poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lubelskie uczelnie kuszą nowymi kierunkami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2010, 18:41

Inżynieria biomedyczna, retoryka, studia wschodnioeuropejskie i śródziemnomorskie. M.in. takie kierunki studiów mogą od tego roku wybierać chętni do nauki na największych uczelniach w naszym regionie.

Mimo że większość uczelni zacznie rekrutację dopiero w czerwcu, kandydaci już teraz powinni myśleć nad wyborem kierunków. Od tej decyzji zależy m.in. to, jakie przedmioty i na jakim poziomie muszą zdawać na maturze. Zwłaszcza, że po raz pierwszy od lat oferta największych uczelni w regionie została znacznie odświeżona.

Po raz pierwszy dwie z nich wspólnie uruchamiają jeden kierunek. Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny otwierają inżynierię biomedyczną. Absolwenci tych studiów za kilka lat mają być na wagę złota.

– Na każdej zmianie przy zaawansowanym sprzęcie medycznym będzie musiał dyżurować inżynier – tłumaczy prof. Ryszard Maciejewski, prorektor ds. nauki lubelskiego UM. – Np. przy tomografie, rezonansie czy komputerowej aparaturze chirurgicznej na salach operacyjnych.

Na UM studenci będą uczyć się przedmiotów medycznych: anatomii, fizjologii, biochemii i specyfiki sztucznych narządów. Na politechnice z kolei młodzież zgłębi tajniki elektroniki, programowania, mikroprocesorów i ultradźwięków.

– Uruchomiliśmy inżynierię trzy lata temu. Teraz to jeden z bardziej obleganych kierunków – mówi Ewa Chybińska z Politechniki Warszawskiej. – Nie możemy stać z boku i patrzeć, jak świat idzie do przodu – podkreśla prof. Maciejewski. – Połączenie informatyki i inżynierii z medycyną to przyszłość.

Bardzo przyszłościowy jest także nowy kierunek otwierany przez KUL: retoryka stosowana. – To studia dla tych, którzy chcą pracować głosem: nauczycieli, księży czy polityków, ale nie tylko – mówi Beata Górka, rzecznik KUL. Uczelnia nauczy studentów, jak poprawnie i logicznie się wysławiać, jak modulować głos, jak lepiej zapamiętywać, a nawet jak się ubierać.

KUL uruchamia też mediteranistykę, potocznie nazywaną studiami śródziemnomorskimi. – Studenci poznają historię, kulturę i obyczaje krajów basenu Morza Śródziemnego. Tam przecież powstała filozofia i kultura, z której czerpiemy do dziś – podkreśla Górka. – Ale te studia to także przekrój języków obcych: od greki i łaciny, przez hebrajski i arameński, aż po hiszpański i włoski.

– Czekałam na takie studia – mówi Anna Balcerz, która już studiuje kulturoznawstwo na UMCS. – Uwielbiam jeździć do Włoch i Grecji, kocham kulturę tych krajów.

UMCS "idzie” w drugą stronę Europy i otwiera studia wschodnioeuropejskie. – Umożliwią studentom poznanie specyfiki regionu Europy Wschodniej, Azji Środkowej, Syberii czy Kaukazu – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak z UMCS. Tematy? Od różnorodności kultur, religii i wyznań, przez burzliwą historię aż po współczesność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
missJonasz
KK
Eh
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

missJonasz
missJonasz (3 marca 2010 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#FF0000"]KULorowy KUL?[/color]

[color="#000080"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY uzupełniając swoją wypowiedź we wcześniejszym art. D.W. „Nowy kierunek na KUL: Retoryka stosowana, czyli sztuka publicznych wystąpień” i nawiązując do powyższego art. o nowych kierunkach, nad którymi [color="#FF0000"]KUL[/color]-awy pół[color="#FF0000"]ŚWIAT[/color](ek) [color="#FF0000"]NAUKOWY [/color]wpada w zachwyt pozwoli sobie zauważyć, że czarni oprócz retoryki z efektem „mniemanolgii stosowanej” w.g. [color="#2E8B57"]Kabareciarza prof. Jana Stanisławskiego [/color]muszą się przebierać: idąc między ludzi – czyli potocznie „do miasta” wieszają habity na wieszakach, [color="#FF0000"]aby Bron Boże nikt nie poznał, że to Sługa Boży[/color], wracając zaś na Pańskie Posiadłości [color="#FF0000"]zdejmują garniturki i wskakują w habity[/color], aby i tym razem Pan Bóg był zadowolony, bo[color="#FF0000"] „każdy kapłan z ludzi jest brany i dla ludzi ustanawiany”.[/color] Jak też z tego widać nawet KUL-awi na przestrzeni wieków [color="#FF0000"]zaczęli obcować z B(L)OGIEM[/color]!Po takich miejskich podbojach nie pierwszy raz KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC stwierdza, iż [color="#FF0000"]są to Ludzie o kilku osobowościach[/color], a to już problem dla UM (Univerek Medyczny, a nie urząd miejski) z dziedziny psychiatrii. Stosując zaś w praktyce [color="#FF0000"]„mniemanologię stosowaną” na mediteranistyce [/color]KUL-awi w ramach ćwiczeń zaproponują 100dentom płci obojga[color="#FF0000"] „Przejście przez Morze Czerwone”[/color], jako że należy to też do epokowego[color="#FF0000"] KULturoznawstwa[/color]!
I tak wygląda Boży Świat przez [color="#FF0000"]KUL[/color]orowe o[color="#FF0000"]KUL[/color]ary – potocznie „różowe” w świetle nadchodzących re[color="#FF0000"]KUL[/color]ekcji.

[color="#FF0000"]Z wdzięczności za rozbicie (pozorne) Związku (1982), wymrożone dzieci w 1994 r. i inne cuda.[/color]Więcej info po wpisaniu w GOOGLE hasła: [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW[/color]
(koniecznie wielkimi literami) – czytać należy wpisy pod artykułami podpisane przez Związek.

[color="#FF0000"]Zostańcie z B(L)OGIEM.[/color]
Rektorem ASC jest: *********** ***********; e-mail:***************@****.**;
www.**********************/****; tel.: +** *** *** ***.

(PODPIASNO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)[/color]
Rozwiń
KK
KK (1 marca 2010 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIERWSZE PÓJDĄ NA STUDIA BYLE JAKIE JAK TE NA T KUL-u A PÓŻNIEJ SIE DZIWIĄ ŻE PRACY NIE MAJĄ
Rozwiń
Eh
Eh (1 marca 2010 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a potem się dziwicie dlaczego w Polsce jest taki duży wskaźnik bezrobocia...jak sie studiuje takie kierunki, to gdzie potem znaleść pracę? Jak napędzać gospopdarke? To jest bez sensu. Takie kierunki to tylko jako dodatek
Rozwiń
agrafka
agrafka (1 marca 2010 o 05:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
hehe, ale fota konkretna! takie kolejki to są chyba w urzędzie pracy, gdzie każdy z tych orłów z dyplomem w dłoni ubiega się o najlepsze stanowisko pracy w lublinie - bezrobotnego magistra. 460 zł + ubezpieczenie zdrowotne piechotą nie chodzi więc i chętnych nie brakuje.


fota z kulu
Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2010 o 00:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hehe, ale fota konkretna! takie kolejki to są chyba w urzędzie pracy, gdzie każdy z tych orłów z dyplomem w dłoni ubiega się o najlepsze stanowisko pracy w lublinie - bezrobotnego magistra. 460 zł + ubezpieczenie zdrowotne piechotą nie chodzi więc i chętnych nie brakuje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!