sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lubelszczyzna wybiera strategię rozwoju - mamy być "zielonym Kuwejtem"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2009, 18:28
Autor: (RP)

Skoncentrowanie wydatków na kilku najważniejszych celach i inwestycje w najważniejszych ośrodkach – tak ma wyglądać strategia rozwoju Lubelszczyzny na lata 2014–2020.

O przyszłości rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej i rozwoju Lubelszczyzny dyskutowali w piątek w Lublinie politycy, urzędnicy i samorządowcy. Unia w budżecie po 2013 r. najprawdopodobniej przeznaczy dla Polski mniej pieniędzy i zmieni zasady ich wydawania. Dotychczasowa strategia nie przyniosła efektu: przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi regionami pogłębia się. Lubelszczyzna mocno to odczuwa.

– Należy wspierać najsilniejsze ośrodki, żeby stały się prawdziwymi metropoliami. Trzeba skoncentrować się na rozwiązaniu kilku najważniejszych problemów. Rozsmarowanie pieniędzy po całym regionie nie daje efektu – mówił Krzysztof Hetman, wiceminister rozwoju regionalnego. I położył nacisk na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw, na współpracę naukowców i biznesmenów, inwestycje w biogazownie i elektrownie wiatrowe, żeby nasz region stał się "zielonym Kuwejtem”.

– Budowa dróg już nie wystarczy. Co z tego, że w byłym NRD powstały wspaniałe autostrady skoro 20 procent mieszkańców wyjechało – zauważył Hetman.

Nad nową strategią rozwoju Lubelszczyzny pracuje Urząd Marszałkowski. – Skoncentrujemy się na tym, co ma największy potencjał rozwojowy: m.in. aglomeracji lubelskiej, Roztoczu, Dolinie Bugu – wyliczał Bogdan Kawałko, szef Departamentu Rozwoju w UM.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
korycki
lubelak
jubus
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

korycki
korycki (14 listopada 2009 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a to spotkanie nie było przypadkiem w ramach tego zlotu miłośników fantastyki Falkon 2009???
Rozwiń
lubelak
lubelak (14 listopada 2009 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelszczyzna zawsze była grajdołem, jest grajdołem i jeszcze długo będzie. To nic że buduje się tyle obwodnic i dróg jak jeszcze nigdy w historii nie budowało się. To nic że miasteczka pod zarządami samorządów zmieniły się nie do poznania. To jest wielki plus. Nie można jednak wymagać aby reszta Polski czekała aż ich dogonimy. Oni również mają swoje potrzeby. Mają też więcej pieniędzy więc więcej inwestują. Trzeba to zrozumieć, a nie zgłaszać pretensje do całego Świata. Zadupie najbardziej rozpanoszyło się w umysłach mieszkańców Lubelszczyzny. Dopóki nie zmienimy sposobu myślenia, dopóki sami nie zadbamy o nasze interesy, dopóty próżne nasze żale i oczekiwania na deszcz unijnych pieniędzy. Na dotacje trzeba zapracować. Trzeba pokazać, że nie zmarnujemy otrzymanych pieniędzy. Trzeba stworzyć warunki dla inwestycji. A u nas niestety jest tak: 1. Obwodnica Lublina - projekt zmieniany kilkanaście razy; 2. Lotnisko w Świdniku - protesty bo samoloty będą hałasowały; 3. Obwodnica Dorohuska - protest kilku głupoli zablokował inwestycję; 4. Remont teatru na Starówce - ciągnie się już kilkadziesiąt lat a budynek niszczeje; 5. Stadion Motoru - kilkanaście zmarnowanych lat; 6. Motor Lublin - klub chyba do likwidacji przez wspaniałe zarządzanie. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Zadupie, zadupie i jeszcze raz zadupie!!!
Rozwiń
jubus
jubus (14 listopada 2009 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wychodzi na to że nasi włodarze i stratedzy nie mają żadnego pomysłu. Po co mówią o zielonych technologiach skoro niszcząc Cukrownię Lublin zniszczono miejsce na produkcję u nas biopaliwa z buraka, a patent sprzedano do Holandii i na Ukrainę. Bez infrastruktury czyli kolei do Warszawy, na południe i do granicy oraz dróg ekspresowych w tych samych kierunkach nie ma co myśleć o jakimkolwiek rozwoju. Owszem pomysł na ekologiczne zagłębie jest dobry, bo można na tym obecnie dobrze zarobić ale w Polsce nie ma ani technologii, a jeśli już te się pojawiają to nie znajdują zastosowania tak jak w przypadku tej technologii z burakami. Ekologia nie oznacza braku rozwoju przemysłu i konieczności tworzenia skansenu.
Zresztą żeby móc jakikolwiek Kuwejt budować potrzebni są wizjonerzy i planiści potrafiący patrzeć realistycznie na kilka dekad wprzód a nie do następnych wyborów.
Rozwiń
ufffff
ufffff (14 listopada 2009 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle amatorzy opracowuja strategie rozwoju Lublina i lubelszczyzny a brak realnego działania. Od kogo wymagać w Lublinie i na lubelszczyżnie wszędzie kolesie i nawet nie donano przetragu na opracowanie które prezentowane jest. Wiadomo wtutaj sa ututułowani specjaliści co przeczytali dwie publikacje ogólno technoicze z danej dziedziny i w Lublinie to eksperci wybitni i potem głupoty wypisują w strategiach rozwoju .
Rozwiń
loop
loop (14 listopada 2009 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mario napisał:
Lubelszczyzna wybiera ?, czy wybierają "za nią" opłacani z naszych podatków przedstawiciele "platformy o ferzystów i zło..." Jak inaczej, niż okradaniem mieszkańców Lubelszczyzny można nazwać zabieranie środków na budowę np: infrastruktury drogowej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!