poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Taka czy inna, podwyżka ma być. Dziś głosowanie ws. nowego cennika komunikacji miejskiej

Dodano: 19 listopada 2015, 06:39
Autor: Dominik Smaga

Ratusz zgadza się wycofać ze skrócenia czasu ważności biletu 30-minutowego do 20 minut. Nadal umożliwiałby przejazd całej trasy bez przesiadki, ale miałby zdrożeć do 3,20 zł (ulgowy 1,60 zł). Głosowanie w sprawie nowego cennika komunikacji ma się odbyć dzisiaj

Plan zlikwidowania biletów 30-minutowych okazał się najbardziej kontrowersyjnym spośród pomysłów uwzględnionych w projekcie nowego cennika.

Obecny bilet za 2,80 zł (ulgowy za 1,40 zł) miałby być ważny tylko przez 20 minut i ani chwili dłużej, nawet jeśli pasażer jechałby bez przesiadki. Do przystanku końcowego bez patrzenia na zegarek można by dojechać bez przesiadek dopiero z nowym biletem 60-minutowym wycenionym na 3,60 zł (ulgowy 1,80 zł). Ponieważ do wielu miejsc nie da się dojechać w 20 minut, dla części pasażerów taka zmiana byłaby podwyżką.

– Prezydent jest skłonny pozostawić w cenniku bilet 30-minutowy jako autopoprawkę do projektu, ale przy jednoczesnej podwyżce jego ceny – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Zastrzega jednak, że na taki ruch prezydent zdecyduje się pod warunkiem, że taka propozycja wyjdzie od radnych na dzisiejszej sesji Rady Miasta.

– Wyjdzie. Tak jak zapowiadałem, zgłoszę taką poprawkę – deklaruje radny Marcin Nowak (Wspólny Lublin). – Jestem za pozostawieniem biletu 30-minutowego w obecnej formule.

Na to, by bilet 30-minutowy nie podrożał szans już raczej nie ma. Urzędnicy tłumaczą, że w przeciwnym razie nie udałoby się pozyskać ze sprzedaży biletów kwoty pozwalającej na rozbudowę sieci połączeń. – Byłoby trudno – podkreśla Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Urzędnicy ZTM wyliczyli, że aby wpływy z biletów wzrosły w przyszłym roku o zakładaną kwotę, to bilet 30-minutowy musiałby zdrożeć. – Powinien kosztować około 3,20 zł – mówi Malec.

Ratusz spodziewa się, że zmiana cennika będzie skutkować zwiększeniem o 10 mln zł rocznych wpływów ze sprzedaży biletów. Drugie 10 mln zł miasto wyłożyć ma z budżetu, a zebrana w ten sposób kwota ma być przeznaczona na nowe połączenia i wydłużenie tras niektórych linii.

Zaproponowany przez prezydenta cennik zakłada też m.in. likwidację biletów okresowych na dwie linie, zniesienie droższej taryfy w komunikacji nocnej, jak też podwyżkę cen biletów okresowych, np. 30-miesięcznej przejazdówki z 84 na 92 zł (ulgowy z 42 na 46 zł). Kupowany u kierowcy bilet jednoprzejazdowy nie dający prawa do przesiadek zdrożałby z 3,20 na 4 zł (ulgowy z 1,60 na 2zł). 

Nowa taryfa miałaby obowiązywać od 1 lutego.

Czytaj więcej o: Lublin mpk lublin
Gość
teresa
teresa
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 listopada 2015 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Propozycje jest taka posprzedawać urzędnicze auta i niech jeżdżą komunikacja miejską oraz płacą za bilety z własnej kieszeni .
Rozwiń
teresa
teresa (19 listopada 2015 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba pożegnać już Żuka !

Tak powróćmy do pisowskiego lenia Pruszkowskiego. W Lublinie już nic więcej nie byłoby wybudowane, wyremontowane.

Rozwiń
teresa
teresa (19 listopada 2015 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba pożegnać już Żuka !

Tak powróćmy do pisowskiego lenia Pruszkowskiego. W Lublinie już nic więcej nie byłoby wybudowane, wyremontowane.

Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za takie ceny ludzie będą się przesiadać do samochodów i prawidłowo!
Rozwiń
greg
greg (19 listopada 2015 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba wrócić do czasów podaj bilet dalej wtedy na pewno zarobiła więcej

Po pierwsze to okradanie własnego miasta. Po drugie jeśli w ten sposób spadnie przychód, to ceny ponownie pójdą do góry.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!