wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin dla rowerów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2003, 19:54

Każdego roku coraz więcej lublinian wybiera dwa kółka. Problem w tym, że jest bardzo niewiele tras, po których mogą bezpiecznie jeździć. Chcemy to zmienić.
Będziemy rowerową stolicą Polski. Lublin pokryje sieć ścieżek dla cyklistów. Każdą sprawę w mieście załatwisz jadąc rowerem.
Chcesz tego? Dołącz do naszej akcji.

Trzy lata. To okres, w którym stolica naszego województwa stanie się przyjazna rowerzystom. Nie interesują nas półśrodki. Nie chcemy ścieżek donikąd. Nasz cel to miasto, w którym rowerem można wszędzie dojechać. To jest realne. W piątek w naszej redakcji spotkaliśmy się z ludźmi, którym sprawy ścieżek rowerowych leżą na sercu. - Jestem zachwycona waszą akcją - mówi Helena Pietraszkiewicz, była przewodnicząca Rady Miasta i entuzjastka rowerowych wycieczek. - Jeżeli jednak zaczniemy od pytania, skąd wziąć pieniądze, to lepiej się rozejdźmy. Pieniędzy w miejskiej kasie na ten cel nie ma.
Budowę niektórych ścieżek można zacząć bez wielkich pieniędzy. Wystarczy dobra wola. - Codziennie jeżdżę ul. Głęboką - mówi Piotr Wróblewski, dziennikarz Radia Lublin, które przyłączyło się do naszej akcji. - Można oznakować część chodnika, który i tak jest wykorzystywany w niewielkim stopniu, żeby mieć kilka kilometrów taniej, a przede wszystkim bezpiecznej, ścieżki. Takich miejsc jest dużo.
Według Wojciecha Jurkiewicza, prezesa klubu Welocyped, ścieżki można poprowadzić kosztem niektórych pasów zieleni, które są nimi tylko z nazwy. - Od lat nikt o nie dba. Dajmy je rowerzystom.
Niektórym miastom w Polsce udało się stworzyć warunki dla miłośników dwóch kółek. We Włocławku za unijne pieniądze powstanie wkrótce 80 km rowerowych ścieżek. Chcemy, żeby Lublin również wykorzystał taką szansę. I z tego rozliczymy władze miasta.
Lublinianie chcą jeździć na rowerach. - Dobrze, że ktoś wreszcie o nas myśli - ucieszył się Marek Kański, zapalony rowerzysta. - Są kraje - jak na przykład Holandia - gdzie nikogo nie dziwi widok dyrektora urzędu jadącego na rowerze do pracy.
W czwartek w Ratuszu spotkamy się z urzędnikami, którzy odpowiadają za powstanie ścieżek rowerowych. O wynikach rozmów poinformujemy Czytelników. Będziemy codziennie pisać o każdym kroku, który przybliży nas do stworzenia miasta przyjaznego cyklistom. Liczymy, że do naszej inicjatywy dołączą wszyscy, którzy chcą jeździć rowerem po mieście. Od dzisiaj zbieramy propozycje Czytelników wskazujące, gdzie już teraz można - bez wielkich pieniędzy - wyznaczyć trasę rowerową. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!