piątek, 24 listopada 2017 r.

Lublin

Lublin: Taka czy inna, podwyżka ma być. Dziś głosowanie ws. nowego cennika komunikacji miejskiej

Dodano: 19 listopada 2015, 06:39
Autor: Dominik Smaga

Ratusz zgadza się wycofać ze skrócenia czasu ważności biletu 30-minutowego do 20 minut. Nadal umożliwiałby przejazd całej trasy bez przesiadki, ale miałby zdrożeć do 3,20 zł (ulgowy 1,60 zł). Głosowanie w sprawie nowego cennika komunikacji ma się odbyć dzisiaj

Plan zlikwidowania biletów 30-minutowych okazał się najbardziej kontrowersyjnym spośród pomysłów uwzględnionych w projekcie nowego cennika.

Obecny bilet za 2,80 zł (ulgowy za 1,40 zł) miałby być ważny tylko przez 20 minut i ani chwili dłużej, nawet jeśli pasażer jechałby bez przesiadki. Do przystanku końcowego bez patrzenia na zegarek można by dojechać bez przesiadek dopiero z nowym biletem 60-minutowym wycenionym na 3,60 zł (ulgowy 1,80 zł). Ponieważ do wielu miejsc nie da się dojechać w 20 minut, dla części pasażerów taka zmiana byłaby podwyżką.

– Prezydent jest skłonny pozostawić w cenniku bilet 30-minutowy jako autopoprawkę do projektu, ale przy jednoczesnej podwyżce jego ceny – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Zastrzega jednak, że na taki ruch prezydent zdecyduje się pod warunkiem, że taka propozycja wyjdzie od radnych na dzisiejszej sesji Rady Miasta.

– Wyjdzie. Tak jak zapowiadałem, zgłoszę taką poprawkę – deklaruje radny Marcin Nowak (Wspólny Lublin). – Jestem za pozostawieniem biletu 30-minutowego w obecnej formule.

Na to, by bilet 30-minutowy nie podrożał szans już raczej nie ma. Urzędnicy tłumaczą, że w przeciwnym razie nie udałoby się pozyskać ze sprzedaży biletów kwoty pozwalającej na rozbudowę sieci połączeń. – Byłoby trudno – podkreśla Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Urzędnicy ZTM wyliczyli, że aby wpływy z biletów wzrosły w przyszłym roku o zakładaną kwotę, to bilet 30-minutowy musiałby zdrożeć. – Powinien kosztować około 3,20 zł – mówi Malec.

Ratusz spodziewa się, że zmiana cennika będzie skutkować zwiększeniem o 10 mln zł rocznych wpływów ze sprzedaży biletów. Drugie 10 mln zł miasto wyłożyć ma z budżetu, a zebrana w ten sposób kwota ma być przeznaczona na nowe połączenia i wydłużenie tras niektórych linii.

Zaproponowany przez prezydenta cennik zakłada też m.in. likwidację biletów okresowych na dwie linie, zniesienie droższej taryfy w komunikacji nocnej, jak też podwyżkę cen biletów okresowych, np. 30-miesięcznej przejazdówki z 84 na 92 zł (ulgowy z 42 na 46 zł). Kupowany u kierowcy bilet jednoprzejazdowy nie dający prawa do przesiadek zdrożałby z 3,20 na 4 zł (ulgowy z 1,60 na 2zł). 

Nowa taryfa miałaby obowiązywać od 1 lutego.

Czytaj więcej o: Lublin mpk lublin
Gość
teresa
teresa
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 listopada 2015 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Propozycje jest taka posprzedawać urzędnicze auta i niech jeżdżą komunikacja miejską oraz płacą za bilety z własnej kieszeni .
Rozwiń
teresa
teresa (19 listopada 2015 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba pożegnać już Żuka !

Tak powróćmy do pisowskiego lenia Pruszkowskiego. W Lublinie już nic więcej nie byłoby wybudowane, wyremontowane.

Rozwiń
teresa
teresa (19 listopada 2015 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba pożegnać już Żuka !

Tak powróćmy do pisowskiego lenia Pruszkowskiego. W Lublinie już nic więcej nie byłoby wybudowane, wyremontowane.

Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za takie ceny ludzie będą się przesiadać do samochodów i prawidłowo!
Rozwiń
greg
greg (19 listopada 2015 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba wrócić do czasów podaj bilet dalej wtedy na pewno zarobiła więcej

Po pierwsze to okradanie własnego miasta. Po drugie jeśli w ten sposób spadnie przychód, to ceny ponownie pójdą do góry.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!