wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2012, 17:55

O godz. 17.00 w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN” (ul. Grodzka 21) zaczyna się dziś spotkanie wieńczące projekt "Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta”. Jest to nie tylko prezentacja projektu lecz także okazja do dyskusji, uwag, a nawet zgłaszania zauważonych błędów.

– Mamy świadomość, że będzie to prezentacja krótka oraz, że mogliśmy gdzieś popełnić jakiś błąd, dlatego czekamy na uwagi ze strony osób przybyłych oraz tych, którzy wirtualne makiety będą oglądać – wyjaśnia Joanna Zętar z teatru NN.

W Ośrodku "Brama Grodzka – teatr NN” powstały cztery wirtualne makiety Lublina, obrazujących jego rozwój terytorialny i architekturę w dawnych wiekach.

– Pierwsza wizualizacja dotyczy Lublina z XIV wieku – mówią autorzy projektu. – Nie zachowała się żadna ikonografia dla tego okresu, więc opieraliśmy się m.in. na hipotezach archeologów, historyków sztuki, ale też na zachowanym i czytelnym do dziś układzie ulic i parceli na Starym Mieście.

Kolejna makieta pokazuje miasto XVI-wieczne w jego złotym okresie, odbudowane w stylu Renesansu Lubelskiego po wielkim pożarze z 1575 roku. Tu było już więcej informacji bo można było korzystać z ryciny Hogenberga i Brauna a także z wizerunku gotyckiego miasta z pierwszej połowy XVI wieku na polichromii znajdującej się w kamienicy Lubomelskich (Rynek 8).

Trzecia makieta to Lublin z połowy XVIII wieku (na zdjęciu), zrujnowany i wyludniony po najazdach Kozaków i Szwedów, po licznych pożarach. Źródłem ikonograficznym do rekonstrukcji był tu obraz z bazyliki Dominikanów "Pożar miasta Lublina” z 1719 roku, rycina Hogenberga i Brauna i zachowany fragment planu Bekiewicza z połowy XVII wieku, a także plan Łąckiego z 1783.

– Wreszcie pokazujemy na czwartej makiecie miasto z lat 30-tych ubiegłego wieku – dodaje Zętar. – To czas intensywnego rozwoju. Głównym źródłem, na którym oparto rekonstrukcję są zdjęcia z tego okresu, przedstawiające miasto z lotu ptaka, i plan z 1928 roku. Pokazuje on szczegółowo dzielnice i ulice miasta istniejące oraz te, które projektowano.

Jednocześnie do każdej z makiet przygotowano dodatkowe wizualizacje pojedynczych obiektów 3D. Są to ważne, nieistniejące już obiekty architektoniczne Lublina (np. kościół farny, wielka synagoga, mury obronne), a także artefakty pochodzące z wykopalisk archeologicznych.
Udostępniony też zostanie bezpłatny przewodnik 5 tras umożliwiających zwiedzanie miasta. Można z nich korzystać np. spacerując z przenośnym urządzeniem wyposażonym w Internet i odbiornik GPS – smartfonem lub tabletem.

Wszystko jest dostępne TUTAJ


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
son of sam
jude
Adam
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

son of sam
son of sam (24 stycznia 2012 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@jude > TO PROWOKACJA, chodzi właśnie o prześladowanie, żeby było głośno i żeby płynęła kasa.
Rozwiń
jude
jude (24 stycznia 2012 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
(...)
Rozwiń
Adam
Adam (24 stycznia 2012 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FANTASTYCZNE!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!