czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Dokąd trafi urząd miasta? Lista adresów

Dodano: 8 marca 2018, 16:44
Autor: Dominik Smaga

Do wynajętych pomieszczeń mają trafić urzędnicy pracujący teraz w biurowcu przy ul. Leszczyńskiego 20<br />
Do wynajętych pomieszczeń mają trafić urzędnicy pracujący teraz w biurowcu przy ul. Leszczyńskiego 20
(fot. Google Street View)

Znamy już listę adresów, spośród których Urząd Miasta będzie wybierać swoją nową siedzibę. Wczoraj komisyjnie otwarte zostały oferty złożone w odpowiedzi na miejskie ogłoszenie o poszukiwaniu biur do wynajęcia. Umowa ma być zawarta na co najmniej 10 lat.

Urząd szuka 5 tys. mkw. biur w budynku wyposażonym w parkingi i dostępnym dla osób niepełnosprawnych. Te wymogi znalazły się w zaproszeniu do składania ofert. Było też zastrzeżenie, że w grę wchodzą biura z całego Lublina, ale preferowane będą te z konkretnego rejonu. Chodzi o obszar otoczony al. Solidarności, al. Sikorskiego, al. Kraśnicką, Głęboką, Muzyczną, Lubelskiego Lipca ’80, al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia.

W odpowiedzi na ogłoszenie Ratusz dostał siedem ofert, które wczoraj komisyjnie otwarto. Dwie z nich dotyczą budynków już wcześniej wskazywanych jako możliwe siedziby Urzędu Miasta.

• Jednym z nich jest biurowiec między ul. Spokojną a Wieniawską, którego budowa właśnie dobiega końca. Jeszcze zanim się zaczęła, miasto wynajęło w nim biura, nazywając to „najmem rzeczy przyszłej”. Umowa ostatecznie została zerwana bez kosztów dla miasta, bo zastrzeżenia do takiego najmu zgłosił Urząd Zamówień Publicznych. Jego kontrolerzy uznali, że doszło do zlecenia robót budowlanych bez wymaganego prawem przetargu. Od takiego zarzutu prezydent uwalniany był już dwa razy, jeszcze nieprawomocnie.

• Druga z ofert to biurowiec przy Czechowskiej 19a. Kilka lat temu Ratusz zaklepał sobie tu biura, a wtedy budynek... zniknął. Jego właściciel zrównał go z ziemią i zaczął stawiać nowy. Gdy o sprawie zrobiło się głośno, miasto zerwało umowę tłumacząc, że nie tak umawiało się z właścicielem, bo miał on tylko przystosować biura do potrzeb Urzędu Miasta.

Jakie są pozostałe oferty? Wśród nich jest • nowy biurowiec na rogu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej, gdzie wcześniej wprowadził się Zarząd Transportu Miejskiego. Autorzy tej oferty wskazali też alternatywny adres: Szeligowskiego 6.

Kolejna oferta to • pomieszczenia w biurowcu Batory przy al. Kraśnickiej 31, obok skrzyżowania z Wojciechowską. Inny adres proponowany urzędnikom to • ul. Jana Pawła II 13, czyli budynek nieopodal kościoła pw. św. Rodziny. Ten, na którego parterze działa drogeria Rossmann.

W grze jest również • ul. Rusałka 17, czyli biały budynek na rogu ul. Wesołej, gdzie mieści się Galeria Rusałka. Ostatnia z ofert to • ul. Długa 5 w dzielnicy Kośminek.

Ratusz nie zdradzał wczoraj zaproponowanych mu warunków, w tym stawek czynszu. Mają być one tematem negocjacji, które urząd ma podjąć z każdym, kto złożył poprawną ofertę.

Do wynajętych w tym trybie pomieszczeń mają się przenieść wydziały działające w dość przestarzałym biurowcu przy Leszczyńskiego 20, gdzie mieści się m. in. Wydział Komunikacji, czy też Wydział Spraw Administracyjnych. Kiedy może dojść do skutku taka przeprowadzka? – Na razie nie wiemy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Wiele zależy od negocjacji, które są jeszcze przed nami.

Po opróżnieniu miejskiego biurowca przy Leszczyńskiego 20, ma on być zburzony i zastąpiony nowym.

lbn
Użytkownik niezarejestrowany
opo
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lbn
lbn (9 marca 2018 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
To typowo lewackie że u żuka  administracja rozwija się jak hydra.
 hehe wydaje mi się że to PiS aministrację z roku na rok powiększa, mamy chyba najliczniejszy rząd w całej Europie, dojna zmiana to prawdziwy problem bo premie dostają jedynie ministrowie(kilkudziesięciotysięczne) oraz Rydzyk(milionowe) a zwykli ludzie nie dostają nic albo dostają ochłap
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To typowo lewackie że u żuka administracja rozwija się jak hydra.
Rozwiń
opo
opo (9 marca 2018 o 07:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaka chwała???? Za co??? Pracuje i bierze wypłatę!!!! Za co wychwalać??czy mniebktos chwali za robotę???
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 06:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym samym czasie "ratusz" nie może sprzedać od kilku lat sprzedać budynku w ścisłym centrum. Wymóg wyposażenia w parkingi jest tym bardziej niezrozumiały, że to urzędnicy powodują korki w centrum i na jego obrzeżach, a nie mieszkańcy.
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 04:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest odpowiedzialne i profesjonalne podejście. Pamiętajmy, to w jakiej jakości biurowcu firma czy urząd przyjmuje, wpływa na postrzeganie regionu przez zagranicznych kontrahentów i inwestorów. Dlatego, że Urząd Marszałkowski wybudował Lubelskie Centrum Konferencyjne (LCK), do regionu przybywają nowocześni inwestorzy np. z krajów Azji. A Urząd Miasta Lublin też ten trend zauważył, i dlatego planuje nowoczesny biurowiec na Leszczyńskiego, oby było to coś oryginalnego, tak aby można było powiedzieć, od razu, że jest to biurowiec Miasta Lublin. Potrzebujemy oryginalnych budowli jak wody. Nowoczesne biurowce są gwarantem nowoczesnych inwestycji. Tak samo jak kolorowy neon przyciąga więcej klientów niż zwykły szyld. Ciekawe kiedy Urząd Wojewódzki wybuduje sobie nowoczesny biurowiec, zamiast przyjmować petentów w dotychczasowych chlewikach... monumentalizm musi ustąpić pragmatyzmowi, i nowoczesnej architekturze. Tylko nowoczesne biurowce gwarantem nowoczesnych miejsc pracy. Samorząd to już wie. Rząd tego nie przyzna. Inwestorzy preferują teraz nowoczesność, futuryzm i przyszłość. Dlatego głosuję na Żuka i Sosnowskiego, PO i PSL.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!