poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin ma szansę na 50-metrowy basen

  Edytuj ten wpis
Autor: DOMINIK SMAGA

Ministerstwo Sportu uznało olimpijski basen w Lublinie za jedną z kluczowych inwestycji i może pokryć połowę kosztów budowy. Miasto musi znaleźć drugą część.

– Widownia basenu olimpijskiego pomieściłaby ponad 2 tys. osób. To pozwoliłoby nam na organizację zawodów rangi mistrzostw Europy – mówi Juliusz Szajnocha, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki w lubelskim magistracie.

Oficjalnych kosztów budowy pływalni nie ma, są tylko szacunki. A te mówią o kwocie 70, a nawet 80 mln zł. Na taki wydatek miasta nie stać, dlatego projekty nadal leżą w szafie. Gdy uroczyście prezentowano je jesienią zeszłego roku, zastępca prezydenta twierdził, że budowa może ruszyć już w 2009 r. Ale nic z tego.

Lublin postanowił poszukać pieniędzy w Warszawie. Poseł Magdalena Gąsior-Marek (PO) wystąpiła do Ministerstwa Sportu z oficjalnym zapytaniem w tej sprawie. Jest już odpowiedź.

– Nasz basen został ujęty w wykazie zadań zgłoszonych do „Wieloletniego Programu Rozwoju Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu do roku 2012”. By mógł dostać dofinansowanie, potrzebny jest oficjalny wniosek od prezydenta Lublina – informuje Gąsior-Marek.

Nasz projekt na razie jest w poczekalni. Jeśli prezydent przyśle dokumenty ministrowi sportu, wtedy basen może zostać dopisany do głównej listy, gdy tylko takowa lista będzie aktualizowana. – Gdyby obiekt nie był wpisany, to trudniej byłoby zdobyć dofinansowanie i byłoby ono mniejsze – mówi Szajnocha.

Jest jeszcze jedno „ale”. Minister pokryje połowę kosztów, ale wyłącznie sportowej części obiektu. A projekt przewiduje też budowę pływalni ze zjeżdżalnią dla dzieci, otwartego basenu z plażą, restauracji, klubu fitness, lodowiska i hotelu. I teraz coś z tym fantem trzeba zrobić.

– Zastanawiamy się nad podzieleniem tej inwestycji na etapy – zdradza Szajnocha. Osobnym etapem byłaby budowa dotowanego przez resort basenu, osobną budowa obiektów towarzyszących.

Ratusz musi też szybko znaleźć źródło finansowania swojej połowy wydatków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
skryba
~monia~
Janek
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

skryba
skryba (5 października 2009 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mamy Teatr w Budowie to możemy mieć i Basen w Budowie
Rozwiń
~monia~
~monia~ (5 października 2009 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oooo!!!! juz to widzę , po co oni nam to robią, tylko obiecują. Ja osobiscie juz nie moge tego czytac i słuchać
Rozwiń
Janek
Janek (5 października 2009 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
możemy mieć 50 metrowy basen a przez głupie wizje urzędników nie będzie nic, po kiego grzyba wrzucać do projektu te dodatkowe rzeczy skoro i tak nie ma na nie pieniędzy ? chyba po to żeby nawet tego olimpijskiego nie było, tak samo z aqaparkiem - po kiego grzyba narzucać inwestorowi budowę tylu niepotrzebnych basenów ? - 50 m otwarty, 25 m otwarty i kryty - to zdecydowanie za dużo - wystarczy 50 kryty jeżeli już bardzo chcą a reszta to czysta rekreacja - dlaczego w lubelskim magistracie nie może przebić się zdrowy rozsądek ? szlag człowik trafia
Rozwiń
~wyborca~
~wyborca~ (5 października 2009 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o już kiełbaska wyborcza.
Dużo kasy jest w MPWiK, bierzcie ile trzeba, na tunel i stadion też starczy ...
Rozwiń
janek
janek (5 października 2009 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
należy cieszyć się, że może wybudują basen. Ale proszę aby do budowy nie przystąpiła firma ZAMBET, ta która buduje basen w Wawrze k/W-wy i wybudowała jeszcze jeden w W-wie który już się sypie - po 4 czy 5 latach użytkowania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!