Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2017 r.
9:47

Lubelskie: Które miasta są najbogatsze, a które najbiedniejsze? Ranking

77 33 A A

Najzamożniejsze miasta naszego województwa stale zwiększają wysokość swoich dochodów. Liderem, i tu nie ma niespodzianki, pozostaje Lublin. Na drugim biegunie znalazły się niewielkie gminy miejsko-wiejskie: Urzędów i Frampol.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z dokładniejszych wskaźników służących do badania zamożności samorządów jest suma ich dochodów własnych, czyli tego, co dana gmina otrzymuje z podatków. Im tych środków więcej, tym finansowa siła miast jest wyższa, a to z reguły przekłada się na inwestycje i rozwój.

Według danych GUS stawce przewodzi Lublin, którego dochody własne w ubiegłym roku sięgnęły niemal miliarda złotych. Stolica województwa prowadzi także po przeliczeniu dochodu na jednego mieszkańca (2,9 tys. zł). Drugie miejsce w obu tych zestawieniach zajmują Puławy (2,9 tys. zł). Nieźle radzą sobie także miasteczka turystyczne, jak Nałęczów (2,4 tys. zł) i Kazimierz Dolny (2,1 tys. zł), a także byłe miasta wojewódzkie: Zamość, Chełm (2 tys. zł) i Biała Podlaska (1,8 tys. zł).

Na dole rankingu znalazły się mało uprzemysłowione, niewielkie gminy miejsko-wiejskie. W ubiegłym roku najniższy dochód własny na jednego mieszkańca, odnotowano w Urzędowie w powiecie kraśnickim (621 zł). Jak zarządza się najbiedniejszym miastem w województwie? – Na pewno nie jest to proste. Większość, bo ponad dwie trzecie dochodów, przeznaczamy na oświatę i pomoc społeczną. Musimy radzić sobie bez dużej liczby firm i płynących z nich podatków. Staramy się więc o środki unijne, szukamy różnych możliwości zewnętrznego finansowania inwestycji, których oczekują od nas mieszkańcy – mówi burmistrz Jan Woźniak.

Niewiele więcej od Urzędowa ma Frampol (716 zł) w powiecie biłgorajskim oraz Ostrów Lubelski (760 zł) w powiecie lubartowskim. Zupełnie inaczej zarządzanie miastem wygląda w Puławach, drugim najbogatszym ośrodku miejskim w województwie. Tutaj, m.in. dzięki obecności dużych firm oraz instytutów, pieniędzy na ogół nie brakuje. W mieście tylko w ciągu ostatniej dekady zbudowano m.in. stadion, marinę, czy park technologiczny, W rozwój miasta inwestuje także rząd (obwodnica, nowy dworzec PKP).

– Oprócz dużego podatnika, jakim są Zakłady Azotowe „Puławy”, mamy 4200 podmiotów gospodarczych – przypomina Janusz Grobel, prezydent miasta. – Dobra sytuacja finansowa pozwala planować inwestycje i zapewniać naszym mieszkańcom wysoki standard usług. To, że od lat utrzymujemy się w czołówce województwa jeżeli chodzi o dochody, pokazuje, że nie skupiamy się tylko na konsumowaniu posiadanych środków, ale stale się rozwijamy – dodaje.

Najbiedniejsze miasta

Dziesięć miast (i gmin miejsko-wiejskich) o najniższych dochodach własnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w województwie lubelskim w 2016 roku

1. Urzędów 621 zł
2. Frampol 716 zł
3. Ostrów Lubelski 760 zł
4. Modliborzyce 787 zł
5. Józefów 813 zł
6. Kock 875 zł
7. Siedliszcze 897 zł
8. Bychawa 925 zł
9. Krasnobród 985 zł
10. Tarnogród 1043 zł

Dochody na mieszkańca

Dziesięć najbogatszych miast (i gmin miejsko-wiejskich) w woj. lubelskim pod względem dochodów własnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2016 roku

1. Lublin 2930 zł
2. Puławy 2906 zł
3. Nałęczów 2444 zł
4. Kazimierz Dolny 2109 zł
5. Zamość 2003 zł
6. Chełm 2003 zł
7. Świdnik 1821 zł
8. Biała Podlaska 1812 zł
9. Radzyń Podlaski 1803 zł
10. Tomaszów Lubelski 1785 zł

Najwyższe dochody

Dziesięć najbogatszych miast (i gmin miejsko-wiejskich) w woj. lubelskim pod względem
dochodów własnych ogółem w 2016 roku z porównaniem do roku 2015.

1. Lublin 998 mln zł (957 mln zł)
2. Puławy 141 mln zł (126 mln zł)
3. Zamość 129 mln zł (122 mln zł)
4. Chełm 122 mln zł (114 mln zł)
5. Biała Podlaska 104 mln zł (103 mln zł)
6. Świdnik 72 mln zł (66 mln zł)
7. Kraśnik 52 mln zł (47 mln zł)
8. Łuków 51 mln zł (50 mln zł)
9. Biłgoraj 42 mln zł (41 mln zł)
10. Łęczna 40 mln zł (34 mln zł)

Nie bójmy się zadłużenia

Wraz z rozwojem miasta jednak cały czas się zadłużają. Dług samego Lublina wynosi już ponad 1,2 mld zł. Czy rosnące zadłużenie samorządów to poważny problem? – zapytaliśmy doktora Wojciecha Misterka z katedry bankowości UMCS.

– Zacznę od tego, że zadłużenie naszych samorządów, wbrew pozorom, wcale nie jest tak wysokie, jak nam się wydaje. Duże miasta, takie jak Lublin, po prostu są w stanie wygenerować nadwyżki, które pozwalają na obsługę wyższego zadłużenia. Ważne jest źródło długu, a tym najczęściej są inwestycje. W przypadku Lublina, który musi nadrabiać infrastrukturalne zaległości, to naturalny kierunek – tłumaczy dr Misterek, który podkreśla, że rządzący samorządami muszą nauczyć się „żyć z długiem”. – Inaczej funkcjonować się nie da. Chodzi o to, by pieniądze wydawane były rozsądnie, także na te działania, które wspomagają rozwój gospodarczy – dodaje ekonomista.

Dochody na mieszkańca - pełny ranking miast (i gmin miejsko-wiejskich) w woj. lubelskim pod względem dochodów własnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2016 roku:

1. Lublin - 2930 zł

2. Puławy - 2906 zł

3. Nałęczów - 2444 zł

4. Kazimierz Dolny - 2109 zł

5. Zamość - 2003 zł

6. Chełm - 2003 zł

7. Świdnik - 1821 zł

8. Biała Podlaska - 1812 zł

9. Radzyń Podlaski - 1803 zł

10. Tomaszów Lubelski - 1785 zł

11. Dęblin - 1758 zł

12. Łęczna - 1698 zł

13. Lubartów - 1694 zł

14. Łuków - 1676 zł

15. Krasnystaw - 1629 zł

16. Zwierzyniec - 1610 zł

17. Stoczek Łukowski - 1578 zł

18. Biłgoraj - 1576 zł

19. Hrubieszów - 1536 zł

20. Włodawa - 1526 zł

21. Kraśnik - 1502 zł

22. Janów Lubelski - 1468 zł

23. Międzyrzec Podlaski - 1468 zł

24. Rejowiec Fabryczny - 1430 zł

25. Terespol - 1417 zł

26. Parczew - 1390 zł

27. Bełżyce - 1364 zł

28. Łaszczów - 1354 zł

29. Ryki - 1279 zł

30. Piaski - 1237 zł

31. Annopol - 1189 zł

32. Tyszowce - 1177 zł

33. Opole Lubelskie - 1176 zł

34. Lubycza Królewska - 1131 zł

35. Poniatowa - 1102 zł

36. Szczebrzeszyn - 1087 zł

37. Tarnogród - 1043 zł

38. Krasnobród - 985 zł

39. Bychawa - 925 zł

40. Siedliszcze - 897 zł

41. Kock - 875 zł

42. Józefów - 813 zł

43. Modliborzyce - 787 zł

44. Ostrów Lubelski - 760 zł

45. Frampol - 716 zł

46. Urzędów - 621 zł

(źródło:GUS)

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 marca 2018 o 23:27
Zapytajcie dr Pawła Janulewicza czy bez zadłużenia miasta są w stanie funkcjonować. Podpowiem Katedra Zarządzania i Marketingu UP Lublin. Podejrzewam, że odpowiedź będzie całkiem inna pewnie dlatego, że nie pracuje w katedrze bankowości ;)
Avatar
Gambrinus / 9 stycznia 2018 o 14:03
Oj, żebyś się nie zdziwił z tymi lasami... Już pół lasu na obwodnicę wycięli. Może to co innego niż wycinka lasu pod bloki, ale... urzędasy zawsze wymyślą sposób. Jeśli będzie zapotrzebowanie na rozbudowę miasta, to las nie powstrzyma tego. Co do Góry Puławskiej, skąd wiesz co będzie za 20-30 lat, ludzie rzadzacy się zmieniają, nie wiadomo jak długo Góra będzie się jeszcze "opierać" przyłączeniu do Puław. Włostowice też kiedyś były oddzielną wsią, a obecnie są dzielnicą Puław. Miasto może też rozbudowywać się na wschód w stronę Końskowoli. Są tam głównie pola uprawne, ale pff, spokojnie. Uważam, że istnieje szansa w przeciągu następnych kilkudziesięciu lat, że i Końskowola zostanie włączona do Puław. Oczywiście, to tylko wróżenie z fusów. Ale niczego wykluczyć nie można. Puławy są nowoczesnym miastem i wbrew temu co mówią, że są tu tylko emeryci, rozwijają się. Ścisła czołówka województwa to nie przypadek.
Oj, żebyś się nie zdziwił z tymi lasami... Już pół lasu na obwodnicę wycięli. Może to co innego niż wycinka lasu pod bloki, ale... urzędasy zawsze wymyślą sposób. Jeśli będzie zapotrzebowanie na rozbudowę miasta, to las nie powstrzyma tego. Co do Góry Puławskiej, skąd wiesz co będzie za 20-30 lat, ludzie rzadzacy się zmieniają, nie wiadomo jak długo Góra będzie się jeszcze "opierać" przyłączeniu do Puław. Włostowice też kiedyś były oddzielną wsią, a obecnie są dzielnicą Puław. Miasto może też rozbudowywać się na wschód w stronę K... rozwiń
Avatar
12345 / 19 sierpnia 2017 o 12:28
Kto mieszka w Urzedowie to wie. Praktycznie większość wyjechala za granicę... Ja np wcale nie widze tam takiej biedy jak opisuja, w okresie wakacyjnym lub świątecznym pod kazdym domem 3 samochody i to nie byle jakie. Non stop ktos cos buduje lub remontuje. A na takie rzeczy państwo na pewno nie daje xd
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 16:18
Wohoo!! Świdnik do boju 7 miejsce nowobogaccy jazda z Lublinem jeszcze tylko 6 skoków i jesteśmy tip top !!
Avatar
RzeczpospolitaToPustyFrazesZzaWisły / 18 lipca 2017 o 19:58
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w systemie wartości z II RP, a musi zacząć walczyć w kapitalizmie. Rząd powinien zafundować nam Uniwersytet Ekonomiczny i Akademię Sztuk Pięknych...pierwsze takie instytucje po TEJ stronie Wisły... Marszałku, wróć!
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w ... rozwiń
Avatar
Marszałku, wróć! / 18 lipca 2017 o 19:57
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w systemie wartości z II RP, a musi zacząć walczyć w kapitalizmie. Rząd powinien zafundować nam Uniwersytet Ekonomiczny i Akademię Sztuk Pięknych...pierwsze takie instytucje po TEJ stronie Wisły... Marszałku, wróć!
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w systemie wa... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 19:13
Urzędów tam faktycznie taka bida??? psy się ganiają po ulicy??? niech ktoś kto mieszka opisse co się tam dsieje
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 18:40
Na 276 regionów.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 18:29
Województwo lubelskie jest 14. najbiedniejszym regionem Unii Europejskiej.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 18:19
Bo nie płacą podatku za maliny i jabłka
Avatar
Gość / 28 marca 2018 o 23:27
Zapytajcie dr Pawła Janulewicza czy bez zadłużenia miasta są w stanie funkcjonować. Podpowiem Katedra Zarządzania i Marketingu UP Lublin. Podejrzewam, że odpowiedź będzie całkiem inna pewnie dlatego, że nie pracuje w katedrze bankowości ;)
Avatar
Gambrinus / 9 stycznia 2018 o 14:03
Oj, żebyś się nie zdziwił z tymi lasami... Już pół lasu na obwodnicę wycięli. Może to co innego niż wycinka lasu pod bloki, ale... urzędasy zawsze wymyślą sposób. Jeśli będzie zapotrzebowanie na rozbudowę miasta, to las nie powstrzyma tego. Co do Góry Puławskiej, skąd wiesz co będzie za 20-30 lat, ludzie rzadzacy się zmieniają, nie wiadomo jak długo Góra będzie się jeszcze "opierać" przyłączeniu do Puław. Włostowice też kiedyś były oddzielną wsią, a obecnie są dzielnicą Puław. Miasto może też rozbudowywać się na wschód w stronę Końskowoli. Są tam głównie pola uprawne, ale pff, spokojnie. Uważam, że istnieje szansa w przeciągu następnych kilkudziesięciu lat, że i Końskowola zostanie włączona do Puław. Oczywiście, to tylko wróżenie z fusów. Ale niczego wykluczyć nie można. Puławy są nowoczesnym miastem i wbrew temu co mówią, że są tu tylko emeryci, rozwijają się. Ścisła czołówka województwa to nie przypadek.
Oj, żebyś się nie zdziwił z tymi lasami... Już pół lasu na obwodnicę wycięli. Może to co innego niż wycinka lasu pod bloki, ale... urzędasy zawsze wymyślą sposób. Jeśli będzie zapotrzebowanie na rozbudowę miasta, to las nie powstrzyma tego. Co do Góry Puławskiej, skąd wiesz co będzie za 20-30 lat, ludzie rzadzacy się zmieniają, nie wiadomo jak długo Góra będzie się jeszcze "opierać" przyłączeniu do Puław. Włostowice też kiedyś były oddzielną wsią, a obecnie są dzielnicą Puław. Miasto może też rozbudowywać się na wschód w stronę K... rozwiń
Avatar
12345 / 19 sierpnia 2017 o 12:28
Kto mieszka w Urzedowie to wie. Praktycznie większość wyjechala za granicę... Ja np wcale nie widze tam takiej biedy jak opisuja, w okresie wakacyjnym lub świątecznym pod kazdym domem 3 samochody i to nie byle jakie. Non stop ktos cos buduje lub remontuje. A na takie rzeczy państwo na pewno nie daje xd
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 16:18
Wohoo!! Świdnik do boju 7 miejsce nowobogaccy jazda z Lublinem jeszcze tylko 6 skoków i jesteśmy tip top !!
Avatar
RzeczpospolitaToPustyFrazesZzaWisły / 18 lipca 2017 o 19:58
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w systemie wartości z II RP, a musi zacząć walczyć w kapitalizmie. Rząd powinien zafundować nam Uniwersytet Ekonomiczny i Akademię Sztuk Pięknych...pierwsze takie instytucje po TEJ stronie Wisły... Marszałku, wróć!
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w ... rozwiń
Avatar
Marszałku, wróć! / 18 lipca 2017 o 19:57
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w systemie wartości z II RP, a musi zacząć walczyć w kapitalizmie. Rząd powinien zafundować nam Uniwersytet Ekonomiczny i Akademię Sztuk Pięknych...pierwsze takie instytucje po TEJ stronie Wisły... Marszałku, wróć!
Od czasów Marszałka Piłsudskiego, i projektu COP, żaden, ani jeden Rząd RP, ani PRL, nie zrobił zbyt dużo dla Lubelszczyzny. Ośmielę się stwierdzić, że to ci źli komuniści z PRL wybudowali więcej, niż "demokraci z Warszawy" z III RP. Bo dzisiaj w kraju którego 80% stanowi Polska A... rządzi kapitalizm, a ten ustrój nie szanuje ani "B" czyli społeczników, ani rolników, ani studentów, ani pisarzy czy artystów. Lubelskie to ruchy kolektywne.  A dzisiejszy ustrój szanuje jedynie bogatych. Lublin zahibernował się w systemie wa... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 19:13
Urzędów tam faktycznie taka bida??? psy się ganiają po ulicy??? niech ktoś kto mieszka opisse co się tam dsieje
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 18:40
Na 276 regionów.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 18:29
Województwo lubelskie jest 14. najbiedniejszym regionem Unii Europejskiej.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 18:19
Bo nie płacą podatku za maliny i jabłka
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie"

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie" 0 0

- Prosimy o rozważną jazdę na drogach, ponieważ żółwie błotne (samce) rozpoczęły swoją migrację - apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej
21 kwietnia 2018, 12:00

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Krańcowa (DDK Bronowice, ul. Krańcowa 106) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mój Świat. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu
PROBLEM

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu 0 6

Gmina Ludwin Jak co roku, wrócił problem śmieci nad jeziorami. Nie wszyscy właściciele działek rekreacyjnych podpisali umowy na wywóz odpadów, więc śmieci wyrzucają do lasów i rowów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła 9 8

PIŁKARSKA NICE I LIGA Zespół trenera Bogusława Baniaka mimo dobrej gry i kilku dogodnych okazji do zdobycia bramki przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Katem „zielono-czarnych” okazał się Kamil Zapolnik, który zdobył obie bramki dla gospodarzy

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze 23 18

Pod znakiem zapytania stanęła przebudowa ronda przy Gali wraz z mostem na ul. Fabrycznej. W piątek okazało się, że w miejskiej kasie jest za mało pieniędzy na tę inwestycję. Najtańsza firma zażyczyła sobie prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż ma do wydania Ratusz

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony
KUCHNIA

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony 7 0

Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti

Program TV: Filmowy weekend 20 - 22 kwietnia. Co warto zobaczyć?

Program TV: Filmowy weekend 20 - 22 kwietnia. Co warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. Horrory, ciekawe dramaty, widowiskowe kino akcji, filmy familijne. W ten weekend każdy powinien znaleźć coś dla siebie w ramówce naziemnych stacji telewizyjnych. Przedstawiamy subiektywny wybór kilku filmów, które warto zobaczyć w tych dniach w telewizji.

Sprawdzili jakość paliw. Nie jest źle, ale może być lepiej

Sprawdzili jakość paliw. Nie jest źle, ale może być lepiej 4 6

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 2,34 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych u wybranych losowo przedsiębiorców. To minimalnie mniej niż w 2016 r.

Kolejna przysięga "terytorialsów" już w ten weekend

Kolejna przysięga "terytorialsów" już w ten weekend 0 8

W najbliższą niedzielę 54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę w Biłgoraju. Będą służyć w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”