niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Które opłaty i podatki wzrosną w 2016 roku w Lublinie? Już wiadomo

Dodano: 16 września 2015, 06:45
Autor: Dominik Smaga

Wiadomo już, które opłaty i podatki miasto zamierza podnieść w 2016 r. Wiemy też, na jakie inwestycje samorząd zamierza wydać pieniądze. Wczoraj zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Lublina

Do 15 września, czyli do wczoraj prezydent miał czas na przedstawienie dokumentu, z którego można wyczytać jakie podwyżki szykują się w mieście. Ten dokument to zarządzenie o przyjęciu założeń do przyszłorocznego budżetu Lublina.

Podatki i opłaty

Z zarządzenia dowiadujemy się, że w 2016 r. nie wzrośnie podatek od nieruchomości, a obecna paleta zwolnień zostanie zachowana. Obniżone do 4,65 zł za mkw. mają być stawki podatku od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Ratusz prognozuje, że podobne do tegorocznych będą stawki podatków rolnego i leśnego, bo zakłada, że nie zmienią się znacząco podstawy ich obliczania, czyli średnie ceny skupu żyta i drewna.

Od 1 stycznia miasto nie będzie już zmuszone do pobierania opłaty targowej, za to będzie mogło ją pobierać i zamierza z tego skorzystać. Stawki zostaną bez zmian, podobnie wykaz zwolnień. Ratusz kolejny rok z rzędu nie planuje wprowadzania opłaty od posiadania psa.

Prezydent proponuje, by miasto skorzystało prawa do wprowadzenia opłaty reklamowej. Wcześniej jednak radni musieliby przyjąć uchwałę określającą warunki umieszczania tablic i urządzeń reklamowych.

Na dotychczasowym poziomie pozostać mają opłaty za zajęcie pasa drogowego i usuwanie z niego pojazdów oraz dzierżawę gruntów w pasach drogowych.

Parkowanie

Od 1 lipca więcej kosztowałoby parkowanie w płatnej strefie. Stawka za pierwszą godzinę (oraz czwartą i każdą kolejną) wzrosłaby do 3 zł (czyli o 1 zł), za drugą do 3,60 zł (wzrost o 1,20 zł), za trzecią do 4,30 zł (czyli o 1,50 zł więcej). Bilet dobowy zdrożałby z 15 na 20 zł, miesięczny ze 150 zł na 200 zł, półroczny zamiast 750 zł kosztowałby 900 zł, a roczny już nie 1300, ale 1600 zł.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wokół istniejącej strefy płatnego parkowania wyrosnąć ma nowa tzw. strefa zewnętrzna, obejmująca ok. 800 miejsc. Tu mielibyśmy płacić tyle, ile w obecnej strefie.

Komunikacja

Tu prezydent proponuje „wprowadzenie nowej taryfy przewozowej (nowych rodzajów biletów) i związaną z tym korektę cenową obecnych cen biletów komunikacji miejskiej”. O tym, że bilety będą droższe nie ma ani słowa. Ale za to można przeczytać, że „korekta cenowa” ma sprawić, że pieniądze z biletów nadal będą pokrywać połowę kosztów działania komunikacji, która wymaga „zwiększonych środków na zakup usług przewozowych”.

Pytana o podwyżki cen biletów rzeczniczka prezydenta odsyła nas do Zarządu Transportu Miejskiego. Tu dowiadujemy się z kolei, że urzędnicy nie pracują nad „rekonstrukcją cennika”, ale „nie wykluczają zmian”. – Jest to jednak pewna ewentualność, a nie już decyzja – zastrzega Justyna Góźdź z ZTM.
Z kolei prezydent w zarządzeniu przypomina, że po raz ostatni ceny biletów jednorazowych wzrosły w kwietniu 2012 r., a „kompleksowa zmiana taryfy miała miejsce w roku 2008”.

Czynsze

Już od Nowego Roku czynsze za mieszkania komunalne miałyby wzrosnąć o ok. 3,5 proc., co nazywane jest „korektą stawek”. – Proponowana zmiana stawki czynszu oznacza zwiększenie średniej stawki o 0,20 zł/mkw. – czytamy w zarządzeniu. W przypadku 50-metrowego mieszkania lokatorzy płaciliby miesięcznie o 10 zł więcej. Ratusz zastrzega, że aktualna stawka czynszu pokrywa 65 proc. kosztów utrzymania lokali.

Żłobki, bursy...

Żłobki mają zdrożeć, bo zgodnie z uchwałą czesne to 10 proc. płacy minimalnej, a ta w przyszłym roku wzrośnie prawdopodobnie do 1850 zł. Tym samym żłobek kosztowałby 185 zł. Opłata za dodatkowe godziny (powyżej 10 godzin) opieki wzrosłaby do 46,25 zł. Niezmienione będą stawki za przedszkola. Bursy szkolne, według prezydenckiej propozycji zdrożałyby o 10 zł miesięcznie. Aktualnie opłata wynosi 60 zł.

Za potrzebą

Ratusz proponuje wprowadzenie opłaty za korzystanie z miejskich szaletów, które teraz są bezpłatne. Za skorzystanie z tych przybytków płaciłoby się złotówkę. Ale, uwaga, w dokumencie mowa jest o tym, że „rozważona zostanie możliwość zastosowania zniżek za korzystanie z szaletu pod ul. Zamkową podczas imprez masowych”.

Główne inwestycje

W zarządzeniu jest też lista inwestycji planowanych na rok 2016. Znajdują się na niej:

• przebudowa skrzyżowania Solidarności/Ducha

• przedłużenie Muzycznej wraz z mostem

• przebudowa pl. Litewskiego z przedłużeniem deptaka i przebudową jego istniejącej części

• rozbudowa Lubelskiego Roweru Miejskiego

• przebudowa stadionu lekkoatletycznego

• budowa szkolnej hali sportowej przy Wajdeloty

• przebudowa boiska zespołu szkół przy Krężnickiej

• przebudowa boiska szkolnego przy Przyjaźni

• docieplenie budynków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

• budowa trzech bloków na Felinie

• ul. Sławin

• przebudowa ul. Kalinowszczyzna

• most w ul. Głównej

• budowa Trześniowskiej

• droga serwisowa al. Solidarności przy Browarnej

• droga od Diamentowej do Świętochowskiego

• kładka między Łęgami a os. Świt

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje
edo
Gość
BudŻet
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

edo
edo (4 listopada 2015 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z ruiny

Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2015 o 00:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kładka miedzy Łęgami a Świtem??lepiej niech tam chodnik w wawozie zrobia, jak na Widoku i scieżkę rowerową.
Rozwiń
BudŻet
BudŻet (16 września 2015 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że zmieniłeś obiekt swoich uczuć.

Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2015 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
inwestycje?? żeby móc inwestować trzeba mieć na to środki, biedna Polska jest sto lat za murzynami w porównaniu z krajami na zachodzie, nie wspominając dodatkowo że mówimy tu o Lublinie i ścianie wschodniej. podniecanie się "inwestycjami" które należą do części zarządzania miastem to nie są inwestycje tylko normalne prace wymagające adaptacji miasta do wymogów społeczeństwa i jest to jeden z etapów urbanizacji miasta. "inwestycje" - co za człowiek to w ten sposób nazwał...
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2015 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!