środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Mieszkania dostali, ale do dziś nie mają aktów notarialnych. Drogowa łamigłówka przy Cynamonowej

Dodano: 12 grudnia 2015, 08:23
Autor: Dominik Smaga

Tomasz Księżopolski, prezes KS Development
Tomasz Księżopolski, prezes KS Development

Mieszkania już dostali, ale do dziś nie otrzymali aktów notarialnych, przez co mają problemy w bankach. Aktów nie dostaną dopóki nadzór budowlany nie odbierze budynku, a odbiór uzależniony jest od drogi dojazdowej. Dojazd został zbudowany, ale jest... samowolą

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Problem dotyczy bloku przy Cynamonowej 3, jednego z wielu powstających na Rudniku. Budynek postawił prywatny deweloper, firma KS Development. Firma zobowiązana była wykonać także dojazd. Jest nim łącznik między ul. Cynamonową a Laurową.

W czwartek na miejscu byli przedstawiciele nadzoru budowlanego i samorządu miasta. Ale sprawy nie posunęły się naprzód. Odbioru jak nie było, tak nie ma. – Komisja przyjechała na odbiór budynku, a zajmowała się odbiorem drogi – mówi Tomasz Księżopolski, prezes KS Development.

Ale to właśnie od drogi zależy to, czy budynek pomyślnie przejdzie procedury.

– Inwestor, który wykonał budynek mieszkalny, w tym przypadku przy ul. Cynamonowej 3 musi uzyskać oświadczenie o dostępie do drogi publicznej, a z punktu widzenia formalnego drogi publicznej nie ma – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Nie ma, bo o tym, co jest drogą publiczną a co nią nie jest decyduje ostatecznie miasto. – Ale nie możemy zaakceptować czegoś, co jest samowolą budowlaną – stwierdza Kieliszek. – W jakimś tam stopniu jest samowolą – przyznaje Księżopolski. Tłumaczy, że łącznik zbudował zgodnie z projektem, ale bez pozwolenia.

Urzędnicy podpowiadają, że deweloper może rozebrać drogę i zbudować na nowo, albo postarać się o legalizację samowoli. Jak długo droga będzie samowolą, tak długo miasto jej nie przejmie. Jak długo jej nie przejmie, tak długo nadzór budowlany nie wyda pozwolenia na jej użytkowanie. A jeśli nie będzie pozwolenia na użytkowanie, to nie będzie też odbioru budynku. Bez takiego odbioru lokatorzy nie dostaną aktów notarialnych. Koło się zamyka.

Lepiej wygląda sytuacja z ulicą Laurową. Przez długi czas było o niej głośno, bo zamiast niej była wielka kałuża, a to jedyne dojście do bloków przy tej ulicy. Drogę mieli zbudować deweloperzy, ale tłumaczyli, że zgodnie z zawartą z miastem umową mają na to czas. Ulica ostatecznie powstała, ale też nie przeszła jeszcze odbiorów.

– Ta droga wymaga już tylko poprawek, w tym np. połączenia nawierzchni z kostki z asfaltową nawierzchnią ul. Dożynkowej – stwierdza Kieliszek.

Czytaj więcej o: Lublin cynamonowa Lublin Cynamonowa
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
nick
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 marca 2017 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie sprawa stoi w miejscu, nic się nie zmieniło. Czy moglibyście Państwo wrócić do tematu?
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2016 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy redakcja może wrócić do tematu?
Rozwiń
nick
nick (11 października 2016 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mija kolejny rok i dalej nic!!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2015 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jakieś kuriozum! Ta droga jest dojazdem do już odebranego bloku. Jak to jest, że miasto odbiera jeden blok a drugi nie? Do obu bloków dojazdem jest ta sama droga (samowola budowlana).
Rozwiń
bubu
bubu (19 grudnia 2015 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

potwierdzam

chwilę tam pracowałem - po odmowie wykonania czegoś z wizji Prezesa (a niezgodnego z Projektem) zostałem zwolniony

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!