niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Czekając na autobus naładujesz telefon na przystanku

Dodano: 11 sierpnia 2015, 06:40
Autor: Dominik Smaga

Na przystanku przy Ogrodzie Saskim zamontowana zostanie na próbę pierwsza ładowarka do telefonów komórkowych. Później takie urządzenia mogą się pojawić także na innych przystankach

Pomysł na uliczne ładowarki podsunął urzędnikom miejski radny Michał Krawczyk (PO). Proponował, by kabelki, do których można by podłączyć telefon znalazły się na najbardziej uczęszczanych przystankach komunikacji miejskiej, ale nie tylko. W oficjalnym piśmie do prezydenta Krawczyk pytał też o możliwość instalacji ładowarek zasilanych energią słoneczną na pl. Litewskim, Rynku, przed Ratuszem, czy też na pl. Kaczyńskiego obok Centrum Kultury.

Ładowarka będzie na razie tylko jedna, na próbę. – Pierwsze takie testowe urządzenie planujemy umieścić na przystanku przy Ogrodzie Saskim – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Ale na tym nie koniec. Urzędnicy zapewniają, że szykują się do testowego wyposażenia w taką nowinkę również innych przystanków, przede wszystkim w centrum Lublina. – Temat ładowarek jest obecnie przez nas rozpoznawany pod kątem możliwości ich montażu na wiatach bądź słupkach wyposażonych w wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej, będących elementem projektu unijnego.

– Będzie to wymagało zaprojektowania i wykonania takich urządzeń, dokonania niezbędnych uzgodnień, m.in. z zakładem energetycznym. A to wymaga czasu – dodaje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Przed nami jest jeszcze oszacowanie kosztów.

– Tak szybko, jak to będzie możliwe, zostanie oszacowany koszt tego przedsięwzięcia oraz zgromadzone zostaną niezbędne materiały i dokumentacja techniczna – deklaruje Góźdź. Jeśli to rozwiązanie się sprawdzi, to może się stać (choć nie ma pewności, że tak będzie) standardowym wyposażeniem przystanków z wyświetlaczami, które miasto chce stawiać dzięki unijnemu dofinansowaniu. – Istnieje możliwość, żeby kupowana infrastruktura była projektowana z uwzględnieniem portów USB lub możliwości ich późniejszego montażu.

Mniejsze są za to szanse, że będziemy mogli podładować telefon siedząc obok fontanny na pl. Litewskim. W sprawie słonecznych ładowarek stawianych na placach urzędnicy jasno dają do zrozumienia, że najpierw zabiorą się za te przystankowe.

Czytaj więcej o: Lublin telefon ładowarka
Gość
mamww
EchWyMalolaty
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 sierpnia 2015 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co? Ładowane telefonu nie trwa 10 minut a tyle trwa średni czas oczekiwania na autobus. Takie ładowanie "pożywi" baterię o 5-10%. Lepiej kasę przeznaczyć na bardziej sensowne cele. O szansie "na przeżycie" tych ładowarek nawet nie wspomnę, Lublin wandalami stoi.
Rozwiń
mamww
mamww (11 sierpnia 2015 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niestety dalej czeka na zaleglosci od miasta w wysokosci prawie 60 milionów za refundacje ulg z okresu zanim utworzono ZTM.

Zadowalajaca odpowiedź?Schłodź główkę bo masz przegżane uzwojenie.

a dlaczego czeka ?

jeżeli faktycznie są te zaległości to jako sprawny menadzer niech sprawnie wyegzekwuje od Urzędu Miasta i Żuka te pieniądze

jeżeli faktycznie są te zaległości to jaka jest dokładne historia działań mpk i fulary aby odzyskał te pieniądze

czy był już proces sądowy ?

jeżeli faktycznie są te zaległości to niech fulara jasno powie, że Ratusz i Żuk działają bezprawnie nie oddając tych 60 mln

Rozwiń
EchWyMalolaty
EchWyMalolaty (11 sierpnia 2015 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

panie radny czy mpk lublin kupiło przez lato jakieś nowe autobusy aby od września nie wynajmować znowu podwykonawców ?

Niestety dalej czeka na zaleglosci od miasta w wysokosci prawie 60 milionów za refundacje ulg z okresu zanim utworzono ZTM.

Zadowalajaca odpowiedź?Schłodź główkę bo masz przegżane uzwojenie.

Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2015 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Radny Krawczyk to ten co pracował w MPK ?? Czy teraz zminił branże i będzie koordynował budowę ładowarek ? A tym czasem obiecnago WIfi w autobusach mpk jak nie było tak niema, podwykonawcy jak jeździli tak jeżdżą dalej (tylko w wakacje autobusami należącymi do mpk, aby nie było ich złomów widać), zaś prezes przez 5 lat urzędowania zakupił cały jeden autobus, tylko że na noralną linię się nie nadaje i specjalnie dla niej stworzyl kolega z partyji chwilowo w ZTM - powietrzowóz, bo elektryczny - tylko że zasięg na normalną linię to aby kółko... Psy szczekają a karawana jedzie dalej.

Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2015 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy na stefczyka jest już zajezdnia dla autobusów bo jak sobie przypominam Pan Fulara kupił tam za chyba 5 mln parę lat temu działkę pod taką inwestycję i ta nowa zajezdnia miała powstać w ciągu kliku miesięcy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!