niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin chce być metropolią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2001, 10:52

Osiągnięcie przez miasto rangi ośrodka metropolitalnego, utrzymanie prymatu Lublina na ścianie wschodniej, podniesienie standardu życia mieszkańców - wokół tych kwestii ma być poszukiwany główny cel strategii rozwoju miasta.

Strategia ma określić kierunki rozwoju Lublina na najbliższe 15-20 lat. - Będzie też podstawą do ubiegania się o środki z programów pomocowych oferowanych przez Unię Europejską - mówi Henryk Korczewski, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UM w Lublinie.
Przed dwoma laty przygotowano już jeden dokument określający przyszłość Lublina. Było to studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego miasta „Lublin 2010”. - Potrzebne są jednak działania samorządu wspierające nie tylko jego rozwój, ale również podnoszące atrakcyjność na rynku krajowym i międzynarodowym - mówi Jan Polski, koordynator prac nad strategią.
Najważniejsze dla strategii będzie określenie celu generalnego, czyli kierunku, w którym powinno rozwijać się miasto. - Chodzi nam o to, aby Lublin stał się ośrodkiem metropolitalnym - wyjaśnia J. Polski.
Lublin powinien utrzymać prymat największego miasta we wschodniej Polsce. Aby to osiągnąć trzeba rozwijać też funkcje metropolitalne o charakterze zewnętrznym. Chodzi m.in. o ośrodki naukowe i kulturalne, centra do obsługi wielkiego handlu, systemy informatyczne, stworzenie węzłów komunikacyjnych, np. lotniska.
Drugą grupą priorytetów jest podnoszenie ekonomicznych i urbanistycznych standardów funkcjonowania miasta. - Nie może być tak, że będziemy mieli kilka teatrów, czy konsulatów, a jednocześnie nie będzie można przejechać przez miasto z powodu gigantycznych korków - wyjaśnia J. Polski.
Obecnie najważniejszym problemem, z jakim boryka się Lublin, jest - zdaniem Polskiego - bezrobocie. Kolejne to nie doinwestowany system komunikacyjny w mieście i dookoła niego oraz nadmierna liczba budynków mieszkalnych w centrum. - Nasze miasto się dusi - mówi J. Polski.
Dokument ma być przedstawiony Zarządowi Miasta do końca października. Później zajmą się nim lubelscy radni.

Centrum i satelity

Rozwój Lublina ma iść w kierunku stopniowego tworzenia wielkiego centrum, w skład którego ma wejść sam Lublin i Świdnik oraz sieci ośrodków satelitarnych. Satelity to sześć okalających Lublin promieniście miast: Lubartów, Łęczna, Piaski, Bychawa, Bełżyce oraz zespół Kurów, Markuszów, Garbów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!