wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Miasto zbada wzrok i kręgosłup uczniów

Dodano: 25 sierpnia 2016, 08:58
Autor: Dominik Smaga

Miasto ma przebadać wzrok większości uczniów drugich klas podstawówek, a u czwartoklasistów będzie szukać wad postawy. Ratusz właśnie ogłosił konkursy, które wyłonią wykonawców takich akcji. Rodzice nie będą musieli za te badania płacić.

Dzieci uczestniczące w programie wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza mają przejść badanie ostrości wzroku do dali i bliży, widzenia barw na tablicach Ishihary (to te kolorowe kółeczka), jak również badanie ustawienia gałek ocznych. Wstępnie założono, że z programu skorzysta ok. 66 proc. uczniów drugich klas szkół podstawowych, choć nie jest to jeszcze pewne. Dlaczego? Chodzi o pieniądze.

Miasto po raz drugi podchodzi do wyboru wykonawców tych badań. Pierwszy konkurs ogłoszono na początku roku, ale zakończył się fiaskiem. – Nie został rozstrzygnięty ze względu na zaproponowane przez oferentów zbyt wysokie koszty – tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Urzędnicy liczą na to, że tym razem „podmioty lecznicze” zejdą z ceny, bo fundusze na badania są ograniczone. – W warunkach konkursu założona jest maksymalna cena 33 zł za jednego ucznia – zastrzegają w Ratuszu. – Liczba dzieci objętych programem uzależniona będzie od ceny zaproponowanej przez oferentów.

Ograniczone są też miejskie fundusze na program profilaktyki wad postawy u czwartoklasistów ze szkół podstawowych. W prezydenckim zarządzeniu znajdujemy limit 200 zł na klasę. Konkurs też już ogłoszono, w tym roku będzie to pierwsze podejście.

– Celem programu jest diagnoza dzieci zagrożonych wadami postawy, zapobieganie pogłębianiu tych wad, kształtowanie nawyków prawidłowej postawy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej – wylicza Mazurek-Podleśna. – Istotnym elementem programu jest też edukacja.

Rodzice mają być zaproszeni na spotkanie, na którym dowiedzą się, co może przyczyniać się do wad postawy, jak zachęcać dziecko do ruchu i jak nie przeciążać mu plecaka. Jeśli z kręgosłupem ich dziecka coś będzie nie tak, dostaną szczegółowe informacje i dalsze wskazówki. Natomiast dla uczniów przewidziano zajęcia prezentujące ćwiczenia, które pomogą im zachować sprawność.

W zeszłym roku programem wykrywania wad postawy miasto objęło 37 podstawówek.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
haajjsj
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W PRL w każdej placówce szkolnej był dentysta i higienistka . Stan zdrowia dzieci był kontrolowany na bieżąco i nikt nie robił z tego wielkiego halo.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W zaleceniach w walce z wadami trzeba dzieciakom dołożyć jeszcze po dwie książki i ćwiczenia.
Rozwiń
haajjsj
haajjsj (25 sierpnia 2016 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
czwarta klasa to za późno, bo przez trzy lata skutecznie niszczy się postawę dzieci przez zbyt ciężkie tornistry. już w drugiej klasie połowa klasy miała rozpoznane wady postawy, w tym skoliozę :(
A Pan Dyrektor w ZS nr 1 w Bełżycach na każdym zebraniu ogólnym krzyczy na "nadgorliewe babcie i mamusie" , żeby nie nosiły dzieciom plecaków bo się je wyręcza.
Rozwiń
matka
matka (25 sierpnia 2016 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dodać jeszcze próchnicę , która króluje u dzieci i młodzieży bo zlikwidowali gabinety w większości szkół i mamy młode pokolenie ślepe garbate i bez zębów.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czwarta klasa to za późno, bo przez trzy lata skutecznie niszczy się postawę dzieci przez zbyt ciężkie tornistry. już w drugiej klasie połowa klasy miała rozpoznane wady postawy, w tym skoliozę :(
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!