Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lutego 2017 r.
13:19

Lublin: Dziki wciąż uciekają urzędnikom. Będzie odstrzał?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 18 A A
Ustawienie specjalnych pułapek na dziki nie daje efektów
Ustawienie specjalnych pułapek na dziki nie daje efektów (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Jeżeli nie uda się wyłapać biegających po mieście dzików do zastawionych pułapek, to Ratusz rozważy przeprowadzenie odstrzału. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już kilka miast, w tym Warszawa. Lublin na razie ogranicza się do klatek-pułapek, ale dziki je omijają

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najczęściej dziki widywane są na północy miasta. – W rejonie ul. Zelwerowicza, Poligonowej, Halickiego, Sławinkowskiej, Skowronkowej – wylicza Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Stąd mamy najwięcej zgłoszeń.

Mieszkańcy narzekają, że zwierzęta ryją im w ogródkach. Ostatnio donosił o tym radny, którego sąsiadom dziki weszły w szkodę. – Zryły i wyjadły szpinak, jaki zasiali jesienią na wiosenny zbiór – relacjonował radny Stanisław Brzozowski (PiS) w jednym ze swych licznych pism do prezydenta miasta, w których prosi o rozwiązanie problemu.

– Dostrzegamy wagę problemu – odpisuje radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Miasto już od jesieni próbuje wyłapać dziki wabiąc je do tzw. odłowni, czyli klatek z przynętą. Jeśli zwierzę wejdzie do środka, klatka zatrzaśnie się za nim i będzie je można wywieźć.

Ale na razie żaden dzik się na to nie nabrał. Jedną z klatek przestawiono więc z okolic ul. Skowronkowej na przeciwną stronę Sławinkowskiej. Druga ma trafić na północny skraj górek czechowskich. – Dodatkowo odłownie zostały uzupełnione o smołę bukową, której specyficzny zapach wabi zwierzynę – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Ratusz liczy na to, że to pomoże.

– Próby odłowu do klatek nadal będą kontynuowane – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta w piśmie do radnego, ale jednocześnie zastrzega: – Jeżeli prowadzone działania nie przyniosą wymiernych rezultatów, temat ten zostanie poddany ocenie pod kątem realizacji odstrzału redukcyjnego dzików na terenie Lublina.

Nawet, jeśli miasto zdecyduje się na tak radykalne rozwiązanie – a na razie się nie zdecydowało – nie będzie to oznaczać, że ludzie ze strzelbami zaczną uganiać się za dzikami wśród budynków mieszkalnych.

– Odstrzał mógłby być prowadzony w odległości co najmniej 100 metrów od zabudowań – mówi Marek Wieczerzak z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którego strukturach działa Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Łowieckiej. Jednak to nie straż, a prezydent Lublina musiałby podjąć decyzję o odstrzale. Na razie pozostaje przy bezkrwawych łowach.

– Skupiamy się na dalszych próbach odłowu dzików za pośrednictwem przenośnych odłowni – podkreśla Mazurek-Podleśna.

Przygody z dzikami miała już Warszawa i również tam ustawienie odłowni niewiele pomogło, więc miasto zdecydowało się na odstrzał. Taka operacja prowadzona była też m.in. w Jaworznie.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 09:14
Po co w ogóle coś robić .Na wsi niszczą nie tylko ogródki ale i całe uprawy, roznoszą choroby, doprowadziły niejednego rolnika do bankructwa może niech się i mieszkańcy miast dołożą do ich utrzymania. W końcu miasto też odbiera im przestrzeń do życia.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 07:35
W pierwszej kolejności trzeba odłowić tych pajaców w czarnych mundurkach bo to jest elita nieuków i bez muzgowców...
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 21:36
Cymbały z wsi to i na dziczka chcą zapolować Wsiury urzędnicze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 20:36
czy zamiast strzelać do dzików nie lepiej wykonać odstrzał lubelskich debili zwanymi urzędnikami urzędu miejskiego
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 20:31
Puste głowy urzędasów a teraz przyjdą lisy he he .
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 18:55
Odstrzelić najłatwiej. Zaczną od dzików, potem będą sarny, lisy, bażanty, bo też pojawiają się w mieście. Nikogo nie interesuje, że straciły swoje naturalne tereny - "miasto się rozbudowuje". Nie przychodzą w nasze okolice dlatego, że tak nas lubią, ale dlatego, że nie mają już gdzie żerować. Jasne, dla myśliwych i im podobnych zwierzęta to tylko biegające mięso na czterech nogach... SM nie jest przeszkolona w odławianiu dzikich zwierząt, ale naprawdę tak trudno znaleźć instytucję/firmę, która ma doświadczenie i umiejętności w tym zakresie?
Avatar
leon z / 16 lutego 2017 o 18:35
czemu służy ta zabawa z klatkami ? dzików nie brakuje , zarządzić odstarzał i po sprawie
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 17:59
Dostrzegamy wagę problemu – odpisuje radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. ps. ale co z tego skoro działania są nieskuteczne?
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 17:18
Do kogo będą strzelać? Radzę zrobić przynajmniej jak nie referendum to ankietę wśród mieszkańców Lublina. Jak myślicie na kogo wskażą?
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 15:56
a co to za wypasione knury.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 09:14
Po co w ogóle coś robić .Na wsi niszczą nie tylko ogródki ale i całe uprawy, roznoszą choroby, doprowadziły niejednego rolnika do bankructwa może niech się i mieszkańcy miast dołożą do ich utrzymania. W końcu miasto też odbiera im przestrzeń do życia.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 07:35
W pierwszej kolejności trzeba odłowić tych pajaców w czarnych mundurkach bo to jest elita nieuków i bez muzgowców...
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 21:36
Cymbały z wsi to i na dziczka chcą zapolować Wsiury urzędnicze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 20:36
czy zamiast strzelać do dzików nie lepiej wykonać odstrzał lubelskich debili zwanymi urzędnikami urzędu miejskiego
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 20:31
Puste głowy urzędasów a teraz przyjdą lisy he he .
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 18:55
Odstrzelić najłatwiej. Zaczną od dzików, potem będą sarny, lisy, bażanty, bo też pojawiają się w mieście. Nikogo nie interesuje, że straciły swoje naturalne tereny - "miasto się rozbudowuje". Nie przychodzą w nasze okolice dlatego, że tak nas lubią, ale dlatego, że nie mają już gdzie żerować. Jasne, dla myśliwych i im podobnych zwierzęta to tylko biegające mięso na czterech nogach... SM nie jest przeszkolona w odławianiu dzikich zwierząt, ale naprawdę tak trudno znaleźć instytucję/firmę, która ma doświadczenie i umiejętności w tym zakresie?
Avatar
leon z / 16 lutego 2017 o 18:35
czemu służy ta zabawa z klatkami ? dzików nie brakuje , zarządzić odstarzał i po sprawie
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 17:59
Dostrzegamy wagę problemu – odpisuje radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. ps. ale co z tego skoro działania są nieskuteczne?
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 17:18
Do kogo będą strzelać? Radzę zrobić przynajmniej jak nie referendum to ankietę wśród mieszkańców Lublina. Jak myślicie na kogo wskażą?
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 15:56
a co to za wypasione knury.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 3 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 21 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 3 3

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!