sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Mural z przedwojennych zdjęć powstaje koło Tarasów Zamkowych

Autor: reda

Wiersz Jakuba Glatsztejna otwiera mural, którego część już można oglądać nad Czechówką, płynącą koło Tarasów Zamkowych. – O to nam właśnie chodziło – mówi Grzegorz Jędrek z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" patrząc na młodych ludzi, którzy zatrzymują się by sfotografować powstający czarno-biały obraz i pracujących twórców.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Za pomysłem by na długiej, 100-metrowej ścianie, idealnie widocznej od strony galerii handlowej powstał mural upamiętniający dzielnicę żydowską stoi Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN".

Za realizację odpowiada Cezary Hunkiewicz. – Miejsce jest wybrane idealnie, choć jest dla nas pewnym wyzwaniem. Na przykład trzeba było brać pod uwagę sąsiedztwo płynącej rzeki i to, że to jest coś, co ma przetrwać wiele lat. Bardzo zależało nam na jakości, stąd współpraca z firmą Escritor Media, która pracuje w Polsce i za granicą. W Lublinie robiła już mural na Bronowicach – opowiada Hunkiewicz.

I tak dom po domu, szyld po szyldzie, furmanka za furmanką powstaje mural, który jest kolażem zdjęć Stefana Kiełszni. Fotograf robił je w latach 30. ubiegłego wieku na Nowej, Lubartowskiej i Kowalskiej. Prawa kolażu wykorzystano dokładając do ulicznego tła Kiełszni kobietę ze zdjęć innego fotografa – Henryka Poddębskiego. W ulicznym tłumie będzie też można wypatrzyć postać przywołanego z Krakowskiego Przedmieście Henia Żytomirskiego i jego ojca.

- Projekt wymagał przeglądania i wyboru wielu zdjęć, przeskalowania fasad, by dobrze się całość oglądało a jednocześnie by zachować wierność historyczną. Projektantem jest Jacek Rudzki, który mieszka niedaleko i zna ten fragment miasta. To też było ważne przy wyborze autora, żeby identyfikował się z dzielnicą – dodaje Cezary Hunkiewicz.

Efekt będzie widać najprawdopodobniej w drugiej połowie listopada, bo dużo zależy od pogody. Wczoraj na rusztowaniu wiszącym nad rzeczką pracowały (na zdjęciu od lewej) Anna Kłys, Olga Vovk, Anna Świtalska-Jończyk i Katarzyna Sienkiewicz. Do kompletu ekipy Piotra Grykałowskiego z Escritor Media brakowało Magdaleny Szilke, która też pracuje przy muralu.

Projekt upamiętniający dzielnicę żydowską powstaje na 700-lecie Lublina.

Czytaj więcej o: Lublin historia teatr nn mural
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 listopada 2016 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy zmiana nazwy państwa na Polin ??
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2016 o 02:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy ktoś pytał się Lublinian czy chcą coś takiego?? to samowola!!!!!!!!!!!!!!Ciekawe czy wspomną o Samuelu Morelu!! funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa w PRL, oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Patrzę na mural i tak myślę, czy Lublin ma zawsze kojarzyć się z brudem i niechlujstwem? Właśnie to chcecie przywołać z historiii? Zabierzcie sobie ten mural do jednej z bram na Starym Mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie pracują a panowie nadzorują :) Ale ogólnie fajny pomysł
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 21:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapomnieliście o Szarych Szeregach w Lublinie? O dzieciach ryzykujących życiem dla idei państwa, społeczeństwa? Zginąć można wszędzie, ale by walczyć trzeba mieć potrzebę, zacięcie, poczucie godności. Bo kim był niejaki Henio? Jednym z tysięcy anonimowych mieszkańców pod zamkiem, czy Wieniawie? I tylko z tego powodu zasługuje na promocję?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!