środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Lubelskim szpitalom grożą surowe kary

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2011, 18:45
Autor: Dominik Smaga

Zmowa szpitali może mieć teraz dotkliwe skutki dla ich funkcjonowania. Oby tak się stało…. (Maciej K
Zmowa szpitali może mieć teraz dotkliwe skutki dla ich funkcjonowania. Oby tak się stało…. (Maciej K

Zawarcie zmowy przeciwko prywatnym poradniom zarzucił dziewięciu lubelskim szpitalom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Placówki umówiły się, że wypowiedzą umowy, na których podstawie świadczyły usługi prywatnym poradniom.

Sprawa dotyczy podjętej na początku roku uchwały Konwentu Szpitali Wojewódzkich, Klinicznych i Resortowych miasta Lublina – nieformalnej organizacji zrzeszającej wszystkie publiczne szpitale w stolicy województwa, których jest dziewięć. Wspólnie zdecydowały, że wypowiedzą umowy niepublicznym placówkom na świadczenie usług diagnostycznych.

Przedstawiciele konwentu liczyli wówczas na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia przyjrzy się placówkom, które straciły dostęp do szpitalnej diagnostyki. I że z częścią z nich rozwiąże kontrakty na świadczenie usług zdrowotnych.

Jak szpitale postanowiły, tak zrobiły. – Umów nie wypowiedział tylko Okręgowy Szpital Kolejowy – informuje Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. – Szpitale rozwiązały umowy, na podstawie których świadczyły sześćdziesięciu podmiotom takie usługi, jak wykonywanie rezonansu magnetycznego, EEG, tomografii komputerowej, USG, badań naczyniowych i wszelkiego typu badań radiologicznych – wylicza Wiszniowska.

Tyle, że zerwanie umów w niczym szpitalom nie pomogło. – Niepubliczne placówki były zabezpieczone także innymi umowami na wykonywanie badań diagnostycznych – stwierdza Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Żadna z tych placówek – w wyniku rozwiązania umowy przez szpitale – nie straciła zdolności do realizacji kontraktu – dodaje.

Teraz problemy mają członkowie Konwentu. W lutym dwie organizacje pracodawców poskarżyły się na ich działalność UOKiK-owi. Urząd zakończył właśnie postępowanie wyjaśniające i postawił zarzuty wszystkim dziewięciu szpitalom. Nawet kolejowemu, bo choć umów nikomu nie wypowiedział, to uchwałę podpisał.

A konsekwencje dla szpitali mogą być bardzo dotkliwe. Na uczestników nielegalnych porozumień mających ograniczać konkurencję na rynku można nakładać kary sięgające 10 proc. rocznych przychodów. Dla zadłużonych placówek mogłoby to być gwoździem do trumny, ale UOKiK nie musi sięgać od razu po kary z górnej półki.

Z szefem Konwentu mimo wielu prób nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Członkowie Konwentu:

SPSK 1 (Staszica), SPSK 4 (Jaczewskiego), SPSW im. Jana Bożego (Biernackiego), WSS (al. Kraśnicka), Okręgowy Szpital Kolejowy, Dziecięcy Szpital Kliniczny, Szpital Neuropsychiatryczny, Szpital Wojskowy z Przychodnią, ZOZ MSWiA.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
nieżyt
dociek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 grudnia 2011 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupków powinno się izolować od społeczeństwa,bo to jest epidemia,która się rozszerza.
Rozwiń
nieżyt
nieżyt (10 grudnia 2011 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie udało się sprywatyzować szpitali wprost, to UOKiK je sprywatyzuje.
Rozwiń
dociek
dociek (10 grudnia 2011 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biznes to jest biznes , a nie instytucja charytatywna i dlaczego pretensja dlaczego polscy urzędnicy niewiele się nauczyli od swoich wzorców .Widać jak ktoś podaje fałszywe dane to powinien być wykluczony a nie hołubiony jak prywatne przychodnie, dlaczego łapią się za opłacalne tylko procedury? a nie wszystkie jak szpitale
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!