poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Mieszkańcy jednego domu będą mieli dwa różne adresy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2015, 08:30
Autor: Dominik Smaga

W tym miesiącu radni zdecydują, czy miasto odwoła się od wyroku stwierdzającego nieważność zmiany nazwy odcinka Drogi Męczenników Majdanka. Jeśli się odwołają, wyrok się nie uprawomocni i dwie osoby mieszkające w jednym domu mogą mieć dwa różne adresy

Uchwała o zmianie nazwy Drogi Męczenników Majdanka między rondem a granicą miasta zapadła w marcu. W taki sposób odcinek ten stał się ulicą Józefa Franczaka "Lalka”. Ta decyzja radnych nie spodobała się grupie mieszkańców, którzy wraz z dwiema firmami zażądali jej anulowania tłumacząc, że uchwały nie poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Kiedy radni odmówili, mieszkańcy skierowali sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok zapadł pod koniec grudnia: sąd stwierdził nieważność uchwały i orzekł, że nie podlega ona wykonaniu.

Co to oznacza? - Od dnia ogłoszenia wyroku uchwała nie może być stosowana, ale nie działa to wstecz - mówi Zbigniew Dubiel, radca prawny Urzędu Miasta. Ratusz nie będzie zmieniać meldunków tym, których już "przeniesiono” z Drogi Męczenników Majdanka na ul. Józefa Franczaka "Lalka”. - Nie ma podstaw do zmiany meldunków, bo uchwała nadal jest w obrocie prawnym.

Odwrotnie jest w przypadku osób, które dopiero chciałyby się zameldować przy tej ulicy. Ponieważ urzędnicy po sądowym wyroku nie mogą stosować uchwały nadającej ulicy imię Franczaka "Lalka”, takie osoby musiałyby być meldowane przy Drodze Męczenników Majdanka ze starą numeracją. - To jedyne perturbacje - mówi Dubiel.

Wyrok

Taka sytuacja będzie trwać dopóki nie będzie prawomocnego wyroku w sprawie nazwy ulicy. Ten sprzed kilku dni nie jest prawomocny, bo nie minął jeszcze czas, w którym miasto może się odwołać do wyższej instancji. - Chcemy, żeby w tej sprawie wypowiedziała się Rada Miasta na swojej styczniowej sesji - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Jeśli radni się odwołają, to wyrok nie stanie się prawomocny. W przypadku, gdyby Rada Miasta odpuściła sobie dalszą walkę przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, wyrok się uprawomocni, a osoby zameldowane przy ul. Franczaka "Lalka” trzeba będzie przemeldować z powrotem na Drogę Męczenników Majdanka.

Dlaczego unieważniono uchwałę?

Powodem stwierdzenia nieważności uchwały nie był brak konsultacji z mieszkańcami, ale brak opinii Rady Dzielnicy Felin. Prośbę o takie opinie Ratusz wysłał do dwóch rad dzielnic: z Kośminka i z Felina.

Ta pierwsza pozytywnie oceniła pomysł, pismo od drugiej do dnia podjęcia uchwały nie wpłynęło do Ratusza, a przewodniczący Rady Miasta poinformował radnych, że podczas "korespondencji mailowej z Biurem Rady Miasta” pozytywną opinię wyraził przewodniczący Rady Dzielnicy Felin, a nie cała rada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin
Zenon
Gość
ewa
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zenon
Zenon (6 stycznia 2015 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś czyta te wpisy poza autorami komentarzy? Bo żadnej reakcji na nie nie widać.

Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zydo komuchy beda mieli dawna nazwe ulicy a Polacy patrioci nowa.

zgadzam się z toba Ewo wstyd żeby ostatni żołnierz walczący o polska niepodległość dlaej był prześladowany

Rozwiń
ewa
ewa (6 stycznia 2015 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zydo komuchy beda mieli dawna nazwe ulicy a Polacy patrioci nowa.

Rozwiń
Ola
Ola (5 stycznia 2015 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ulica Sowińskiego? Ma swoje przedłużenie, którego szuka się długooooooo...

Rozwiń
Zenon
Zenon (5 stycznia 2015 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jedną ulicę się dzieli, inne zaś, jak np. Bohaterów Monte Cassino składa się z 3 niepołączonych kawałków, a niedługo dojdzie czwarty. A spisy ulic w Lublinie (w urzedach też ) są dokonywane alfabetycznie. Tylko, że ul. Reja trzeba szukać pod literką "M" , bo na imię miał Mikołaj, a księdza Franciszka Blachnickiego pod literą "K" . A alfabetycznie w języku polskim spisuje sie na podstawie nazwisk, a nie imion, czy godności. Tak jest w dziennikach lekcyjnych, spisach podatkowych, itp.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!