Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2017 r.
18:24

Lubelskie będzie walczyć o czyste powietrze. Co znajdzie się w uchwale antysmogowej?

22 31 A A
Aktualne informacje o stanie powietrza w Lublinie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także na smog.ekolublin.pl
Aktualne informacje o stanie powietrza w Lublinie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także na smog.ekolublin.pl (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Uchwały antysmogowe przyjęły już samorządy na Śląsku czy w Małopolsce. Utworzenia podobnego dokumentu chce jedna z radnych województwa lubelskiego, bo w powietrzu jest coraz więcej groźnych dla zdrowia pyłów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O podjęciu działań w celu poprawy jakości powietrza w regionie mówi się od dłuższego czasu. Temat powraca szczególnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy notuje się najwięcej przypadków przekroczenia szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5.

– Tego problemu nie można zamiatać pod dywan – twierdzi radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska (PO), która już na początku tego roku zaproponowała przyjęcie tzw. uchwały antysmogowej. – Takie uchwały podjęło już pięć województw, są więc dobre praktyki, na których możemy się wzorować.

Decyzje w tej sprawie podejmowały już m.in. województwa śląskie i małopolskie, w których problem smogu wydaje się być najpoważniejszy. Niedawno na podobny krok zdecydowały się władze woj. łódzkiego, a w maju przyszłego roku ma wejść w życie uchwała antysmogowa dla woj. opolskiego.

Samorząd Lubelskiego rozpoczął już przygotowania do opracowania takiego dokumentu dla naszego regionu. Niedawno ruszyły konsultacje z miastami i gminami województwa.

– Po otrzymaniu opinii z samorządów, zechcemy także poznać zdanie wszystkich mieszkańców regionu na temat wprowadzenia „uchwały antysmogowej”. Ankietę dla zainteresowanych mieszkańców Lubelszczyzny udostępnimy w na stronie lubelskie.pl już wkrótce – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa.

– Należałoby zacząć od analizy faktycznego zagrożenia i jego przyczyn. Konieczne jest też określenie tego, jak i za jakie pieniądze możemy doprowadzić do redukcji smogu. Pamiętajmy, że do tej pory w Europie żadnemu miastu nie udało się całkowicie zlikwidować tego problemu – komentuje prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS. – Moim zdaniem można podjąć wstępne prace dotyczące tego, jak skonstruować taką uchwałę. Ale trzeba to zrobić w ten sposób, aby nie była ona tylko kawałkiem papieru.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań opublikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w których brano pod uwagę występowanie w powietrzu 12 niebezpiecznych substancji, najgorsza sytuacja występuje w Krakowie. M.in. Zamość i Lublin znalazły się w pierwszej piętnastce polskich miast o najczystszym powietrzu. Są jednak powody do obaw.

– Cały czas mamy do czynienia z sytuacją, w której notujemy więcej przekroczeń dopuszczalnej średniej dobowej pyłu PM10 w ciągu roku – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie. – Podejmowany jest szereg działań legislacyjnych, które mają to zmienić. W październiku weszło rozporządzenie zakazujące produkcji, a od 1 lipca przyszłego roku sprzedaży pieców niespełniających kryterium piątej klasy czystości – dodaje Iwaniuk.

Co nas truje

Benzo(a)piren

Benz(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

PM 10

Pył zawieszony (ang. particulate matter) składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji.

PM 2,5

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Źródło: smog.ekolublin.pl

Lekarz: Smog jest groźny dla płuc i serca, może powodować nowotwory

Wideo: Agencja TVN / x-news

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 16:26
Zamość jest czysty od smogu ale nie jest to prawdą że też Lublin. Dziennik Wschodni nie jeden raz pisał o przekroczeniach i mieszkańcy również. Czy ktoś fałszuje dane pomiarów?
Avatar
palacz / 4 grudnia 2017 o 15:58
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomość ludzi poprawi powietrze. Ale w Polsce jest jak jest. Każdy zna się na wszystkim najlepiej i "... co mnie te barany będą tłumaczyć jak i czym mam palić w piecu". 
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomoś... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 20:32
Nareszcie. Proszę o jak najszybsze rozwiązania np. zakaz montażu pieców na paliwa stałe jeśli jest możliwość zasilania gazem.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
W pierwszym etapie proponuję podnieść ceny w LPECu aby mieli za co się reklamować. W końcu jest taka konkurencja na rynku...
Avatar
Janek / 2 grudnia 2017 o 13:37
"Ja jestem dziwnie spokojny"   A ja z kolei jestem niezwykle zadziwiony, ze niszczenie skarbu Lublina cię uspokaja.. w jakiejkolwiek korelacji. Nikt nikomu nie zakazuje budowania, owszem na terenach do tego przeznaczonych a nie na terenach zielonych, w klinie przewietrzających miasto. No tak, tylko tam gdzie można budować ziemia kosztuje sowicie, takiego interesu jak na przekształceniu zieleni pod zabudowę wielorodzinną się nie ubije..    
Avatar
PR dewelopera opiera się na smutnej manipulacji.. / 2 grudnia 2017 o 13:18
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
STOP MANIPULACJI / 2 grudnia 2017 o 13:06
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
.... .. / 2 grudnia 2017 o 10:48
undefined napisał:
Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki.
 Subtelna ironia . . . :)
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 08:16
Te działania antysmogowe powinny być podjęte już 20 lat temu, a panu Balcerowiczowi kiedyś będą stawiać pomniki, tylko ktoś kto niczego nie rozumie wściekle krytykuje Balcerowicza
Avatar
hanniBAL / 1 grudnia 2017 o 22:51
hrabiaski napisał:
kiedyś w każdym pomieszczeniu był piec opalany węglem,w samym szpitalu na staszica było 10 kotłowni węglowych,każdy zakład posiadał kotłownię,i nie było smogu?!i umieralność na nowotwory była znikoma,a teraz jest smog?!znów banda oszołomów chce zbić kapitał na ludzkiej naiwności!zakazać! zakazać! a co w zamian?!to może uruchomić spalarnię zwłok(ekologiczną)i od razu wysłać tam emerytów,rencistów i tych z minimum socjalnym!dlaczego nikt nic nie mówi na skażoną do granic możliwości żywność?!to źródło nowotworów!dlaczego rejestruje się ,,złom" bez katalizatorów?!to są truciciele!czyżbyśmy byli głupsi od niemieckich nazistów?!oni spaliny samochodowe używali do eksterminacji!a u nas,węgiel! węgiel i węgiel.to całe zło!popatrzcie na rury wydechowe autobusów,i to powinno wystarczyć!
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :)
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :) rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 16:26
Zamość jest czysty od smogu ale nie jest to prawdą że też Lublin. Dziennik Wschodni nie jeden raz pisał o przekroczeniach i mieszkańcy również. Czy ktoś fałszuje dane pomiarów?
Avatar
palacz / 4 grudnia 2017 o 15:58
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomość ludzi poprawi powietrze. Ale w Polsce jest jak jest. Każdy zna się na wszystkim najlepiej i "... co mnie te barany będą tłumaczyć jak i czym mam palić w piecu". 
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomoś... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 20:32
Nareszcie. Proszę o jak najszybsze rozwiązania np. zakaz montażu pieców na paliwa stałe jeśli jest możliwość zasilania gazem.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
W pierwszym etapie proponuję podnieść ceny w LPECu aby mieli za co się reklamować. W końcu jest taka konkurencja na rynku...
Avatar
Janek / 2 grudnia 2017 o 13:37
"Ja jestem dziwnie spokojny"   A ja z kolei jestem niezwykle zadziwiony, ze niszczenie skarbu Lublina cię uspokaja.. w jakiejkolwiek korelacji. Nikt nikomu nie zakazuje budowania, owszem na terenach do tego przeznaczonych a nie na terenach zielonych, w klinie przewietrzających miasto. No tak, tylko tam gdzie można budować ziemia kosztuje sowicie, takiego interesu jak na przekształceniu zieleni pod zabudowę wielorodzinną się nie ubije..    
Avatar
PR dewelopera opiera się na smutnej manipulacji.. / 2 grudnia 2017 o 13:18
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
STOP MANIPULACJI / 2 grudnia 2017 o 13:06
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
.... .. / 2 grudnia 2017 o 10:48
undefined napisał:
Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki.
 Subtelna ironia . . . :)
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 08:16
Te działania antysmogowe powinny być podjęte już 20 lat temu, a panu Balcerowiczowi kiedyś będą stawiać pomniki, tylko ktoś kto niczego nie rozumie wściekle krytykuje Balcerowicza
Avatar
hanniBAL / 1 grudnia 2017 o 22:51
hrabiaski napisał:
kiedyś w każdym pomieszczeniu był piec opalany węglem,w samym szpitalu na staszica było 10 kotłowni węglowych,każdy zakład posiadał kotłownię,i nie było smogu?!i umieralność na nowotwory była znikoma,a teraz jest smog?!znów banda oszołomów chce zbić kapitał na ludzkiej naiwności!zakazać! zakazać! a co w zamian?!to może uruchomić spalarnię zwłok(ekologiczną)i od razu wysłać tam emerytów,rencistów i tych z minimum socjalnym!dlaczego nikt nic nie mówi na skażoną do granic możliwości żywność?!to źródło nowotworów!dlaczego rejestruje się ,,złom" bez katalizatorów?!to są truciciele!czyżbyśmy byli głupsi od niemieckich nazistów?!oni spaliny samochodowe używali do eksterminacji!a u nas,węgiel! węgiel i węgiel.to całe zło!popatrzcie na rury wydechowe autobusów,i to powinno wystarczyć!
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :)
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :) rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 0 2

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 7 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 9

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 5

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 22 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 3 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 4 2

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 68 3

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 2 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!