Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2008 r.
19:47
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna walczy o unijne miliony

0 4 A A

W finale walki o unijne pieniądze znalazło się aż dziesięć projektów z naszego regionu. Jesteśmy pod tym względem w krajowej czołówce. Oprócz Lublina, na liście są: Zamość, Chełm i Biała Podlaska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na początku nowego roku eksperci ocenią wnioski. Pieniądze z unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko dostaną najlepsi.

Lublin stara się m.in. o fundusze na przebudowę Centrum Kultury. Budynek dawnego klasztoru zyskałby nową kondygnację, galerię sztuki i salę widowiskową. Planuje się też przebudowę pobliskiego parku.

Do finału zakwalifikowało się też Muzeum Wsi Lubelskiej. Ma tam zostać odtworzone prowincjonalne miasteczko z lat 30. ubiegłego wieku, charakterystyczne dla południowo-wschodniej Polski.

- To jedyny taki projekt w Europie - mówi Krystyna Figiel, zastępca dyrektora muzeum. - Prace już się rozpoczęły, remontujemy dach plebanii, przygotowujemy kolejne obiekty. Tylko nieliczne z nich będą zrekonstruowane od podstaw. Większość to oryginały, które przeniesiemy na teren skansenu.

Miasteczko to ogromy projekt - z rynkiem, ratuszem, budynkami mieszkalnymi i zakładami rzemieślników. W sumie 46 obiektów. Na realizację inwestycji potrzeba 50 mln zł. W budżecie województwa przewidziano na ten cel blisko 27 mln zł. Reszta ma pochodzić z unijnej dotacji.

Projekt na podobną skalę chce realizować Zamość. Powstanie tam unikatowe muzeum fortyfikacji i broni. Obejmie teren ziemnych umocnień, Arsenału i Prochowni. Turyści zobaczą sprzęt, jakiego przez stulecia używano na polach bitew.

- Czekamy na ocenę merytoryczną - mówi Karol Garbula z Urzędu Miasta w Zamościu. - Jeżeli wypadnie pozytywnie, przystąpimy do opracowywania dokumentacji, niezbędnej w realizacji projektu.

Miasto przeznaczyło na inwestycję 30 mln zł, dodatkowe 26 mln ma pochodzić z Unii Europejskiej. To nie jedyny projekt z Zamościa. Parafia o. Franciszkanów planuje renowację największego kościoła barokowego w mieście za blisko 40 mln zł. Połowę może pokryć unijna dotacja.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rafcio1989 / 17 grudnia 2008 o 21:46
Komedia z tmy miasteczkeim.rozumiem skansen ja kw Guciowie ,ale nie całe miasto.Moze jeszcze umiescimy tam stare babki? 50 mln zl!!!?? Juz lepiej przeznaczyć to na kościół fanciszkanów.Mozna byłoby odtworzyć piekny budynek jakim kiedys byl ten kościól a nie jakies chaty .Bez przesady.
Avatar
ciekawy / 15 grudnia 2008 o 08:34
A co te projekty mają wspólnego z infrastrukturą lub środowiskiem? A może autostrady buduje się z funduszu kultura i pamięć - dlatego ich się nie buduje, bo na kulturę nie ma pieniędzy?
Avatar
Irek / 15 grudnia 2008 o 07:59
A może zrobimy ranking, bez uzasadniania merytorycznego, które projekty zwyciężą? Wszakże sytuacja tzw. społeczno -polityczna jest najlepszym uzasadnieniem merytorycznym. Moim zdaniem na pierwszym miejscu znajdzie sie projekt: pn. " Utworzenie Domu III Tysiąclecia"
Avatar
t / 15 grudnia 2008 o 07:55
umcs ma 50 mil długów a my wywalimy na miasteczko tyle samo.spolecznie to bez różnicy
Avatar
rafcio1989 / 17 grudnia 2008 o 21:46
Komedia z tmy miasteczkeim.rozumiem skansen ja kw Guciowie ,ale nie całe miasto.Moze jeszcze umiescimy tam stare babki? 50 mln zl!!!?? Juz lepiej przeznaczyć to na kościół fanciszkanów.Mozna byłoby odtworzyć piekny budynek jakim kiedys byl ten kościól a nie jakies chaty .Bez przesady.
Avatar
ciekawy / 15 grudnia 2008 o 08:34
A co te projekty mają wspólnego z infrastrukturą lub środowiskiem? A może autostrady buduje się z funduszu kultura i pamięć - dlatego ich się nie buduje, bo na kulturę nie ma pieniędzy?
Avatar
Irek / 15 grudnia 2008 o 07:59
A może zrobimy ranking, bez uzasadniania merytorycznego, które projekty zwyciężą? Wszakże sytuacja tzw. społeczno -polityczna jest najlepszym uzasadnieniem merytorycznym. Moim zdaniem na pierwszym miejscu znajdzie sie projekt: pn. " Utworzenie Domu III Tysiąclecia"
Avatar
t / 15 grudnia 2008 o 07:55
umcs ma 50 mil długów a my wywalimy na miasteczko tyle samo.spolecznie to bez różnicy
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Paw z Kozłówki już wie! Wytypował zwycięzcę meczu Polska-Senegal [wideo]
film

Paw z Kozłówki już wie! Wytypował zwycięzcę meczu Polska-Senegal [wideo] 0 0

Kibice nie mają wątpliwości. Pierwszy mecz Polaków z Senegalem w mistrzostwach świata zakończy się zwycięstwem biało-czerwonych. Wynik wtorkowego spotkania wytypował też paw z Kozłówki

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto 0 0

ROZMOWA Z Malwiną Kopron, zawodniczką AZS UMCS Lublin

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo]
film

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo] 2 2

Dzisiaj Polska gra swój pierwszy mecz na mundialu 2018. Przeciwnikiem będzie Senegal. Osoby, które zapytaliśmy dzisiaj w centrum Lublina o to, jak skończy się to spotkanie, w większości typują zwycięstwo Polaków. - Mamy zaufanie do naszych piłkarzy - mówią.

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego 3 23

Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Piotrowi Olszówce z Biłgoraja. To skutek śledztwa, dotyczącego handlu prawami jazdy. Materiały zebrane przez prokuraturę wskazują, że parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mógł kupić swoje uprawnienia

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach 1 0

Zagraniczne wakacje mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć z dystansem na świat, w którym żyjemy na co dzień. Nagle się okazuje, że na całym globie istnieją różne style życia, różne modele pracy i spędzania czasu wolnego, a my – korzystając z urlopu – możemy wreszcie przetestować je na własnej skórze. Zobacz, jakie możliwości daje Ci urlop na Zanzibarze, jakie zaś w Turcji.

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 1 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 20 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 16 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 7 1

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 17

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 20 8

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 47 28

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.