze miasta i starostwo.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 października 2015 o 15:33
dziwięsię, że zaskoczony jest zaskoczony. To przecież autoreklama mieudacznika
Avatar
Gość / 19 września 2015 o 21:01
Finansowane z kasy miasta i ue. Firma zarabia na reklamach rowniez.
Avatar
Zdzisław / 18 września 2015 o 23:51

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 23:39
To dzięki ZTM i jej rewolucji w połączeniach mpk czyli bez przesiadki nie dojedziesz, ot co :-(
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:20

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut jazdy) to popularny środek transportu.

Przecież tak samo byłoby gdyby rozdawać darmowe użytkowanie aut (przez pierwsze 20 minut jazdy).

Też sukces byłby gwarantowany.  :D 

.................

Na jakich lekach jadą ci ratuszowi pijarowcy to ja nie wiem.

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut ja... rozwiń

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:10

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

100  % racji. W bogatych miastach i państwach stawia się na rowery.

A Lublin to taka "Szwajcaria wschodu".

Wszyscy srają eurasami. Nas stać na wszystko.

Avatar
Karol / 18 września 2015 o 20:10

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Airport Lublin - też

Avatar
Jacek / 18 września 2015 o 20:06

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 19:30
Smaga napisz ile to kosztuje podatnika!!! Ratusz ma obowiązek odpowiedzieć a nie cukrować jaka to wspaniała inicjatywa z tym rowerem.
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 18:49
Jakich samochodów mniej? Rowerami miejskimi jeżdża ci którzy samochodów nie posiadają. Szykowana podwyżka cen biletów ZTm też pewnie spowodowana jest tymi darmowymi rowerami przez 20 minut.
Avatar
Gość / 9 października 2015 o 15:33
dziwięsię, że zaskoczony jest zaskoczony. To przecież autoreklama mieudacznika
Avatar
Gość / 19 września 2015 o 21:01
Finansowane z kasy miasta i ue. Firma zarabia na reklamach rowniez.
Avatar
Zdzisław / 18 września 2015 o 23:51

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 23:39
To dzięki ZTM i jej rewolucji w połączeniach mpk czyli bez przesiadki nie dojedziesz, ot co :-(
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:20

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut jazdy) to popularny środek transportu.

Przecież tak samo byłoby gdyby rozdawać darmowe użytkowanie aut (przez pierwsze 20 minut jazdy).

Też sukces byłby gwarantowany.  :D 

.................

Na jakich lekach jadą ci ratuszowi pijarowcy to ja nie wiem.

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut ja... rozwiń

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:10

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

100  % racji. W bogatych miastach i państwach stawia się na rowery.

A Lublin to taka "Szwajcaria wschodu".

Wszyscy srają eurasami. Nas stać na wszystko.

Avatar
Karol / 18 września 2015 o 20:10

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Airport Lublin - też

Avatar
Jacek / 18 września 2015 o 20:06

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 19:30
Smaga napisz ile to kosztuje podatnika!!! Ratusz ma obowiązek odpowiedzieć a nie cukrować jaka to wspaniała inicjatywa z tym rowerem.
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 18:49
Jakich samochodów mniej? Rowerami miejskimi jeżdża ci którzy samochodów nie posiadają. Szykowana podwyżka cen biletów ZTm też pewnie spowodowana jest tymi darmowymi rowerami przez 20 minut.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 1 0

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 2 1

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 18 2

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 123 28

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 8

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 35 44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 14 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 40 10

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 44 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!