sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelski tytoń się zwija? Pracownicy martwią się o swoje emerytury

  Edytuj ten wpis

Pracownicy Zakładów Tytoniowych w Lublinie boją się o swoje emerytury. Twierdzą, że firma od początku roku nie płaci składek ZUS. Zakład ma również kłopoty z odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy.

- Nie ma szans, żeby uregulowali te zaległości, bo długi firmy wielokrotnie przekraczają wartość jej majątku - mówi nam jeden z pracowników ZTL. - Zakład jest wart 12-15 mln zł, a zaległości przekraczają 40 mln zł. Dla nas to spory kłopot. Nie wiadomo, jak to wszystko się zakończy. Nikt z zarządu nie udziela nam konkretnych informacji.

Z naszych ustaleń wynika, że tylko zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieszczą się w przedziale od 800 tys. zł do 1,2 mln zł. Sam ZUS nie komentuje sprawy, bo dane o płatnikach objęte są tajemnicą.

- W przypadku zaległości możemy wszcząć postępowanie egzekucyjne, dokonać zabezpieczenia na majątku dłużnika lub wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.

To już się dzieje. Roszczenia ZUS wpisane do księgi wieczystej zakładu opiewają na kilkaset tysięcy złotych. Wpisy w hipotece z tytułu należności dla fiskusa to ponad 4 mln zł. Do tego można doliczyć należności wobec celników. Pod koniec września cofnęli oni ZTL pozwolenie na prowadzenie składu podatkowego. To oznacza całkowite wstrzymanie produkcji. Jako powód celnicy podali długi w wysokości 12,2 mln zł. Do tej kwoty należy dodać 4,8 mln zł podatku za papierosy, które wyjechały z firmy zagranicznym transportem i przepadły. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

- Pierwszy w kolejce do wypłaty i tak jest nowojorski fundusz MS Global Funding. Dług wobec nich to jakieś 12 mln zł, czyli wartość całej firmy - wyjaśnia nasz informator. - Jak w tej sytuacji mamy liczyć na uregulowanie naszych składek?

Odpowiedź na to pytanie mógłby dać powołany przez sąd nadzorca ZTL. - Przygotowuję raport na temat sytuacji finansowej firmy, ale obecnie nie mogę zdradzić żadnych szczegółów - ucina Leszek Jarosz.

Raport ma być gotowy na 30 października, kiedy sąd zajmie się wnioskiem o upadłość ZTL. Do tego czasu ponad 100 pracowników firmy musi czekać na rozstrzygnięcia. - Nic nie robimy, bo nie ma produkcji - dodaje nasz informator. - Parę osób ma zajęcie przy pilnowaniu zakładu, bo rozwiązano umowę z firmą ochroniarską.

Pracownicy obawiają się nadchodzącej zimy. Firmie odcięto bowiem dopływ gazu, a to oznacza brak ogrzewania. Ucierpieć na tym mogą również dzierżawcy, którzy wynajmują część obiektów ZTL. Wczoraj nikt z zarządu firmy nie znalazł czasu na rozmowę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zakłady tytoniowe w Lublinie
superrolnik
Josef
POwstaniec
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

superrolnik
superrolnik (15 października 2014 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co to za jaja jakieś są ???????????????????? złodzieje

łapaj ciapatego i do na taczkę dziada!!!

Rozwiń
Josef
Josef (15 października 2014 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To się dzieje wszystko zgodnie z planem!!! Jest to prezent ludzi "solidarności" za ich poparcie.Ludzie nie maja pracy ,a rolnicy powoli zostają także bez środków do życia.Tytoń dla naszych palaczy jedzie z zachodu,u nas nie trzeba produkcji!!!No i oczywiscie,zęby w ścianę!!! Ale wałęsa ma drugą Japonię,a Tusk "zieloną wyspę".A na rodaków się wypięli!

Rozwiń
POwstaniec
POwstaniec (15 października 2014 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak naród [ komuniści ] wybrali !!!  komuchów,konfidentów,gumofilców,lepiej nie będzie i tak przez cały okres tych siedmiu lat mamy POstepującą nieustannie degrengoladę !!

Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2014 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co to za jaja jakieś są ???????????????????? złodzieje

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!