niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Jest porozumienie w sprawie wywożenia odpadów. "Nie utoniemy w śmieciach"

Autor: Dominik Smaga

Bronowice, Kośminek, Dziesiąta, Abramowice i Głusk jednak nie utoną w śmieciach. Jeszcze przez kilka dni odpady będzie stąd zabierać SITA Wschód. Ratusz osiągnął wczoraj porozumienie w sprawie opróżniania pojemników do czasu przejęcia usługi przez nową firmę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Gdyby nie wczorajsze porozumienie miasto miałoby problem z zapewnieniem ciągłości wywozu śmieci od mieszkańców pięciu dzielnic. Od dziś nie obowiązuje umowa, która była podstawą odbierania stąd odpadów przez spółkę SITA Wschód. Nowym wykonawcą usługi ma być kraśnicki Ekoland, który wygrał przetarg, ale nie może podpisać umowy z miastem przed upływem 10-dniowego terminu na uprawomocnienie się przetargu.

Lukę między starą a nową umową udało się wczoraj załatać. – Odpady przez ten czas będzie odbierać spółka SITA Wschód – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Doszliśmy do porozumienia, umowa w tej sprawie ma być podpisana 1 października.

– Nie utoniemy w śmieciach – potwierdza Robert Wiciński, prezes SITA Wschód. – Będziemy kontynuować świadczenie usługi według harmonogramów. Po zakończeniu tej umowy będziemy sukcesywnie odbierać pojemniki, których jesteśmy właścicielami.

Tym samym odbiór śmieci ma być zapewniony do czasu przejęcia usługi przez kraśnicką spółkę Ekoland, która będzie zobowiązana do podstawienia własnych pojemników.

W innym sektorze obejmującym Wieniawę, Śródmieście, Stare Miasto i dzielnicę Za Cukrownią przejście ze starej umowy na nową odbędzie się dziś niezauważalnie, bo tu nie zmienia się firma odbierająca odpady od gospodarstw domowych.

Kody do śmieci

W każdej z dzielnic mają się nieznacznie zmienić zasady wywozu śmieci z domów jednorodzinnych. Miasto rezygnuje z obowiązku naklejania kodów kreskowych na worki z odpadami. We wspomnianych dzielnicach zmiana ta wchodzi w życie już teraz. W dzielnicach Czuby Południowe, Wrotków i Zemborzyce obowiązek naklejania kodów ma być zniesiony z końcem roku, gdy usługę przejmie spółka Ekoland.

Kody na worki

Na wywóz odpadów z Czubów Północnych, Węglina, Rur, Konstantynowa, Szerokiego, Sławina, Sławinka, Czechowa, Ponikwody, Kalinowszczyzny, Tatar, Felina i Hajdowa-Zadębia miasto musi ogłosić nowy przetarg, bo ten rozstrzygnięty we wtorek zakończył się tu unieważnieniem. Te części Lublina mają jednak zapewniony odbiór odpadów na podstawie wcześniejszych umów przewidujących obowiązkowe naklejanie kodów na worki.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 października 2015 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najdziwniejsze myślenie z jakimkolwiek się spotkałem...ludzie może nie bierzcie się za rzeczy (za ich interpretację, dociekanie "co, dlaczego, po co, jak" skoro nie macie bladego pojęcia. W starej umowie padła kwota X. Dla nowej umowy zorganizowano nowy przetarg w którym padła wartość Y. Dlaczego uważasz że kwota Y powinna byc nizsza od X? Albo dlaczego nawet miałyby być równe? Wyglada na to, jakby firma która w starej umowie dała kwotę X teraz wyceniła to na wartość Z. Mają do tego prawo - wolny rynek. Ocenili tak sytuacją a nie inaczej. Okazało się że kwota Z jest jednak wyższa od Y i druga kwota zgodnie z prawem wygrała przetarg. Tobie wydaje się że skoro na starej umowie poszli z taką kwotą to i na nowej powinni pójść z taką samą kwotą..to jest nieprawda i nie ma to żadnego uzasadnienia i dowodzi niestety tego że ludzi wypowiadający się (nie tylko na forach, ale i w zyciu codziennym) mają pojęcia o czym mówią. Proponuje też zapoznać się (jeśli masz czas) z warunkami jakie postawił inwestor na starej umowie i na nowej. Odszukanie starszych wczesniej rozstrzygnietych przetargów jest sprawą łatwą.

Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Firma z Kraśnika?! To jakaś paranoja. Skoro kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty była cena i wygrała firma co dała najmniej, to oczywiste chyba jest że płatności za wywóz powinny być mniejsze jak dotychczas. Czu UM Lublin tradycyjnie robi mieszkańców w jajo?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!