Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2015 r.
10:20

Lublin: Elektryczny bus będzie jeździć deptakiem? Prezydent i radni się nie zgadzają

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A
Wojciech Górski chce by jego dwa elektryczne pojazdy jeździły przez deptak oraz ul. Grodzką na zamek
Wojciech Górski chce by jego dwa elektryczne pojazdy jeździły przez deptak oraz ul. Grodzką na zamek

Między pieszymi na deptaku i Starym Mieście chce się przeciskać elektrycznymi busami przedsiębiorca wożący turystów. Ratusz mu odmawia. Wczoraj radni uznali, że odmowa była słuszna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Wojciecha Górskiego ma dwa elektryczne pojazdy, które w sezonie zabierają chętnych na płatną wycieczkę po centrum Lublina. Przedsiębiorca stara się o zgodę na możliwość przejazdu przez deptak (pomiędzy ul. Świętoduską a Staszica). Z kolei na Starym Mieście chce jechać przez ul. Grodzką i Bramę Grodzką przed zamek. Miejscy urzędnicy nie chcą dać na to zgody. – Chronimy pieszych – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– Dlaczego w Warszawie na deptaku, przy kościele św. Anny może stać kolejka staromiejska składająca się z trzech wagoników i może jechać na Stare Miasto, które jest niewiele większe od lubelskiego? Tam ten tłok nie przeszkadza – stwierdza Wojciech Górski.

Deptak dla pieszych

– Wbrew temu co pan mówi Stare Miasto w Lublinie nie jest Starym Miastem w Warszawie. To drugie jest dużo większe i ma większe możliwości obsług takich pojazdów – odpowiada prezydent.

I podkreśla, że Stare Miasto jest miejscem wielu imprez kulturalnych, a ulica Grodzka jest za ciasna. Jako przykład podaje przejście między ogródkami ustawionymi obok budynków przy Grodzkiej 28 i Grodzkiej 15. – Między ogródkami jest 4,60 m. Jeśli odliczymy dla pieszych dwa metry po obydwu stronach, to ledwo się ten pojazd zmieści. 

Podobne wyliczenia Ratusz przedstawia odnośnie deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Między ogródkami obok kamienic z numerami 25 i 32 przejście ma szerokość 5,6 metra. – Pana pojazdy spychać będą pieszych z deptaka w sytuacji, gdy deptak jest dla nich – mówi Żuk.

Zielona obskurna

Elektryczne busy zamiast deptakiem mogą kursować równoległą do niego ulicą Zieloną. To nie podoba się przedsiębiorcy. – Jak można jeździć ulicą Zieloną i promować piękny Lublin, kiedy tam są obskurne kamienice i zaniedbane podwórka. Czy władzom zależy na tym, żeby turystom z kraju i zagranicy w takim świetle pokazywać miasto? – pyta Górski.

Właściciel elektrycznych busów na swoich pojazdach umieścił tablice z wypisanym żądaniem umożliwienia wjazdu na deptak i Stare Miasta. A na działalność prezydenta, który takiej zgody mu odmawia poskarżył się Radzie Miasta. Tę skargę radni rozpatrywali na wczorajszym posiedzeniu. Zdania były podzielone, ale większość przyznała rację urzędnikom.

Prezydent zapowiedział, że przeanalizuje reakcje mieszkańców na doniesienia medialne w sprawie tego sporu. Na razie zgody na wjazd nie będzie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lipca 2015 o 16:40
Uważam, że dla gości zwiedzających Lublin ważny jest sam fakt iż istnieje inna forma niż chodzenie. Osoby starsze, wycieczki zorganizowane cieszą się - to właśnie dla nich jest skierowana oferta p. Górskiego. Trudno zrozumieć, dlaczego musi ciągle walczyć o możliwość takiej promocji. Czy aby tylko chodzi o bezpieczeństwo innych???? A może ktoś przespał taką formę pracy i dlatego nie lubi elektrycznych busów?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2015 o 11:06
Pan Górski nie wygra z Łysoniem + B. Pisuarami. Tworezą Wspólną Kasę i nikomu nie nasiemu na nic nie POzwolą. Musi być nasi spółka i ok. Jak będzie nasi spółka to będzie kilka taboretów do obsady. Bo tron chwieje się. Ostatnio Łysoń wygrał 1 głosem.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 22:35
Ale o co chodzi? Przecież jak p. Wojciech wreszcie odpuści, to natychmiast pozwolenie na wjazd "elektrykami" dostanie wybrana spółka. Do PO albo jakiego PSL trzeba się p. Wojciechu zapisać albo obrzezać i oskarżyć prezydenta o antysemityzm, bo ten w przeciwieństwie do antypolonizmu jest ścigany z urzędu. Przecież to Panu wydano pozwolenie tylko po to, by po kilku dniach zgodę cofnąć i to w sytuacji, w której zainwestowane zostały już znaczne środki finansowe. Przecież to Pana firmie naliczono maksymalną miesięczną stawkę za "kopertę" i kazano płacić maksymalną stawkę za ustawienie znaku drogowego. Jako jeden z tych, którym odmawiano prawa do swobody gospodarczej sugeruję się dalej nie męczyć - zapisać się do PO albo innego PSL albo dla dobra sprawy obrzezać, bo wtedy będzie Pan mógł oskarżyć prezydenta o antysemityzm, który w przeciwieństwie do antypolonizmu jest w RP ścigany z urzędu.
Ale o co chodzi? Przecież jak p. Wojciech wreszcie odpuści, to natychmiast pozwolenie na wjazd "elektrykami" dostanie wybrana spółka. Do PO albo jakiego PSL trzeba się p. Wojciechu zapisać albo obrzezać i oskarżyć prezydenta o antysemityzm, bo ten w przeciwieństwie do antypolonizmu jest ścigany z urzędu. Przecież to Panu wydano pozwolenie tylko po to, by po kilku dniach zgodę cofnąć i to w sytuacji, w której zainwestowane zostały już znaczne środki finansowe. Przecież to Pana firmie naliczono maksymalną miesięczną stawkę za &q... rozwiń
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 21:18
Deptak lubelski jest zbyt mały by takie pojazdy jeździły. Tak samo Stare Miasto jest małe i nie można porównywać do Warszawy. Nie i już! Głupi pomysł i nie ma co dalej rozważać
Avatar
JAANNA / 26 czerwca 2015 o 19:47

JESTEM ZA........... NIE KAŻDY MOŻE PRZEJŚĆ OD BRAMY KRAKOWSKIEJ POD ZAMEK. MŁODZI GNIEWNI Z WIEKIEM BĘDZIECIE MIELI CORAZ MNIEJ SIŁY I SPRAWNOŚCI RUCHOWEJ. ZAPOMNIAŁAM- DZIEŃ SENIORA MINĄŁ......HAHAHAAAA MIŁEGO ŻYCIA ....

Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 17:54
Decyzja prezydenta ze wszech miar słuszna i myślę, że popiera to stanowisko zdecydowana większość mieszkańców
Avatar
Subaru / 26 czerwca 2015 o 16:47

O ile jeszcze przez Stare Miasto można to coś na kółkach puścić, to już po deptaku jest to przegięcie, bo skoro według straży miejskiej rowerzyści są zagrożeniem dla pieszych, to tym bardziej to coś.

Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 16:01
Szanowni Państwo. Lublin jest "miastem paradoksów". Ma bardzo małe Stare Miasto i mały rynek. Ale - czy na jakimkolwiek zabytkowym rynku Europy jest około godz. 11.00-12.00 tyle samochodów dostawczych, co w Lublinie? Oczywiście - że muszą one wjechać, bo nikt nie zbudował podziemnego taśmociągu do restauracji na Starym Mieście. Problemem, jest tylko - do której godziny? Czy śmieciarka musi jeździć po Starym Mieście o wpół do dwunastej, jak dzisiaj? Akurat mam jej zdjęcia. Jakakolwiek demagogia, że Stare Miasto jest za ciasne dla elektrycznych pojazdów dla turystów jest absurdalna, bo gdzie indziej jeżdżą tylko takie pojazdy, a jeśli inne też muszą, to w następnej kolejności - jako pojazdy obsługujące lokale. Jakoś władze wykazują w swojej strategii ograniczania ruch wielką niekonsekwencję, czy wręcz bałagan. Czas dla śmieciarki w innych miastach, to godz. 6.00 - 8.00, a później - szlaban pod dotkliwą karą grzywny. Problem tłoku na Starym Mieście rozwiązujmy więc w ten sposób. Wojciech Górski
Szanowni Państwo. Lublin jest "miastem paradoksów". Ma bardzo małe Stare Miasto i mały rynek. Ale - czy na jakimkolwiek zabytkowym rynku Europy jest około godz. 11.00-12.00 tyle samochodów dostawczych, co w Lublinie? Oczywiście - że muszą one wjechać, bo nikt nie zbudował podziemnego taśmociągu do restauracji na Starym Mieście. Problemem, jest tylko - do której godziny? Czy śmieciarka musi jeździć po Starym Mieście o wpół do dwunastej, jak dzisiaj? Akurat mam jej zdjęcia. Jakakolwiek demagogia, że Stare Miasto jest za ciasne dla ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 15:41
Moim zdaniem deptak powinien pozostać dla pieszych a wjazd na Stare Miasto powinien być bardziej ograniczony. Niestety teraz jest tam niebezpiecznie z powodu dużej ilości pojazdów...
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 15:14
a mercedesem po Starym Mieście, to można się rozbijać...
Avatar
Gość / 9 lipca 2015 o 16:40
Uważam, że dla gości zwiedzających Lublin ważny jest sam fakt iż istnieje inna forma niż chodzenie. Osoby starsze, wycieczki zorganizowane cieszą się - to właśnie dla nich jest skierowana oferta p. Górskiego. Trudno zrozumieć, dlaczego musi ciągle walczyć o możliwość takiej promocji. Czy aby tylko chodzi o bezpieczeństwo innych???? A może ktoś przespał taką formę pracy i dlatego nie lubi elektrycznych busów?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2015 o 11:06
Pan Górski nie wygra z Łysoniem + B. Pisuarami. Tworezą Wspólną Kasę i nikomu nie nasiemu na nic nie POzwolą. Musi być nasi spółka i ok. Jak będzie nasi spółka to będzie kilka taboretów do obsady. Bo tron chwieje się. Ostatnio Łysoń wygrał 1 głosem.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 22:35
Ale o co chodzi? Przecież jak p. Wojciech wreszcie odpuści, to natychmiast pozwolenie na wjazd "elektrykami" dostanie wybrana spółka. Do PO albo jakiego PSL trzeba się p. Wojciechu zapisać albo obrzezać i oskarżyć prezydenta o antysemityzm, bo ten w przeciwieństwie do antypolonizmu jest ścigany z urzędu. Przecież to Panu wydano pozwolenie tylko po to, by po kilku dniach zgodę cofnąć i to w sytuacji, w której zainwestowane zostały już znaczne środki finansowe. Przecież to Pana firmie naliczono maksymalną miesięczną stawkę za "kopertę" i kazano płacić maksymalną stawkę za ustawienie znaku drogowego. Jako jeden z tych, którym odmawiano prawa do swobody gospodarczej sugeruję się dalej nie męczyć - zapisać się do PO albo innego PSL albo dla dobra sprawy obrzezać, bo wtedy będzie Pan mógł oskarżyć prezydenta o antysemityzm, który w przeciwieństwie do antypolonizmu jest w RP ścigany z urzędu.
Ale o co chodzi? Przecież jak p. Wojciech wreszcie odpuści, to natychmiast pozwolenie na wjazd "elektrykami" dostanie wybrana spółka. Do PO albo jakiego PSL trzeba się p. Wojciechu zapisać albo obrzezać i oskarżyć prezydenta o antysemityzm, bo ten w przeciwieństwie do antypolonizmu jest ścigany z urzędu. Przecież to Panu wydano pozwolenie tylko po to, by po kilku dniach zgodę cofnąć i to w sytuacji, w której zainwestowane zostały już znaczne środki finansowe. Przecież to Pana firmie naliczono maksymalną miesięczną stawkę za &q... rozwiń
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 21:18
Deptak lubelski jest zbyt mały by takie pojazdy jeździły. Tak samo Stare Miasto jest małe i nie można porównywać do Warszawy. Nie i już! Głupi pomysł i nie ma co dalej rozważać
Avatar
JAANNA / 26 czerwca 2015 o 19:47

JESTEM ZA........... NIE KAŻDY MOŻE PRZEJŚĆ OD BRAMY KRAKOWSKIEJ POD ZAMEK. MŁODZI GNIEWNI Z WIEKIEM BĘDZIECIE MIELI CORAZ MNIEJ SIŁY I SPRAWNOŚCI RUCHOWEJ. ZAPOMNIAŁAM- DZIEŃ SENIORA MINĄŁ......HAHAHAAAA MIŁEGO ŻYCIA ....

Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 17:54
Decyzja prezydenta ze wszech miar słuszna i myślę, że popiera to stanowisko zdecydowana większość mieszkańców
Avatar
Subaru / 26 czerwca 2015 o 16:47

O ile jeszcze przez Stare Miasto można to coś na kółkach puścić, to już po deptaku jest to przegięcie, bo skoro według straży miejskiej rowerzyści są zagrożeniem dla pieszych, to tym bardziej to coś.

Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 16:01
Szanowni Państwo. Lublin jest "miastem paradoksów". Ma bardzo małe Stare Miasto i mały rynek. Ale - czy na jakimkolwiek zabytkowym rynku Europy jest około godz. 11.00-12.00 tyle samochodów dostawczych, co w Lublinie? Oczywiście - że muszą one wjechać, bo nikt nie zbudował podziemnego taśmociągu do restauracji na Starym Mieście. Problemem, jest tylko - do której godziny? Czy śmieciarka musi jeździć po Starym Mieście o wpół do dwunastej, jak dzisiaj? Akurat mam jej zdjęcia. Jakakolwiek demagogia, że Stare Miasto jest za ciasne dla elektrycznych pojazdów dla turystów jest absurdalna, bo gdzie indziej jeżdżą tylko takie pojazdy, a jeśli inne też muszą, to w następnej kolejności - jako pojazdy obsługujące lokale. Jakoś władze wykazują w swojej strategii ograniczania ruch wielką niekonsekwencję, czy wręcz bałagan. Czas dla śmieciarki w innych miastach, to godz. 6.00 - 8.00, a później - szlaban pod dotkliwą karą grzywny. Problem tłoku na Starym Mieście rozwiązujmy więc w ten sposób. Wojciech Górski
Szanowni Państwo. Lublin jest "miastem paradoksów". Ma bardzo małe Stare Miasto i mały rynek. Ale - czy na jakimkolwiek zabytkowym rynku Europy jest około godz. 11.00-12.00 tyle samochodów dostawczych, co w Lublinie? Oczywiście - że muszą one wjechać, bo nikt nie zbudował podziemnego taśmociągu do restauracji na Starym Mieście. Problemem, jest tylko - do której godziny? Czy śmieciarka musi jeździć po Starym Mieście o wpół do dwunastej, jak dzisiaj? Akurat mam jej zdjęcia. Jakakolwiek demagogia, że Stare Miasto jest za ciasne dla ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 15:41
Moim zdaniem deptak powinien pozostać dla pieszych a wjazd na Stare Miasto powinien być bardziej ograniczony. Niestety teraz jest tam niebezpiecznie z powodu dużej ilości pojazdów...
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 15:14
a mercedesem po Starym Mieście, to można się rozbijać...
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 0

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 1

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 3

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 10 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 19 7

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 30 64

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 11 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 14

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 7 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!