Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2015 r.
10:37

Lublin: Bliżej na pociąg. Będzie nowy przystanek kolejowy na Czubach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 41 A A
Przystanek powstanie na wysokości osiedla Poręba. Jedyny peron znajdzie się między torami (Fot. Maciej Kaczanowski)
Przystanek powstanie na wysokości osiedla Poręba. Jedyny peron znajdzie się między torami (Fot. Maciej Kaczanowski)

Jest decyzja o lokalizacji nowego przystanku kolejowego na Czubach. Dzięki niemu podróżni ze znacznej części miasta będą mieli dużo bliżej na pociąg. Powstanie tu jeden peron, podziemne przejście pod torami, windy dla niepełnosprawnych i parking

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja ta oznacza, że można już wdrażać projekt do realizacji – wyjaśnia Dariusz Torczyk, kierownik kontraktu w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Pismo podpisane przez wojewodę lubelskiego uprawnia kolej do przejęcia niezbędnych nieruchomości i otwiera drogę do wydania pozwolenia na budowę.

Wyczekiwany przez pasażerów przystanek powstanie na wysokości osiedla Poręba. Jedyny peron znajdzie się między torami. – Będzie mieć 400 metrów długości, co umożliwi przyjęcie pełnowymiarowych pociągów – podkreśla Torczyk. Co ważne, peron będzie stosunkowo wysoki, co powinno ułatwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie z wagonów.

Nie będzie tu dworcowego budynku, a jedynie wiaty, których wygląd ma być ujednolicony na całej linii kolejowej z Lublina w kierunku Warszawy. Skoro nie będzie dworca, nie będzie też kas, przewidziane za to są miejsca do montażu automatów biletowych, choć ich instalacja będzie zależeć już od samych przewoźników.

Lublin Zachód będzie wyposażony w megafony, z których będą zapowiadane pociągi. Komunikatów nie będzie wygłaszał człowiek, ale komputer. Gdy pociąg zbliżający się do przystanku minie określony punkt, wtedy z głośników popłynie komunikat wygenerowany przez syntezator mowy. Tak jest już zresztą na wielu stacjach i przystankach kolejowych w Polsce.

Do nowego przystanku będzie można dostać się od strony osiedla przejściem planowanym w nasypie, którym biegną tory. Z tego tunelu będzie można wyjść na peron po schodach, albo windą. Co ciekawe, podziemne przejście będzie prowadzić nie tylko do peronu, ale i na drugą stronę torów, czyli prosto do... lasu Stary Gaj. Po stronie osiedla powstanie też niewielki parking wraz ze stojakami dla rowerów. Drogi dojazdowe będzie musiało zbudować miasto.

Wydana przez wojewodę decyzja lokalizacyjna dotyczy nie tylko nowego przystanku, ale też całego przebiegającego przez Lublin odcinka linii kolejowej prowadzącej w kierunku Warszawy. Kolej musi skompletować takie decyzje dla całego szlaku, który ma być modernizowany, czyli trasy z Lublina do Otwocka.

Koszt prac to 3,5 miliarda złotych, a inwestycja ta została ujęta w rządowym projekcie Krajowego Programu Kolejowego. Optymistyczny scenariusz zakłada rozpoczęcie prac budowlanych już w przyszłym roku. Przebudowa miałaby się zakończyć w roku 2020, a jej efektem ma być m.in. skrócenie czasu podróży do około 1,5 godziny.

Czytaj więcej o:

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 13:03
Ludzie chcieli przejście do lasu i tylko dlatego tak walczyli. Przed lasem mógłby kiedyś powstać dojazd do dworca od strony Stasina ale ktoś bardzo perspektywicznie myślący wymyślił że lepiej wysiadać w rezerwacie.
Avatar
Kruchtovyj uobSerVatorr / 11 sierpnia 2015 o 20:28

Kto wymyślił budowę w lesie???? To powinno być przed lasem koło Granitowej.


Kto wymyślił budowę w lesie???? To powinno być przed lasem koło Granitowej.

Sam jesteś Z LASU !!! To, co teraz jest lasem, to za kilka lat będzie mega-osiedlem...

Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 14:32
Kto wymyślił budowę w lesie???? To powinno być przed lasem koło Granitowej.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 11:35
To zajebiście , teraz to juz bedą napier...ć klaksonami w dzień i w nocy. Wspólczucie dla ludzi mieszkających obok
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 08:51
Jak dla mnie super informacja, dużo podróżuję PKP.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 20:30
JUŻ ZA PRL MOLOCH PKP, WTEDY BARDZIEJ PUNKTUALNY,CHOĆ ZACOFANY EKONOMICZNIE, PLANOWAŁ PRZYSTANEK LUBLIN CZUBY, W TYM CELU PRZESUNIĘTO TORY!!TERAZ ZŁODZIEJE Z PKP, CHCĄ WYPRAĆ KASE UE I UDAWAĆ,ŻE MOŻE ZA 10 LAT WBIJĄ PIERWSZĄ ŁOPATĘ!!APELUJĘ DO MĄDRYCH DECYDENTÓW UNIJNYCH, ZABLOKUJCIE TE ŚRODKI!!WON MATOŁY Z PKP!!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 15:54
będą mieli dużo bliżej na pociąg... To teraz jeździ się NA pociągach a nie pociągami (w pociągach)?Taki przejazd to chyba będzie się odbywał na dachu. DAjwniej (tuż po wojnie) tak się podróżowało,ale nie było trakcji elektrycznej więc nie było obaw że kogoś porazi prąd
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 13:36
pogarda stolicy jeden tor na Wschód
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2015 o 21:54
artykuł nie podaje najważniejszego dokładnej lokalizacji !!!!! MAPKA!!!!!!
Avatar
Adam Zwolski / 9 sierpnia 2015 o 00:45

wczesniej mówili o przystanku kolejnowym na os. Widok - przedłuzenie ul Filaretów, teraz mówia o porębie- czyli przedłuzenie Granitowej? czy mogłyktos podąc mapke gdzie ma byc ten przystenek?

http://rury.kolej.org.pl/dokumenty/plan_sytuacyjny.pdf

Sprzed 2 lat, obecnie chyba jakieś jeszcze 200m w kierunku Granitowej to wszystko przesunięte...

http://rury.kolej.org.pl/dokumenty/plan_sytuacyjny.pdf

Sprzed 2 lat, obecnie chyba jakieś jeszcze 200m w kierunku Granitowej to wszystko przesunięte...

rozwiń
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 13:03
Ludzie chcieli przejście do lasu i tylko dlatego tak walczyli. Przed lasem mógłby kiedyś powstać dojazd do dworca od strony Stasina ale ktoś bardzo perspektywicznie myślący wymyślił że lepiej wysiadać w rezerwacie.
Avatar
Kruchtovyj uobSerVatorr / 11 sierpnia 2015 o 20:28

Kto wymyślił budowę w lesie???? To powinno być przed lasem koło Granitowej.


Kto wymyślił budowę w lesie???? To powinno być przed lasem koło Granitowej.

Sam jesteś Z LASU !!! To, co teraz jest lasem, to za kilka lat będzie mega-osiedlem...

Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 14:32
Kto wymyślił budowę w lesie???? To powinno być przed lasem koło Granitowej.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 11:35
To zajebiście , teraz to juz bedą napier...ć klaksonami w dzień i w nocy. Wspólczucie dla ludzi mieszkających obok
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 08:51
Jak dla mnie super informacja, dużo podróżuję PKP.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 20:30
JUŻ ZA PRL MOLOCH PKP, WTEDY BARDZIEJ PUNKTUALNY,CHOĆ ZACOFANY EKONOMICZNIE, PLANOWAŁ PRZYSTANEK LUBLIN CZUBY, W TYM CELU PRZESUNIĘTO TORY!!TERAZ ZŁODZIEJE Z PKP, CHCĄ WYPRAĆ KASE UE I UDAWAĆ,ŻE MOŻE ZA 10 LAT WBIJĄ PIERWSZĄ ŁOPATĘ!!APELUJĘ DO MĄDRYCH DECYDENTÓW UNIJNYCH, ZABLOKUJCIE TE ŚRODKI!!WON MATOŁY Z PKP!!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 15:54
będą mieli dużo bliżej na pociąg... To teraz jeździ się NA pociągach a nie pociągami (w pociągach)?Taki przejazd to chyba będzie się odbywał na dachu. DAjwniej (tuż po wojnie) tak się podróżowało,ale nie było trakcji elektrycznej więc nie było obaw że kogoś porazi prąd
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 13:36
pogarda stolicy jeden tor na Wschód
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2015 o 21:54
artykuł nie podaje najważniejszego dokładnej lokalizacji !!!!! MAPKA!!!!!!
Avatar
Adam Zwolski / 9 sierpnia 2015 o 00:45

wczesniej mówili o przystanku kolejnowym na os. Widok - przedłuzenie ul Filaretów, teraz mówia o porębie- czyli przedłuzenie Granitowej? czy mogłyktos podąc mapke gdzie ma byc ten przystenek?

http://rury.kolej.org.pl/dokumenty/plan_sytuacyjny.pdf

Sprzed 2 lat, obecnie chyba jakieś jeszcze 200m w kierunku Granitowej to wszystko przesunięte...

http://rury.kolej.org.pl/dokumenty/plan_sytuacyjny.pdf

Sprzed 2 lat, obecnie chyba jakieś jeszcze 200m w kierunku Granitowej to wszystko przesunięte...

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 1 0

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 0

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 3 2

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 2 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna 0 0

Uczniowie z Felina mogą być dowożeni na lekcje na Kośminek.

Sukces młodych mechaników z Zamościa

Sukces młodych mechaników z Zamościa 1 0

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu zajęli V miejsce w klasyfikacji drużynowej XXII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprócz pucharu Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymali też nagrody rzeczowe.

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia] 14 3

Do przejechania było aż siedem wariantów tras. Najkrótsza miała 17 km, a najdłuższa 62 km. W Lubartowie już po raz 25. odbyło się się Święto Roweru.

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych
25 czerwca 2018, 18:00

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 25 czerwca o godz. 18 w Empiku Tarasy Zamkowe (al. Unii Lubelskiej 2) odbędzie się spotkanie autorskie z popularnym twórcą literatury fantasy - Jakubem Ćwiekiem. Autor będzie promował swoją najnowszą powieść - Stróże.

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli?

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli? 3 2

Zarząd Dróg Miejskich upublicznił projekty „ławeczki księżnej Izabeli” i poddał je konsultacjom. O tym, jak docelowo będzie wyglądała figura arystokratki i gdzie zostanie zamontowana zdecydują mieszkańcy.

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant?

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant? 0 0

2 lutego 1911 r. na terenie Mokradek w Nowej Aleksandrii rozlepiona została odezwa wzywająca do dalszego oporu przeciw carskiemu zaborcy. W kilka miesięcy później naczelnik nowoaleksandryjskiej straży ziemskiej powiadamiał swoich przełożonych o ukazaniu się dwóch odezw o podobnej treści, tym razem na ścianie Domku Gotyckiego. Przykłady te świadczą o kontynuacji na terenie Nowej Aleksandrii patriotycznych dążeń do wypowiedzenia posłuszeństwa carskiemu zaborcy.

Koncert w Kazimierzu: Sąsiedzi Icka z Markuszowa
24 czerwca 2018, 19:00

Koncert w Kazimierzu: Sąsiedzi Icka z Markuszowa 0 0

Galeria Klimaty w Kazimierzu Dolnym (Mięćmierz 5) zaprasza na wyjątkowy koncert zespołu Sąsiedzi Icka z Markuszowa. Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca o godz. 19.

ROW Rybnik - Speed Car Motor 43:47 [WYNIK KOŃCOWY]

ROW Rybnik - Speed Car Motor 43:47 [WYNIK KOŃCOWY] 8 0

O godzinie 16:15 lubelscy żużlowcy stoczą kolejny pojedynek ligowy. Tym razem Speed Car powalczy o punkty w Rybniku z tamtejszym ROW. W Lublinie górą byli zawodnicy trenera Dariusza Śledzia. Powtórka na terenie rywala w hicie Nice 1 ligi żużlowej jest więc mile widziana

Biała Podlaska: Gumowe kaczki płynęły Krzną. Tłumy kibicowały [zdjęcia]
galeria

Biała Podlaska: Gumowe kaczki płynęły Krzną. Tłumy kibicowały [zdjęcia] 0 0

Już po raz czwarty gumowe kaczki popłynęły rzeką Krzną. Charytatywny wyścig zorganizowali rotarianie z Białej Podlaskiej.

Anglia - Panama 6:1. Spacerek Wyspiarzy

Anglia - Panama 6:1. Spacerek Wyspiarzy 0 0

Reprezentacja Anglii odniosła drugie zwycięstwo w grupie pokonując Panamę 6:1, a trzy gole zdobył Harry Kane

Świdnicka Noc Kultury. Deszcz nieco pokrzyżował plany [zdjęcia]
Zdjęcia
galeria

Świdnicka Noc Kultury. Deszcz nieco pokrzyżował plany [zdjęcia] 0 0

Starali się jako mogli, choć pogoda popsuła nieco plany organizatorem Świdnickiej Nocy Kultury. Ze względu na padający deszcz część wydarzeń miała miejsce pod dachem, a nie w plenerze jak wstępnie zaplanowano.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!