czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Miasto zleciło eksmisję prywatnej firmie. Komornik zapuka do 14 mieszkań

Dodano: 13 sierpnia 2015, 14:05
Autor: Dominik Smaga

Poza Lublin zostaną wywiezieni lokatorzy 14 mieszkań komunalnych, których opróżnienie miasto zleciło prywatnej firmie. Mimo apelu o wstrzymanie eksmisji, urzędnicy nie zamierzają zrezygnować z jej przeprowadzenia

To nie będzie pierwsza eksmisja z mieszkań Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Ale pierwsza zorganizowana w ten sposób. Do jej przeprowadzenia ZNK wynajął wrocławską spółkę MASTA, której zapłaci 90 tys. zł. Urzędnicy tłumaczą, że tak będzie szybciej, niż gdyby zajmowali się tym sami. Wynajmując firmę nie muszą się martwić, że nie mają tymczasowych pomieszczeń dla eksmitowanych. Ma je zapewnić wykonawca tej niecodziennej usługi.

W taki sposób opróżnionych ma być 14 lokali. – Po trzy dziennie – mówi Łukasz Bilik, rzecznik ZNK.

Do pierwszej trójki mieszkań komornik i pracownicy firmy MASTA wkroczą w poniedziałek. Następnego dnia do kolejnych trzech. I tak do piątku.

O powstrzymanie tej akcji zaapelowała do prezydenta miasta Lubelska Akcja Lokatorska. Właśnie tak podpisany jest list otwarty wysłany do Ratusza i lokalnych mediów. Jego autorzy mają obawy co do wynajętej firmy i „uzasadnione podejrzenie”, że wobec jej szefa „toczyło się postępowanie w prokuraturze”. Podpierają się przy tym publikacjami sprzed kilkunastu lat. – Nic mi nie wiadomo, aby zapadło jakiekolwiek prawomocne orzeczenie – odpowiada Maciej Stalinger, szef wrocławskiej spółki. Prawomocne wyroki eksmisyjne zapadły za to wobec lokatorów, którzy mają być usuwani z mieszkań.

Niektórzy samowolnie zajęli pustostan, inni mieszkali legalnie, ale stracili prawo do lokalu z powodu zadłużenia. Ich zaległości czynszowe to łącznie 600 tys. zł, a rekordziście uzbierało się aż 120 tys. zł. Wszystkich łączy to, że nie mają prawa do lokalu socjalnego. To oznacza, że po wywiezieniu z mieszkań trafią do pomieszczeń tymczasowych.

Autorzy listu do prezydenta dociekają, jak te pomieszczenia będą przygotowane. – Posiadają wszystko, co jest wymagane przepisami – zapewnia Stalinger.

– Oglądaliśmy je, naprawdę są dobre warunki, świeżo po remoncie – mówi rzecznik ZNK. – Osoby te będą mieć to samo, co mają teraz w mieszkaniach.

Co ciekawe, pomieszczenia te nie znajdują się w Lublinie. – W powiecie świdnickim – przyznaje Bilik, ale nie podaje nazwy gminy. Za to szef spółki MASTA przyznaje, że są to dwie różne miejscowości.

Pomieszczenia tymczasowe muszą być zapewnione eksmitowanym na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż pół roku. Później można ich usunąć do noclegowni.

Prezydent, do którego trafiła prośba o powstrzymanie eksmisji odpowiedział, że jest to sprawa Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Rzecznik ZNK wyklucza odwołanie akcji. – Nie ma do tego żadnych podstaw – mówi Bilik.

Do skutku nie dojdzie tylko jedna, piętnasta eksmisja. Sędziwą lokatorką zajmie się opieka społeczna. Pozostali mogą od poniedziałku wyczekiwać komornika.

Czytaj więcej o: Lublin komornik eksmisja
Gucio
Gość
POgromca komuchów
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gucio
Gucio (14 sierpnia 2015 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Komuna-POlszewia,gumofilce cały czs jest,żadnemu komuchowi nie stała się żadna krzywda,wręcz awansowali,mają lepiej jak wcześniej

proponuję leczenie ...

Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2015 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A pieniadze na 2000 islamiskich terrorystow to są?
Rozwiń
POgromca komuchów
POgromca komuchów (14 sierpnia 2015 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co do "komuny" tęskno ci?. Korea płn, Białoruś, Kuba czekają.

Komuna-POlszewia,gumofilce cały czs jest,żadnemu komuchowi nie stała się żadna krzywda,wręcz awansowali,mają lepiej jak wcześniej

Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2015 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i co wy wiecie o komunie
Rozwiń
hirr
hirr (14 sierpnia 2015 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A za znienawidzonej komuny nie było eksmisji. No ,ale sami durnie chcieliście.

A za znienawidzonej komuny nie było eksmisji. No ,ale sami durnie chcieliście.

A co do "komuny" tęskno ci?. Korea płn, Białoruś, Kuba czekają.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!