wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelskie: Samorządowcy przeciwni reformie oświaty. "Trzeba ją odłożyć"

Autor: ask

Związek Miast Polskich negatywnie zaopiniował zmiany w polskiej edukacji, które planuje wprowadzić rząd PiS. Samorządowcy mówią jednogłośnie: reformę trzeba odłożyć, bo w tym roku nie uda się jej wdrożyć

Piątkowe posiedzenie Zarządu ZMP w Lublinie zdominowała dyskusja o zmianach w oświacie. – Uważamy, że konieczne jest przesunięcie reformy o rok – podsumowuje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa ZMP. – Ustawa jest chaotyczna. W tej chwili nie ma też możliwości jej zrealizowania ze względu na tegoroczne budżety miast.

Dlatego też członkowie ZMP podpisali się pod stanowiskiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w tej sprawie. Czytamy w nim, że reforma została oceniona negatywnie, bo brak jest diagnozy będącej podstawą proponowanych zmian, niemożliwe do zachowania są terminy wdrożenia nowego ustroju szkolnego, wciąż nie ma aktów wykonawczych niezbędnych do przeprowadzenia zmian oraz projektu ustawy o finansowaniu oświaty.

Stanowisko to już wcześniej poparł także Związek Gmin Lubelszczyzny, który szczególnie nie zgadza się na likwidację gimnazjów. – Poza rzeczywistym marnotrawieniem wydanych już środków na ich powstanie i prowadzenie, wygeneruje to kolejne koszty związane ze zmianą istniejącej sieci szkół i ich doposażeniem oraz odprawami dla nauczycieli gimnazjów, którzy wobec odejścia jednego rocznika z systemu stracą pracę, a także zniweczy istniejącą rolę kulturotwórczą tych placówek, które zastąpiły szkoły średnie istniejące przed 1999 rokiem w każdej miejscowości centralnej gmin – napisał Jan Mołodecki, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Lubelszczyzny w opublikowanym stanowisku.

Związkowcy podkreślają, że badania potwierdzają bardzo wysoką ocenę jakości nauki w gimnazjach. Przypominają też, że od utworzenia gimnazjów w 1999 r. samorządy wydały na ich funkcjonowanie 130 mld zł. Kolejnych ok. 10 mld wydały organizacje, czy kościoły prowadzące szkoły tego typu. Jeśli reforma wejdzie w życie, to w ciągu dwóch kolejnych lat na ich wygaszenie potrzebnych będzie blisko miliard zł.

ZGL podkreślił także, że koszty wprowadzanej reformy poniosą samorządy, a w konsekwencji obciąży to obywateli, bo to z ich podatków wpływających do budżetów gmin, będą musiały zostać pokryte wszystkie koszty z nią związane.

– Niepokój Związku Gmin Lubelszczyzny budzi brak działań resortu edukacji narodowej w kierunku poprawy warunków realizacji zadań oświatowych w istniejącym kształcie systemu oświaty, w tym umożliwienia organom prowadzącym efektywnego wydatkowania środków finansowych, niemożliwego obecnie przez brak samodzielności w kształtowaniu sieci szkół, oraz kształtowania zdrowej polityki zatrudniania kadry pedagogicznej, sparaliżowanej zapisami Karty Nauczyciela. Zamiast tego proponowana jest kolejna reforma systemu, nad którą dyskusja przykrywa kwestie konieczne do szybkiego uregulowania – podkreśla Mołodecki.

– Uważamy, że zmiany w systemie oświaty wprowadzać należy z rozwagą, kierując się dobrem dzieci i młodzieży oraz troską o jakość nauczania – napisali we wspólnym stanowisku tworzące Komisję wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego: Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP

Reforma edukacji

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej od 2017 r. gimnazja mają być zlikwidowane. Funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum i dwustopniowe szkoły branżowe. W mediach pojawiły się ostatnio informacje sugerujące możliwość zmiany terminu wdrażania reformy edukacji. Spekulacje te przecięła jednak premier Beata Szydło, która zapowiedziała, że reforma wejdzie w życie zgodnie z planem.

Czytaj więcej o: Lublin edukacja nauka oświata
Użytkownik niezarejestrowany
xyz
Użytkownik niezarejestrowany
(62) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2016 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zlikwidować te komusze związki PZPR-PO-PSL
Rozwiń
xyz
xyz (2 listopada 2016 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
umny napisał:
Mt napisał:
Tak oczywiście nie ma pieniędzy w samorządach. Ale jak trzeba było likwidować szkoły, bo za drogo było bo lepiej było wydać na administrację to wszystko było dobrze. W wielu polskich małych gminach zlikwidowano szkoły podstawowe, a dzieci dowoziło się do szkoły bo tak taniej. A teraz płacz bo trzeba będzie trzeba szkoły przywrócić, a pieniążki wyciągnąć i zabrać administacji.
A dlaczego przywrócić?,przecież wracamy do planu KUBERSKIEGO z lat 70-tych XXw.GMINNE SZKOŁY ZBIORCZE ,pani minister odkopała stare archiwum.Wówczas dowożono dzieci do kl VII i VIII do jednej szkoły gminnej,a pozostałe szkoły były I-III lub I-VI.wraca stare ,ta reforma to nic nowego to było przerabiane.I szanowni hejterzy jak nie macie pojęcia to nie wypisujcie durnot bo żal d...ę ściska na wasze mądrości.
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2016 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zbyt dużo faryzeuszy z PSL-u i PO siedzi na stołkach w polskich miastach.Oni nie rozumieją sensu.Dla nich wystarczy,że ktoś robi inaczej niż oni,to oznacza,że źle.Oni muszą mieć nakaz,że tak ma być.Przecież to w większości świniopasy,dla których pojęcie reformy jest obce. Nie trzeba ich słuchać,tylko robić swoje,bo już dość złodziejstwa na każdym kroku.Wart by przywrócić ustawę z 1920 roku kiedy to za przekręty funkcjonariusz pubklliczny był rozstrzeliwany.Tylko takie rozwiązanie może przywrócić porządek.
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2016 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak oczywiście nie ma pieniędzy w samorządach. Ale jak trzeba było likwidować szkoły, bo za drogo było bo lepiej było wydać na administrację to wszystko było dobrze. W wielu polskich małych gminach zlikwidowano szkoły podstawowe, a dzieci dowoziło się do szkoły bo tak taniej. A teraz płacz bo trzeba będzie trzeba szkoły przywrócić, a pieniążki wyciągnąć i zabrać administracji.
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2016 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
System 8 +4 to system na który czekają Polacy Gimnazja powinny być wygaszane od 1 września 2017 ! a w 2019 zamknięte. System 8 letnia szkoła podstawowa i 4 letnie liceum (5 lat technikum), docelowo system dwuszczeblowy a nie trzy, przyniesie same oszczędności - tu nie trzeba być myślicielem, gimnazja nie mogą się obronić prawie niczym. samorządy w dużych miastach - zdominowane przez PO uprawiają demagogię.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (62)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!