poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelskie będzie walczyć o czyste powietrze. Co znajdzie się w uchwale antysmogowej?

Dodano: 1 grudnia 2017, 18:24

Aktualne informacje o stanie powietrza w Lublinie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także na smog.ekolublin.pl
Aktualne informacje o stanie powietrza w Lublinie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także na smog.ekolublin.pl (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Uchwały antysmogowe przyjęły już samorządy na Śląsku czy w Małopolsce. Utworzenia podobnego dokumentu chce jedna z radnych województwa lubelskiego, bo w powietrzu jest coraz więcej groźnych dla zdrowia pyłów.

O podjęciu działań w celu poprawy jakości powietrza w regionie mówi się od dłuższego czasu. Temat powraca szczególnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy notuje się najwięcej przypadków przekroczenia szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5.

– Tego problemu nie można zamiatać pod dywan – twierdzi radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska (PO), która już na początku tego roku zaproponowała przyjęcie tzw. uchwały antysmogowej. – Takie uchwały podjęło już pięć województw, są więc dobre praktyki, na których możemy się wzorować.

Decyzje w tej sprawie podejmowały już m.in. województwa śląskie i małopolskie, w których problem smogu wydaje się być najpoważniejszy. Niedawno na podobny krok zdecydowały się władze woj. łódzkiego, a w maju przyszłego roku ma wejść w życie uchwała antysmogowa dla woj. opolskiego.

Samorząd Lubelskiego rozpoczął już przygotowania do opracowania takiego dokumentu dla naszego regionu. Niedawno ruszyły konsultacje z miastami i gminami województwa.

– Po otrzymaniu opinii z samorządów, zechcemy także poznać zdanie wszystkich mieszkańców regionu na temat wprowadzenia „uchwały antysmogowej”. Ankietę dla zainteresowanych mieszkańców Lubelszczyzny udostępnimy w na stronie lubelskie.pl już wkrótce – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa.

– Należałoby zacząć od analizy faktycznego zagrożenia i jego przyczyn. Konieczne jest też określenie tego, jak i za jakie pieniądze możemy doprowadzić do redukcji smogu. Pamiętajmy, że do tej pory w Europie żadnemu miastu nie udało się całkowicie zlikwidować tego problemu – komentuje prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS. – Moim zdaniem można podjąć wstępne prace dotyczące tego, jak skonstruować taką uchwałę. Ale trzeba to zrobić w ten sposób, aby nie była ona tylko kawałkiem papieru.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań opublikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w których brano pod uwagę występowanie w powietrzu 12 niebezpiecznych substancji, najgorsza sytuacja występuje w Krakowie. M.in. Zamość i Lublin znalazły się w pierwszej piętnastce polskich miast o najczystszym powietrzu. Są jednak powody do obaw.

– Cały czas mamy do czynienia z sytuacją, w której notujemy więcej przekroczeń dopuszczalnej średniej dobowej pyłu PM10 w ciągu roku – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie. – Podejmowany jest szereg działań legislacyjnych, które mają to zmienić. W październiku weszło rozporządzenie zakazujące produkcji, a od 1 lipca przyszłego roku sprzedaży pieców niespełniających kryterium piątej klasy czystości – dodaje Iwaniuk.

Co nas truje

Benzo(a)piren

Benz(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

PM 10

Pył zawieszony (ang. particulate matter) składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji.

PM 2,5

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Źródło: smog.ekolublin.pl

Lekarz: Smog jest groźny dla płuc i serca, może powodować nowotwory

WIDEO

Wideo: Agencja TVN / x-news

Użytkownik niezarejestrowany
palacz
Użytkownik niezarejestrowany
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 grudnia 2017 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamość jest czysty od smogu ale nie jest to prawdą że też Lublin. Dziennik Wschodni nie jeden raz pisał o przekroczeniach i mieszkańcy również. Czy ktoś fałszuje dane pomiarów?
Rozwiń
palacz
palacz (4 grudnia 2017 o 15:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomość ludzi poprawi powietrze. Ale w Polsce jest jak jest. Każdy zna się na wszystkim najlepiej i "... co mnie te barany będą tłumaczyć jak i czym mam palić w piecu". 
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2017 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nareszcie. Proszę o jak najszybsze rozwiązania np. zakaz montażu pieców na paliwa stałe jeśli jest możliwość zasilania gazem.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W pierwszym etapie proponuję podnieść ceny w LPECu aby mieli za co się reklamować. W końcu jest taka konkurencja na rynku...
Rozwiń
Janek
Janek (2 grudnia 2017 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Ja jestem dziwnie spokojny"   A ja z kolei jestem niezwykle zadziwiony, ze niszczenie skarbu Lublina cię uspokaja.. w jakiejkolwiek korelacji. Nikt nikomu nie zakazuje budowania, owszem na terenach do tego przeznaczonych a nie na terenach zielonych, w klinie przewietrzających miasto. No tak, tylko tam gdzie można budować ziemia kosztuje sowicie, takiego interesu jak na przekształceniu zieleni pod zabudowę wielorodzinną się nie ubije..    
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!