Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 sierpnia 2014 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Lublin: 5 tys. osób czeka na mieszkania komunalne, dziś oddano do użytku 64 (wideo, zdjęcia)

8 18 A A

Na Felinie oddano do użytku 64 nowe mieszkania komunalne. Na takie lokale czeka jeszcze ponad 5 tys. osób. Ratusz ma już jednak plan na skrócenie kolejki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo do tej pory mieszkaliśmy z pięciorgiem dzieci na 34 metrach kwadratowych. Tutaj mamy prawie dwa razy tyle miejsca - mówi pan Marcin, który wczoraj wraz z żoną odebrał klucze do nowego mieszkania. - Chcemy wprowadzić się jeszcze w sierpniu.

Z tym nie powinno być problemu, bo wszystkie lokale zostały wykończone pod klucz. W dwóch blokach przy ul. Zygmunta Augusta powstały 64 mieszkania o powierzchni od 40 do 55 mkw. Na parterze jednego z budynków znalazło się również miejsce na przedszkole dla 50 dzieci. Maluchy pojawią się tam z początkiem września.

- Budowa kosztowała 8,4 mln zł, z czego jedną trzecią pokrył Bank Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnia Henryk Łacek, dyrektor Zarządu Nieruchomości Komunalnych. - Czynsz, w zależności od położenia lokalu będzie wynosił od 6,3 zł do 6,8 zł za mkw.

Klucze do nowych mieszkań otrzymały osoby, które do tej pory zajmowały miejskie lokale - często jednak o niskim standardzie, lub zbyt małe.

- My mieszkaliśmy na Felinie, ale na piętrze. Teraz przenosimy się na parter, gdzie jest wygodny podjazd dla wózków - mówi pani Stanisława, która ma niepełnosprawnego syna.

Mieszkania zwolnione przez przenoszących się na Felin zostaną zamienione na lokale socjalne. W ostatnich siedmiu latach, w Lublinie wybudowano blisko 250 mieszkań komunalnych. Ostatnia taka inwestycja to ponad 120 lokali przy ul. Mireckiego. Oddano je do użytku w 2010 roku. W tej chwili na mieszkania komunalne czeka ok. 5,5 tys. osób. Mieszkają w złych warunkach i nie stać ich na zakup nieruchomości na wolnym rynku.

- W tym i w przyszłym roku przybędzie po 200 nowych mieszkań komunalnych - zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Mamy ponad 300 mieszkań odzyskanych, z których lokatorzy się wyprowadzili. Będą też nowe inwestycje.

ZNK ma już projekt budowy kolejnych bloków przy ul. Zygmunta Augusta. Zdaniem prezydenta zmieszczą się tam jeszcze dwa budynki. Mieszkania komunalne powstaną również w realizowanej tuż obok inwestycji TBS "Nowy Dom”. Trzy bloki będą gotowe pod koniec przyszłego roku. Powstaną tam 124 lokale, głównie 2-pokojowe. Miasto dołoży do tej inwestycji 2,7 mln zł. Później część mieszkań będzie miała status lokali komunalnych.

Z szacunków Ratusza wynika, że aby uporać się z kolejką oczekujących na mieszkania należy przez cztery kolejne lata budować od 500 do tysiąca lokali komunalnych.

- To realne, ale wspólnie z BGK musimy wypracować metodę finansowania, opartą na kreowaniu 20-30-letniego zadłużenia w Banku Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnia Żuk. - Od maja rozmawiam na ten temat z BGK.

Rozmowy z bankiem dotyczą też finansowania budowy mieszkań na wynajem. Ma to być propozycja dla młodych ludzi, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą kupić własnego mieszkania.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
osessek / 20 września 2014 o 18:47

A nie lepiej samemu wybudować dom? Przy dzisiejszych cenach mieszkań, bardzo wygórowanych, dom dużo bardziej się opłaca... zobaczcie sobie projekty pracowni MG Projekt to naprawdę nie jest drogie, a co dom to dom :)

Avatar
aaa / 15 sierpnia 2014 o 13:07

to wydawanie naszych podatków na ludzi nie pracujących. oni dostają zasiłki i jeszcze miedzkania smiechu warte.

Avatar
to-to / 14 sierpnia 2014 o 19:24

Boże, po co ja odkładałam przez 20 lat- odmawiałam sobie wszystkiego, nigdzie nie pojechałam odpocząć , bo wszystko na mieszkanie. Wystarczyło przecież poczekać jak niektórzy.

Zgroza, kiedy to się skończy.


Boże, po co ja odkładałam przez 20 lat- odmawiałam sobie wszystkiego, nigdzie nie pojechałam odpocząć , bo wszystko na mieszkanie. Wystarczyło przecież poczekać jak niektórzy.

Zgroza, kiedy to się skończy.

Nie martw się!  -nie tylko Ty, ja też tak mialem...

Nie martw się!  -nie tylko Ty, ja też tak mialem...

rozwiń
Avatar
weronika / 13 sierpnia 2014 o 22:36

Jak za komuny, otwieranie, przecinanie wstęg...śmiechu warte te działania Panie Żuczku, razem z Panią Wcisło stanowicie swego rodzaju ludzi marketingu który budujecie za pieniądze podatników...chwalicie się że coś zrobiliście ...a przecież kasę za to bierzecie! czy ja się chwalę co zrobiłem w swojej firmie? nie bo mi za to płacą co miesiąc 10-tego. Ale wy już szykujecie się do wyborów. Panu Żukowi mało jeden fotel prezydanta to rezerwuje już nawet drugi w sejmiku gdyby mu nie poszło w wyborach śmiech na sali...

Avatar
dziad z fioletovymi uszami / 13 sierpnia 2014 o 21:07

Niestety: coraz więcej takich "leserów" mamy w tym kraju (co mądrzejsi już dawno wyjechali stąd za granicę...) -"zrobił" pięcioro dzieci ale o mieszkaniu nie pomyślał! Zamiast pracować, to "robi" (ale tylko dzieci "robi") :wacko:

Avatar
EMKA / 13 sierpnia 2014 o 21:01
Banda sępów i nie robów DO ROBOTY A NIE DZIECI KLEPAĆ I SĘPIĆ !!! oczywiście pomijając nie pełno sprawnych, reszta to zwykłe sępy, samochód potrzebny i dresik a na dach nad głową nie łaska zarobić, najpierw przeswietlić towarzystwo z każdej strony a dopiero mieszkania rozdawać, wystarczy zobaczyć jak żyją i czym jeżdżą mieszkańcy obok w TBS mieszkania załatwione bo nikt nie może zabrać i zlicytować bo nie jego,i chulaj dusza piekła nie ma kto takim mieszkania daje co za debilne prawo, karani z długimi, chore!!!
Avatar
ella / 13 sierpnia 2014 o 12:31

haha jak już ktoś wyżej zauważył średni koszt budowy jednego mieszkania to 131 000. dalej kupujcie mieszkanka od developerów :) jaja jest przebitka? 100%? w modnych dzielnicach nawet więcej. jakby tak przez rok czy dwa wstrzymać się z kupnem mieszkania to szybko spuściliby z tonu

Avatar
Anna / 13 sierpnia 2014 o 12:20

Boże, po co ja odkładałam przez 20 lat- odmawiałam sobie wszystkiego, nigdzie nie pojechałam odpocząć , bo wszystko na mieszkanie. Wystarczyło przecież poczekać jak niektórzy.

Zgroza, kiedy to się skończy.

Avatar
najemca / 13 sierpnia 2014 o 12:10

zapraszam do mojego mieszkania komunalnego.mieszkam ponad 10 lat - nie jeden chciałby miec w takim stanie dom. nie kazdy niszczy, wiekszosc dba o miejsce w którym zyje. to normalne. Ludzie w komunalnych mieszkaniach tez normalni.

Avatar
j2 / 13 sierpnia 2014 o 11:16

5 tysięcy osób czeka... a może zamiast czekać zaczęłiby pracować na mieszkanie?

Avatar
osessek / 20 września 2014 o 18:47

A nie lepiej samemu wybudować dom? Przy dzisiejszych cenach mieszkań, bardzo wygórowanych, dom dużo bardziej się opłaca... zobaczcie sobie projekty pracowni MG Projekt to naprawdę nie jest drogie, a co dom to dom :)

Avatar
aaa / 15 sierpnia 2014 o 13:07

to wydawanie naszych podatków na ludzi nie pracujących. oni dostają zasiłki i jeszcze miedzkania smiechu warte.

Avatar
to-to / 14 sierpnia 2014 o 19:24

Boże, po co ja odkładałam przez 20 lat- odmawiałam sobie wszystkiego, nigdzie nie pojechałam odpocząć , bo wszystko na mieszkanie. Wystarczyło przecież poczekać jak niektórzy.

Zgroza, kiedy to się skończy.


Boże, po co ja odkładałam przez 20 lat- odmawiałam sobie wszystkiego, nigdzie nie pojechałam odpocząć , bo wszystko na mieszkanie. Wystarczyło przecież poczekać jak niektórzy.

Zgroza, kiedy to się skończy.

Nie martw się!  -nie tylko Ty, ja też tak mialem...

Nie martw się!  -nie tylko Ty, ja też tak mialem...

rozwiń
Avatar
weronika / 13 sierpnia 2014 o 22:36

Jak za komuny, otwieranie, przecinanie wstęg...śmiechu warte te działania Panie Żuczku, razem z Panią Wcisło stanowicie swego rodzaju ludzi marketingu który budujecie za pieniądze podatników...chwalicie się że coś zrobiliście ...a przecież kasę za to bierzecie! czy ja się chwalę co zrobiłem w swojej firmie? nie bo mi za to płacą co miesiąc 10-tego. Ale wy już szykujecie się do wyborów. Panu Żukowi mało jeden fotel prezydanta to rezerwuje już nawet drugi w sejmiku gdyby mu nie poszło w wyborach śmiech na sali...

Avatar
dziad z fioletovymi uszami / 13 sierpnia 2014 o 21:07

Niestety: coraz więcej takich "leserów" mamy w tym kraju (co mądrzejsi już dawno wyjechali stąd za granicę...) -"zrobił" pięcioro dzieci ale o mieszkaniu nie pomyślał! Zamiast pracować, to "robi" (ale tylko dzieci "robi") :wacko:

Avatar
EMKA / 13 sierpnia 2014 o 21:01
Banda sępów i nie robów DO ROBOTY A NIE DZIECI KLEPAĆ I SĘPIĆ !!! oczywiście pomijając nie pełno sprawnych, reszta to zwykłe sępy, samochód potrzebny i dresik a na dach nad głową nie łaska zarobić, najpierw przeswietlić towarzystwo z każdej strony a dopiero mieszkania rozdawać, wystarczy zobaczyć jak żyją i czym jeżdżą mieszkańcy obok w TBS mieszkania załatwione bo nikt nie może zabrać i zlicytować bo nie jego,i chulaj dusza piekła nie ma kto takim mieszkania daje co za debilne prawo, karani z długimi, chore!!!
Avatar
ella / 13 sierpnia 2014 o 12:31

haha jak już ktoś wyżej zauważył średni koszt budowy jednego mieszkania to 131 000. dalej kupujcie mieszkanka od developerów :) jaja jest przebitka? 100%? w modnych dzielnicach nawet więcej. jakby tak przez rok czy dwa wstrzymać się z kupnem mieszkania to szybko spuściliby z tonu

Avatar
Anna / 13 sierpnia 2014 o 12:20

Boże, po co ja odkładałam przez 20 lat- odmawiałam sobie wszystkiego, nigdzie nie pojechałam odpocząć , bo wszystko na mieszkanie. Wystarczyło przecież poczekać jak niektórzy.

Zgroza, kiedy to się skończy.

Avatar
najemca / 13 sierpnia 2014 o 12:10

zapraszam do mojego mieszkania komunalnego.mieszkam ponad 10 lat - nie jeden chciałby miec w takim stanie dom. nie kazdy niszczy, wiekszosc dba o miejsce w którym zyje. to normalne. Ludzie w komunalnych mieszkaniach tez normalni.

Avatar
j2 / 13 sierpnia 2014 o 11:16

5 tysięcy osób czeka... a może zamiast czekać zaczęłiby pracować na mieszkanie?