Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2016 r.
19:57

Lubelskie pomoże w dokończeniu „Wołynia”. Marszałek: na pewno wesprzemy ten film

0 8 A A
Premierowy pokaz „Wołynia” zaplanowano na 3 października. Do kin najnowsza produkcja Smarzowskiego ma wejść cztery dni później
Premierowy pokaz „Wołynia” zaplanowano na 3 października. Do kin najnowsza produkcja Smarzowskiego ma wejść cztery dni później

Choć Wojciech Smarzowski zakończył już zdjęcia do swojego najnowszego filmu „Wołyń”, to twórcy wciąż szukają pieniędzy na jego produkcję. Wsparcia ma udzielić województwo lubelskie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest opowieść o miłości w nieludzkich czasach – tak o swojej najnowszej produkcji mówił reżyser Wojciech Smarzowski (autor m.in.: „Wesela”, „Domu Złego”, „Róży” i „Drogówki”), gdy we wrześniu 2014 roku rozpoczynał kręcenie ujęć w Muzeum Wsi Lubelskiej. To tu powstało ok. 70 proc. zdjęć do filmu, a część scen plenerowych kręcono także w okolicach Lublina.

„Wołyń” ma być epicką opowieścią o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w okresie II Wojny Światowej. Akcja zaczyna się wiosną 1939, a kończy latem 1945 roku. Szczególny nacisk położony będzie na opis wydarzeń z lata 1943 roku, określanych mianem rzezi wołyńskiej. W masowej zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów związanych z Ukraińską Armią Powstańczą według szacunków historyków mogło zginąć nawet ok. 100 tys. Polaków.

W lutym tego roku reżyser zaapelował o wsparcie, bo okazało się, że do ukończenia produkcji brakuje ok. 2,5 mln zł. – Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety polskich filmów, na hasło „ludobójstwo”, „rzeź”, „banderowcy”, „Ukraina” od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy i dlatego pieniędzy szukamy wszędzie – mówił na opublikowanym w Internecie nagraniu Smarzowski.

Do tej pory na konto specjalnie powołanej fundacji wpłynęło 760 tys. zł. W całym kraju organizowano też spotkania z reżyserem i aktorami, podczas których zbierano fundusze na dokończenie filmu. Podczas imprezy w Chełmskim Domu Kultury zebrano ponad 10 tys. zł. Podobne wydarzenie odbyło się m.in. w Zamościu.

Już wcześniej padła deklaracja, że do produkcji dołoży się województwo lubelskie. Gdy ruszały zdjęcia do „Wołynia”, wicemarszałek Krzysztof Grabczuk mówił nam, że w grę może wchodzić kwota rzędu 200-300 tys. zł. Następnie temat ucichł, ale powrócił po niedawnym apelu Smarzowskiego. W urzędzie pojawił się też pomysł, by udzielenie wsparcia wykorzystać do promocji regionu.

– Jeszcze nie wiemy, jaka to będzie kwota, ale na pewno wesprzemy ten film. W tym tygodniu będziemy na ten temat rozmawiać – mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. I dodaje, że nie chodzi tu głównie o wykorzystywanie filmu do promocji województwa. – Tematyka filmu może wydawać się kontrowersyjna i pokazuje część tragicznej historii naszych narodów. Uważam jednak, że tak jak udało nam się pojednać z Niemcami, tak i w tym przypadku jest wielka rzecz do zrobienia – tłumaczy Grabczuk.

Najprawdopodobniej w tym tygodniu władzom województwa uda się spotkać z twórcami „Wołynia”.

– Zdjęcia udało się ukończyć, ale wciąż szukamy pieniędzy, bo rozliczamy jeszcze wcześniejsze zobowiązania – mówi Andrzej Połeć, jeden z producentów filmu. – We wcześniejszych rozmowach padały pewne deklaracje, ale w tej chwili jesteśmy realistami i każda pomoc będzie dla nas cenna. Gdyby województwo lubelskie chciało wykorzystać film jako wsparcie do promocji, to z naszej strony nie byłoby problemu, tym bardziej, że mieliśmy tu najwięcej dni zdjęciowych.

Wołyń - zwiastun

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
???? / 21 czerwca 2016 o 20:05
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a może by tak marszałek najpierw zatroszczył się o "swój" szpital, a dopiero później o takie projekty ...?!
??? co bandero-chacheł jesteś, że tak ci prawda o Wołyniu przeszkadza, a mówienie o niej doprowadza cię do konwulsji ???
Avatar
hmm / 21 czerwca 2016 o 20:03
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
co na to wicemarszałek, bo jeden z nich ma takie ukraińsko brzmiące nazwisko. Nie obrazi się ?
Te końcówki kresowe typu -uk to najczęściej naleciałości z II połowy XVIII wieku w przypadku polskich nazwisk. To wynika z analiz aktów metrykalnych z XVII-XVIII wieku.  Pierwotnie przodkowie tego pana nazywali się zapewne Grabczak (pewnie od nazwy drzewa grab)...podobnie Banaszuk - Banaszak (od spolszczonej używanej przez niższe warstwy staropolskiego społeczeństwa) wersji imienia Benedykt - Banach /Banaś) Kaźmierczuk -Kaźmierczak (oczywiście odimienne) itd itp. Ważniejszy od końcówki jest trzon nazwiska, a w tym konkretnym przypadku trzon ten jest polski. Choć i można znaleźć przypadki kiedy polskie nazwisko uległo zupełnej rutenizacji właśnie w okresie o którym wspominałem np Krzyszczak (od imienia Krzysztof) - przekształciło się w Kryszczuk...przykłady można by mnożyć.
Te końcówki kresowe typu -uk to najczęściej naleciałości z II połowy XVIII wieku w przypadku polskich nazwisk. To wynika z analiz aktów metrykalnych z XVII-XVIII wieku.  Pierwotnie przodkowie tego pana nazywali się zapewne Grabczak (pewnie od nazwy drzewa grab)...podobnie Banaszuk - Banaszak (od spolszczonej używanej przez niższe warstwy staropolskiego społeczeństwa) wersji imienia Benedykt - Banach /Banaś) Kaźmierczuk -Kaźmierczak (oczywiście odimienne) itd itp. Ważniejszy od końcówki jest trzon nazwiska, a w tym konkretnym p... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 08:50
a może by tak marszałek najpierw zatroszczył się o "swój" szpital, a dopiero później o takie projekty ...?!
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 00:11
Na jakieś góvniane tance na smrodzie i inne pierdoły dla plebsu wydaja kasę, a na film będący hołdem dla tysięcy pomordowanych przez bandytów ukraińskich Polaków nie ma pieniędzy. Hańba i wstyd !!!!
Avatar
grabcuk / 20 czerwca 2016 o 22:28
grabczuk to typowo polskie nazwisko!! I wypraszam sobie jakieś aluzje
Avatar
zenon / 20 czerwca 2016 o 22:11
panie Kaczyński jest pan Polakiem proszę wytłumaczyć dlaczego z kasy państwowej brak funduszy na dokończenie filmu  Wołyń  o mordawch na Polakach pyta wyborca  PIS ,a dlaczego tego nie bfrakuje na pomniki o Smołeńsku .2 Dlaczego pan tak dzieli Polaków tam była żęś narodu Polskiego
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 21:37
co na to wicemarszałek, bo jeden z nich ma takie ukraińsko brzmiące nazwisko. Nie obrazi się ?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 21:06
...i bardzo dobrze... jakoś na Smoleński kasy nie brak, a jak o bandziorach zza Buga to już problem...
Avatar
???? / 21 czerwca 2016 o 20:05
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a może by tak marszałek najpierw zatroszczył się o "swój" szpital, a dopiero później o takie projekty ...?!
??? co bandero-chacheł jesteś, że tak ci prawda o Wołyniu przeszkadza, a mówienie o niej doprowadza cię do konwulsji ???
Avatar
hmm / 21 czerwca 2016 o 20:03
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
co na to wicemarszałek, bo jeden z nich ma takie ukraińsko brzmiące nazwisko. Nie obrazi się ?
Te końcówki kresowe typu -uk to najczęściej naleciałości z II połowy XVIII wieku w przypadku polskich nazwisk. To wynika z analiz aktów metrykalnych z XVII-XVIII wieku.  Pierwotnie przodkowie tego pana nazywali się zapewne Grabczak (pewnie od nazwy drzewa grab)...podobnie Banaszuk - Banaszak (od spolszczonej używanej przez niższe warstwy staropolskiego społeczeństwa) wersji imienia Benedykt - Banach /Banaś) Kaźmierczuk -Kaźmierczak (oczywiście odimienne) itd itp. Ważniejszy od końcówki jest trzon nazwiska, a w tym konkretnym przypadku trzon ten jest polski. Choć i można znaleźć przypadki kiedy polskie nazwisko uległo zupełnej rutenizacji właśnie w okresie o którym wspominałem np Krzyszczak (od imienia Krzysztof) - przekształciło się w Kryszczuk...przykłady można by mnożyć.
Te końcówki kresowe typu -uk to najczęściej naleciałości z II połowy XVIII wieku w przypadku polskich nazwisk. To wynika z analiz aktów metrykalnych z XVII-XVIII wieku.  Pierwotnie przodkowie tego pana nazywali się zapewne Grabczak (pewnie od nazwy drzewa grab)...podobnie Banaszuk - Banaszak (od spolszczonej używanej przez niższe warstwy staropolskiego społeczeństwa) wersji imienia Benedykt - Banach /Banaś) Kaźmierczuk -Kaźmierczak (oczywiście odimienne) itd itp. Ważniejszy od końcówki jest trzon nazwiska, a w tym konkretnym p... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 08:50
a może by tak marszałek najpierw zatroszczył się o "swój" szpital, a dopiero później o takie projekty ...?!
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 00:11
Na jakieś góvniane tance na smrodzie i inne pierdoły dla plebsu wydaja kasę, a na film będący hołdem dla tysięcy pomordowanych przez bandytów ukraińskich Polaków nie ma pieniędzy. Hańba i wstyd !!!!
Avatar
grabcuk / 20 czerwca 2016 o 22:28
grabczuk to typowo polskie nazwisko!! I wypraszam sobie jakieś aluzje
Avatar
zenon / 20 czerwca 2016 o 22:11
panie Kaczyński jest pan Polakiem proszę wytłumaczyć dlaczego z kasy państwowej brak funduszy na dokończenie filmu  Wołyń  o mordawch na Polakach pyta wyborca  PIS ,a dlaczego tego nie bfrakuje na pomniki o Smołeńsku .2 Dlaczego pan tak dzieli Polaków tam była żęś narodu Polskiego
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 21:37
co na to wicemarszałek, bo jeden z nich ma takie ukraińsko brzmiące nazwisko. Nie obrazi się ?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 21:06
...i bardzo dobrze... jakoś na Smoleński kasy nie brak, a jak o bandziorach zza Buga to już problem...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 1

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 1 4

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 59 5

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 20

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 40 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 44 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!