czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Dzięki dotacjom prywatne żłobki obniżą czesne? Sąd wydał wyrok

Dodano: 22 września 2015, 16:29
Autor: Dominik Smaga

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok niekorzystny dla miasta
Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok niekorzystny dla miasta

Ratusz nie obronił w sądzie przepisów miejskiej uchwały, które miały gwarantować, że dzięki dotacjom z miejskiej kasy prywatne żłobki obniżą czesne pobierane od rodziców. A właśnie taki był cel dotacji: ulżyć tym, dla których dzieci nie było miejsca w miejskich żłobkach

O tym, że miasto będzie co miesiąc wykładać 400 zł na każde dziecko w prywatnym żłobku i 200 zł na każde dziecko w klubie malucha Rada Miasta zdecydowała w grudniu ubiegłego roku.

Wtedy to bez głosu sprzeciwu przyjęła prezydencki projekt uchwały otwierającej prywatnym placówkom drogę do ubiegania się o dotacje z miejskiej kasy. W taki sposób Ratusz miał wesprzeć mieszkających w Lublinie rodziców, którzy dla swoich dzieci nie znaleźli miejsca w żłobkach prowadzonych przez miasto. Chodziło o to, by dzięki dotacjom rodzice płacili mniej.

Efekt ten miał gwarantować punkt mówiący o tym, że opłata pobierana od rodziców powinna być pomniejszona o kwotę uzyskanej dotacji. Takie zastrzeżenie nie spodobało się jednak Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która w styczniu stwierdziła nieważność tego punktu uchwały.

– Naszym zdaniem Rada Miasta wyszła w tej sprawie poza swoje upoważnienia – mówiła nam w styczniu Alina Smagała, wiceprezes Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Z tym Ratusz się nie zgodził i od rozstrzygnięcia RIO odwołał się do sądu. A Wojewódzki Sąd Administracyjny właśnie wydał w tej sprawie wyrok niekorzystny dla miasta. To oznacza, że samorząd Lublina nie może wymusić na podmiotach prowadzących żłobki, by dostając dotację z miejskiej kasy obniżały czesne pobierane od zamieszkałych w Lublinie rodziców.

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku. Po zapoznaniu się z nim podejmiemy decyzję, czy będziemy składać skargę kasacyjną – mówi Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych w lubelskim Urzędzie Miasta.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie oznacza, że program dotacyjny zostaje wstrzymany. – Uchwała obowiązuje nadal – mówi Dubiel. Tyle że miasto nie może żądać obniżania czesnego w zamian za dotację. Wszystko wskazuje też na to, że konieczna będzie zmiana umów między samorządem Lublina a podmiotami prowadzącymi żłobki.

Aktualnie pieniądze takie pobiera z miejskiej kasy 8 żłobków i 6 klubów dziecięcych. W sierpniu miasto wypłacało im dotacje za 176 dzieci w żłobkach i 65 w klubach dziecięcych.

Czytaj więcej o: Lublin żłobek
al
gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

al
al (23 września 2015 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W takim razie niech dotacje otrzymuja sami rodzice a nie złobki :)

Rozwiń
gość
gość (23 września 2015 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miasto nie ustala czesnego tylko wysokość dotacji. W skrócie chodzi o to, że jak czesne wynosiło 800 zł a dotacja 400 zł, to rodzice płacili tylko 400 zł. A teraz nie będzie to obligatoryjne, czyli czesne 800 zl, dotacja 400 zł, a rodzice będą płacili pomiędzy 400 a 800? Dotacja nie obniży czesnego "z automatu"? Na co innego taka dotacja może być przeznaczona?

Mniej więcej o to chodzi. Jeśli ktoś prowadząc żłobek wyliczył sobie, że miesięcznie potrzebuje 800zł na dziecko, to dostając 400zł dotacji mógł ustalić, że czesne będzie pobierać też w wysokości 400zł. Ale to tylko z dobrych chęci, bo nie ma takiego obowiązku. Miasto chciało taką praktykę wymusić na żłobkach, tylko że nie ma do tego prawa.

Dotacja niezależnie od wysokości może być przeznaczona tylko na zadania żłobka określone w art. 10 ustawy i trzeba się z niej rozliczyć, natomiast na co żłobek wyda pieniądze z czesnego od rodziców to już miastu nic do tego.

Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejna porażka polskiego wymiaru sprawiedliwości, mówię tutaj łącznie o przepisach prawa i orzecznictwie sądowym. Zdecydowaliśmy się oddać dziecko do żłobka tylko dlatego, że miasto dopłaca 400 pln, Nie stać nas na prywatny żłobek ani na opiekunkę do dziecka, żłobek publiczny - zapomnijcie nie ma szans na zapisanie dziecka. Prezydent Żuk udowodnił, że faktycznie dba o mieszkańców i stwarza faktycznie dogodne warunki do założenia rodziny oraz aktywizację zawodową młodych matek. Ale nie bo przepisy, bo nie można, a przecież codziennie słyszę w mediach, że mamy Państwo przyjazne rodzinie ... jego mać
Rozwiń
Marek
Marek (23 września 2015 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miasto nie ustala czesnego tylko wysokość dotacji. W skrócie chodzi o to, że jak czesne wynosiło 800 zł a dotacja 400 zł, to rodzice płacili tylko 400 zł. A teraz nie będzie to obligatoryjne, czyli czesne 800 zl, dotacja 400 zł, a rodzice będą płacili pomiędzy 400 a 800? Dotacja nie obniży czesnego "z automatu"? Na co innego taka dotacja może być przeznaczona?

Rozwiń
mmm
mmm (22 września 2015 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zajebiście. Rodzice walczyli o to kilka lat. Chodząc, podpisując, argumentując. Użerając się. A jakaś pier... Izba sobie jednym pociągnięciem pióra wysyła do kosza. Nosz kur%a, co za kraj!!!

Jak jesteś taki mądry, to przedstaw przepis, który daje radzie miasta prawo ustalania, ile ma wynosić opłata pobierana od rodziców w niepublicznym żłobku...

albo wyręczę cię, żebyś całej nocy na to nie stracił - takiego przepisu nie ma! Art. 60 ustawy "żłobkowej" pozwala miastu ustalić wysokość dotacji i zasady jej udzielania. Natomiast art. 58 ust. 2 mówi, że wysokość opłat pobieranych od rodziców przez żłobek niepubliczny ustala sobie SAM podmiot, który ten żłobek prowadzi. Więc miastu nic do tego i nie może takiego podmiotu do niczego zmusić. Co najwyżej dobrą wolą organu prowadzącego może być, że obniży opłatę gdy otrzyma dotację - nakazać mu tego nie wolno.

Ta Izba, którą właśnie obraziłeś, unieważniła przepis wprowadzony niezgodnie z prawem, co potwierdził wyrok sądu. Więc jeśli rodzice chcą obniżenia opłat za niepublicze żłobki, to niech piszą do osób które tymi żłobkami zarządzają.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!