czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Lublin chce dopłacać do paneli słonecznych. Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji?

Dodano: 19 lutego 2016, 10:07
Autor: Dominik Smaga

To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne
To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne

Miasto planuje uruchomić dopłaty dla osób montujących na domach jednorodzinnych panele wytwarzające prąd z energii słonecznej. Dopłata ma pokryć 65 proc. kosztów. Taka instalacja umożliwi właścicielom domów... sprzedaż prądu do sieci energetycznej. Chętni już mogą się zgłaszać

Czy da się wytwarzać tyle prądu, ile się zużywa? – To możliwe – mówi Beata Jędrzejewska-Kozłowska, dyrektor Biura Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta.

Nie oznacza to jednak, że mając na dachu panele możemy włączyć lodówkę, pralkę i nic za to nie płacić. Zapłacimy i tak, choćby dlatego, że instalacja nie wytwarza energii w nocy, a przecież wtedy oświetlamy domy. Pamiętać trzeba i o tym, że w pochmurne dni, jesienią i zimą, wydajność paneli spada do 30 proc. A poza tym w rachunku mamy nie tylko należność za prąd, ale i opłatę przesyłową, której już nie unikniemy.

Chociaż na darmowy prąd liczyć nie można, to na oszczędności, owszem, tak. Te oszczędności to różnica między kosztem kupowanej przez nas energii, a tym ile dostaniemy za sprzedany do sieci prąd wytworzony na naszym dachu. Niestety nie możemy sprzedać więcej, niż kupujemy. A kupować będziemy i tak drożej, niż sprzedawać. Ale i tak wydatek na panele powinien się zwrócić w ciągu kilku lat.

Przyjmuje się, ze dla domu jednorodzinnego najbardziej odpowiednia jest instalacja o mocy 3kW, która zajmuje na dachu (nie może być w cieniu) ok. 20 mkw. Koszt takiej instalacji waha się od 18 tys. do 24 tys. zł netto. Dzięki dopłatom z miejskiej kasy właściciel domu musiałby wyłożyć tylko 35 proc. tej kwoty. – Chcielibyśmy objąć dopłatami ok. 600 domów – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne. Wszystko zależy od tego, czy miasto uzyska na ten cel unijną dotację. Jeśli ją zdobędzie, to instalacje będą montowane w latach 2017-18. Mimo to nabór ankiet od zainteresowanych mieszkańców rozpoczął się już teraz i potrwa do 29 lutego. – Chcemy wiedzieć, jakie będzie zainteresowanie – wyjaśnia Jędrzejewska-Kozłowska.

Do programu mogą się zgłaszać wyłącznie, które są zameldowane w Lublinie i spełniają kilka dodatkowych kryteriów. – Nie mają żadnych zaległości finansowych na rzecz gminy z tytułu należności podatkowych, opłat za wywóz odpadów, opłat za pobór wody itp., a ich gospodarstwa domowe zużywają co najmniej 2 000 kWh energii elektrycznej rocznie – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Ankiety, które należy wypełnić dostępne są na stronie lublin.eu, a składać można je w Biurze Zarządzania Energią (Zana 38, pokój 319) albo w Biurach Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, pl. Łokietka 1, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8).

– Wnioskodawcy, których ankiety zostały zweryfikowane pozytywnie, po podpisaniu umowy z gminą pokrywają koszt wykonania dokumentacji technicznej – informuje Bobowska. Tu ryzyko spada na mieszkańców, bo jeśli Ratusz zdobędzie unijną dotację, to miasto zwróci dwie trzecie kosztów dokumentacji. Jeśli dotacji nie będzie, to właściciel domu nie ma co liczyć na zwrot.

Przed montażem instalacji właściciel domu będzie musiał zawrzeć z miastem umowę użyczenia dachu, a same panele przez pięć lat będą własnością miasta. Potem zostaną przekazane właścicielowi nieruchomości. Żywotność paneli to ok. 25 do 35 lat, przy czym po ich zdolność wytwarzania może spaść o maksymalnie 10 proc., a po 25 latach spadek nie powinien przekroczyć 25 proc.

Użytkownik niezarejestrowany
eco-energia
Jasio
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 czerwca 2017 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepiej najpierw popytać o ceny takich paneli. firma ******klima-expert.pl/ ma niezłe ceny, więc warto podpytać, jak to u nich wychodzi dla konkretnych wodzajów i powierzchni. wiem, że są w stanie zaoferowac całkiem dobrą cenę nawet za niewielkie powierzchnie.
Rozwiń
eco-energia
eco-energia (7 lutego 2017 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, w chwili obecnej ogłoszony jest nabór na dofinansowania do fotowoltaiki dla małych i średnich przedsiębiorstw (nabór startuje 28.02.2017). Jeżeli ktoś byłby zainteresowany więcej informacji można znaleźć na stronie eco-energia.pl oraz na stronach internetowych LAWPu.
Rozwiń
Jasio
Jasio (21 lutego 2016 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!


Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!

Masz panele od 12 lat i sprawdziłeś to sam ?

Jeśli nie masz paneli, to podaj źródło tych danych.

Jeśli Ci się "wydaje", to może sobie odpuść bajki.

Zainteresowanym polecam forum muratora: więcej konkretów a mniej wizjonerów (i mniej "lania wody").

Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2016 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Taka instalacja umożliwi właścicielom domów... sprzedaż prądu do sieci energetycznej." Chyba tu jest błąd, bo problem w tym, że taka instalacja UNIEMOŻLIWI sprzedaż nadwyżek prądu. Jak ktoś chce sprzedawać nadwyżki to musi założyć instalację bez dotacji. Te z dotacjami 65% z UE będą działać w systemie zamkniętym, czyli bez możliwości oddawania nadwyżek do sieci. Lublin nie jest tu żadnym wyjątkiem, bo takie dopłaty będą praktycznie w każdej gminie na Lubelszczyźnie, wiele już zakończyło zbieranie wniosków.
Rozwiń
crx
crx (19 lutego 2016 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szukają naiwniaków - nie ma szans na zwrot inwestycji, po 10 latach na bank panele trzeba bedzie wymienić. Polska jest krajem o umiarkowanym klimacie.

Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!