niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelskie nie przygotowane na bioterroryzm

  Edytuj ten wpis

Województwo lubelskie nie jest przygotowane na atak bioterrorystyczny- twierdzi Paweł Policzkiewicz, główny inspektor sanitarny. Jego zdaniem nawet nowo budowany oddział zakaźny w szpitalu Jana Bożego w Lublinie nie spełnia norm koniecznych do hospitalizowania takich chorych. Tymczasem dyrektor szpitala dr Piotr Cioczek mówi, że jest to nieprawda.

O bioterroryzmie zaczęto mówić głośno po ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Obecnie broń biologiczna jest w posiadaniu około 15 państw na świecie m.in. Iraku, Iranu i Libii. Strach wzbudza możliwość zakażenia wąglikiem czy ospą prawdziwą, uznaną już za chorobę przeszłości.
W Polsce nie ma jednostki, która mogłaby zbadać takiego chorego. Jedyne laboratorium, które podołałby takim badaniom - Ośrodek Badań Weterynaryjnych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach jest w trakcie organizacji.
- Gdyby podobny pacjent trafił się na Lubelszczyźnie, nie byłoby go gdzie hospitalizować - mówi P. Policzkiewicz. - A nowo powstający oddział zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim Jana Bożego nie spełnia wymogów hospitalizacji chorych wysoko zakaźnych. Już choćby tylko dlatego, że mieścić się będzie w jednym budynku z oddziałem interny.
Paweł Policzkiewicz zapowiada w najbliższych dniach kontrolę powstającego obiektu. Jego zdaniem główny błąd popełnił lubelski sanepid, który zatwierdził dokumentację, choć nie spełnia ona koniecznych norm sanitarnych.
Tymczasem dyrektor szpitala Piotr Cioczek uważa, że oddział jest w porządku. - Interna będzie razem z oddziałem zakaźnym tylko przejściowo - zapewnia. - Poza tym oddział spełnia wszystkie wymogi, są śluzy, oddzielne wejścia.
Fatalny stan zakaźnictwa w województwie lubelskim znany jest od lat co najmniej trzydziestu. Jakiś czas temu dyrektorem sanepidu wojewódzkiego był nie kto inny jak Paweł Policzkiewicz. Szkoda, że wtedy nie zrobił nic, by tę sytuację zmienić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!