poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Budżet obywatelski na nowych zasadach

Dodano: 10 lutego 2017, 21:06
Autor: drs

Do końca lutego ogłoszony ma być nowy regulamin budżetu obywatelskiego. Według nowych zasad prowadzony ma być w tym roku nabór wniosków, jak też jesienne głosowanie.

Ratusz proponuje cztery istotne zmiany. Pierwszym pomysłem jest nowy podział projektów na małe (od 25 tys. zł do 300 tys. zł) i duże (powyżej 300 tys. zł, do 800 tys. zł). Inaczej podzielone miałyby też być pule pieniędzy na poszczególne grupy projektów: na małe miasto chce rezerwować 9 mln zł, a na duże 6 mln zł.

Kolejna zmiana to zagwarantowanie każdej z dzielnic realizacji projektu o wartości do 150 tys. zł, gdyby w wyniku głosowania dana dzielnica miałaby zostać z niczym. Ostatni pomysł ma uniemożliwić osiedlowym administracjom „hurtowe” zbieranie wypełnionych kart od mieszkańców głosujących na wskazane przez administrację projekty. Zgodnie z miejską propozycją, głos na papierowej karcie można by oddać wyłącznie za jedną osobę.

Czy wszystkie te pomysły zostaną wprowadzone? To nie jest jeszcze przesądzone, a zmian może być nawet więcej. Swoje propozycje zgłosili też sami mieszkańcy biorący udział w konsultacjach nad nowym regulaminem. Sugerują oni między innymi aby gwarantowana pula była adekwatna do wielkości danej dzielnicy, jest też prośba by nie zmniejszać maksymalnej wartości dużych projektów.

Pojawiają się również prośby o to, by prawo do głosowana miały wyłącznie osoby zamieszkałe na stałe w Lublinie. Teraz mają je wszyscy mieszkańcy Lublina, także przyjezdni studenci. Z kolei przeciwnicy tej zmiany proszą, by nie przesuwać głosowania z października na wrzesień, bo sporej części studentów nie ma jeszcze wtedy w Lublinie.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 lutego 2017 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tym razem przyrzekłem sobie, że już nie wezmę udziału w żadnym głosowaniu na budżet obywatelski. Szkoda czasu. To nie jest żadne poszerzanie obywatelskości. I nie zmieni to nawet ewentualne zawężenie głosujących do stałych mieszkańców Lublina. To pozorne działanie.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2017 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
budżet obywatelski dla mieszkańców zamieszkałych na stałe to jest to !!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2017 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wreszcie ludzkie zasady
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!