czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin na 15. miejscu w rankingu dużych polskich miast

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2009, 19:04
Autor: Dominik Smaga

Na 26 dużych polskich miast, które sprawdzono pod względem poziomu przyjazności dla mieszkańców Lublin jest na… 15 pozycji. Mamy najgorszą w kraju komunikację. Najlepszy dostęp do basenów i szpitalnego leczenia.

Tygodnik "Przekrój” przygotował Ranking Miast. Prześwietlił te liczące więcej, niż 175 tys. mieszkańców. Dziennikarze sprawdzili, które z 26 dużych miast są najbardziej przyjazne mieszkańcom.

Pierwsze miejsce zajął Poznań, a drugie... Rzeszów. Warszawa znalazła się dopiero na 13 pozycji. Lublin tylko w jednej kategorii wypada najgorzej ze wszystkich miast. To transport. Okazuje się, że to właśnie u nas ludzie najmniej chętnie korzystają z publicznej komunikacji.

Sprawdziliśmy, jak w tym rankingu Lublin wypada w gronie miast o podobnej liczbie mieszkańców: Bydgoszczy, Szczecina i Katowic oraz na tle miast tzw. ściany wschodniej, czyli Rzeszowa i Białegostoku.

• Smuci wysoki poziom bezrobocia: 7,9 proc. Tymczasem w Szczecinie jest to tylko 5,7 proc, w Bydgoszczy 4,9 proc., w Katowicach 1,9 proc., w Rzeszowie 6 proc. a w Białymstoku 4,2 proc.

• Pod względem zarobków nie odstajemy znacząco od miast, którym się przyglądamy, a od wielu innych wypadamy znacznie lepiej. Przeciętny lublinianin dostaje 96,4 proc. średniej krajowej. Najlepsze w tym gronie są Katowice (130,1 proc.), które w całym rankingu wyprzedza tylko Warszawa.

• Maksymalną punktację dostaliśmy za liczbę miejsc w szpitalach i wydatki NFZ na opiekę długoterminową. Kiepsko jest za to z dostępnością do ginekologa. W Białymstoku i Bydgoszczy na wizytę czeka się 3 dni, w Rzeszowie 5, w Katowicach 6, w Szczecinie 7, a w Lublinie... aż 13.

• Ceny wody mamy najwyższe na ścianie wschodniej. W Lublinie za m. sześc. trzeba płacić 2,97 zł, w Rzeszowie 2,51 zł, a w Białymstoku 2,5 zł. Ale w miastach porównywalnej wielkości jest drożej, niż u nas. W Katowicach woda kosztuje aż 4,47 zł.

• Dumni możemy być za to z tego, jak łatwo zarejestrować w Lublinie działalność gospodarczą. Można to załatwić w jeden dzień, podobnie jak w Rzeszowie, Szczecinie i Bydgoszczy. W Białymstoku trzeba na to poświęcić 3 dni, a w Katowicach cały tydzień.

• Metr kwadratowy w nowym mieszkaniu w Białymstoku kosztuje 3900 zł, w Rzeszowie 4150 zł a w Lublinie 4200 zł. Dla porównania w Katowicach jest to aż 5750 zł. Na czele całego rankingu jest Sosnowiec (3200 zł), a na końcu Warszawa (7964 zł).

• Cała Polska może zazdrościć Rzeszowowi darmowego Internetu, w którego zasięgu jest 42 proc. mieszkańców. Tymczasem z takich udogodnień może korzystać 2 proc. lublinian. W całej Polsce jest podobnie jak w Lublinie.

• Autorzy rankingu uznali, że mamy dobry dostęp do basenów. Białystok i Bydgoszcz wyraźnie wyprzedzają nas pod kątem teatrów. W zestawieniu liczby mieszkańców przypadających na jedną salę kinową gorzej od nas wypada Rzeszów, zaś ogólnopolskim liderem są Katowice.

• Myli się ten, kto twierdzi, że mamy tak wiele terenów zielonych. W Katowicach odsetek takich terenów w ogólnej powierzchni miasta jest prawie trzy razy wyższy, niż w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
MPWIK
ews
DD
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MPWIK
MPWIK (22 czerwca 2009 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja mam duże osobiste potrzeby.Fury,laski,kochanki,alkohol i jeszcze potrzebującą żonę.Więc za mało zarabiamy.
Fachowiec z MPWIK
Rozwiń
ews
ews (22 czerwca 2009 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO MPWIK!!!!!!!!!!!!! NAJWYŻSZA CENA WODY W LUBLINIE. MOŻE CZAS OBNIŻYĆ SOBIE PENSJE.
Rozwiń
DD
DD (22 czerwca 2009 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Buhahaha. Najlepszy dostęp do basenu. To żart nie wiadomo z jakiego kabaretu. Pokażcie mi basen w Lublinie, na który można wejść o dowolnej porze dnia bez wcześniejszej rezerwacji po wystaniu karnetu w kolejce i zobowiązaniu się, że będę tam chodził przez kwartał czy pół roku w ten sam dzień tygodnia o tej samej godzinie.
Buihahaha
Rozwiń
mango
mango (22 czerwca 2009 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
4200 zł za metr kwadratowy w nowym mieszkaniu? ciekawe gdzie..
Rozwiń
KOLOEQ
KOLOEQ (22 czerwca 2009 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PODSUMOWAĆ TEN ARTYKUŁ MOŻNA W JEDEN SPOSÓB:GOSPODARZ!!LUBLIN NIE MA GOSPODARZA!!!WSZYSTKO TO PARTACZE, DZIERŻAWCY, KTÓRZY TRATKUJĄ TO MIASTO I WOJEWÓDZTWO JAK POLE ŁUPÓW A NIE SWÓJ TEREN!!STĄD PRZEPAŚĆ JEST I BĘDZIE CO RAZ WIĘKSZA!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!