sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Na LSM chcą stawiać bloki dla starszych ludzi

Dodano: 16 listopada 2016, 08:20
Autor: Dominik Smaga

Bloki dla seniorów miałyby powstać tuż obok wąwozu dzielącego Czuby i osiedla LSM (fot. Maciej Kaczanowski)
Bloki dla seniorów miałyby powstać tuż obok wąwozu dzielącego Czuby i osiedla LSM (fot. Maciej Kaczanowski)

Specjalne budynki dla seniorów, którzy nie mają już sił na wspinanie się po schodach, planuje Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Losy inwestycji zależą od Rady Miasta, bo spółdzielnia planuje te bloki na terenie zarezerwowanym pod budowę szkoły.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Zapotrzebowanie na takie lokale mamy bardzo duże. Idące zdecydowanie w setki mieszkań – mówi Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Wśród lokatorów LSM coraz więcej jest osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, ale stare bloki nie są im przyjazne. Główny problem to brak wind w większości budynków na osiedlach spółdzielni. Jej prezes przyznaje, że nie ma ich około 85 proc. bloków. A to skazuje wiele osób na tkwienie przy parapecie.

– Jeśli ktoś żyje na czwartym piętrze, mieszkanie staje się dla niego klatką. Chodzi o to, żeby go z tej klatki wyprowadzić – mówi Gąbka. Stąd pomysł na mieszkania w pełni przystosowane do potrzeb osób starszych i niezdolnych już do biegania po schodach. W wyposażonych w windy budynkach z różnymi udogodnieniami byłyby też sale rehabilitacyjne, usługi medyczne i jadalnia. – A być może nawet kuchnia, o ile będzie takie zapotrzebowanie – dodaje prezes.

Bloki dla seniorów miałyby powstać tuż obok wąwozu dzielącego Czuby i osiedla LSM. A dokładnie na końcu ul. Jana Sawy przy wieżowcu Sunhill oddanym do użytku sześć lat temu.
Dokładnie w tym miejscu władze Lublina planowały kiedyś budowę szkoły. Z tego powodu działki te można wykorzystać wyłącznie pod budowę placówki oświatowej. Na nic innego nie pozwala obowiązujący wciąż plan zagospodarowania terenu, o którego zmianę zabiega u władz miasta Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

LSM chce, by miasto inaczej określiło przeznaczenie tej ziemi i postanowiło, że są to działki pod obiekty opieki społecznej „z możliwością” wznoszenia tu „zespołów budynków mieszkalnych dla osób starszych”. Miejscy planiści uznali, że warto się tą sprawą zająć i w najbliższy czwartek Rada Miasta ma głosować nad uchwałą pozwalającą planistom na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania terenu.

Nowy plan określiłby nie tylko przeznaczenie ziemi, ale też parametry mogących tu powstać budynków, w tym dozwoloną liczbę pięter. – Dlatego teraz jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o liczbie mieszkań. Byłoby to wróżenie z fusów – zastrzega Gąbka. Zapowiada, że mieszkania planowane przy ul. Jana Sawy byłyby sprzedawane na własność.

Na innych zasadach spółdzielnia prowadzi od 31 lat Dom Seniora LSM przy ul. Pozytywistów. W trzech budynkach znajduje się tu 60 mieszkań przydzielanych lokatorom LSM w zamian za pozostawienie dotychczas zajmowanych mieszkań do dyspozycji spółdzielni.

Użytkownik niezarejestrowany
Mieszkaniec
Użytkownik niezarejestrowany
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 listopada 2016 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W lutym 2016 r. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa odebrała nagrodę Gazele Biznesu otrzymaną w rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm w 2015 r., w branży spółdzielnie, organizowanym przez Dziennik Puls Biznesu. Podobne rankingi przeprowadzają dzienniki ekonomiczne w Szwecji, Danii, Austrii, Łotwie, Rosji, Estonii i Słowenii. Kryteria wyboru dostosowane są do lokalnych warunków gospodarczych. Udział w rankingu jest bezpłatny. Weryfikację ankiet przeprowadza firma Coface Poland Credit Management Services Sp. z o.o. należąca do grypy ubezpieczeniowo-finansowej Coface działającej w 93 krajach świata, która opracowuje raporty pod kątem wiarygodności podmiotów gospodarczych. W 2015 r. do najdynamiczniej rozwijających się firm w województwie lubelskim, w branży spółdzielnie, zakwalifikowanych zostało osiem spółdzielni różnych branż. Otrzymana nagroda potwierdziła przynależność Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej do elitarnego klubu Gazel Biznesu.
Rozwiń
Mieszkaniec
Mieszkaniec (18 listopada 2016 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa została po raz kolejny laureatem ogólnopolskiego rankingu spółdzielni mieszkaniowych. W konkursie tym, organizowanym przez miesięcznik „Domy Spółdzielcze”, Spółdzielnia zajęła zaszczytne I miejsce w kategorii spółdzielnie najlepiej inwestujące w 2015 r. Jest to kolejne wyróżnienie i uznanie. Potwierdza ono, że Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa zajmuje zaszczytne miejsce w gronie najlepiej zarządzanych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce.
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2016 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę że czas na zmiany we władzach LSM PANA GĄBKI I RESZTY!!!!"
Rozwiń
mieszkanka Jana Sawy
mieszkanka Jana Sawy (17 listopada 2016 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może Pan Prezes Gąbka powinien pójść już na emeryturę? Może trzeba pomyśleć Drodzy Członkowie Spółdzielni o zmianie prezesa?
Rozwiń
emka
emka (17 listopada 2016 o 00:09) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
to wszystko jest "szyte grubymi nićmi" ogrodzili teren przed szkołą nr 38 i teraz dopiero wyszedł problem z drogą dojazdową na teren budowy !!! gdzie tu logika??? mają zaczynać budowę a droga dojazdowa nieustalona?!?!między blokami Juranda nie pojadą bo tam są prywatne tereny mieszkańców ,a dzieci chyba by fruwały idąc do szkoły między betoniarkami super bezpieczeństwo!!! więc planują drogę obok Juranda 5, a Jagienką, mają wyciąć drzewa i i fiu tylko że tam po drodze jest szyb wentylacyjny Jagienki więc tylko patrzeć jak się chodnik zawali i zostaje droga dojazdowa od wąwozu więc miedzy spacerującymi z wózkami, dziećmi do szkoły które znowu będą fruwały między koparkami i błotem nikt nie pomyślał.!! Natknołęm się na prezesika jakiegoś który chodził z budowlańcem i teraz rozpatrywali dopiero a może tędy puścić ciężarówki a może tamtędy !!! jakaś paranoja.. Juranda jest tak zapchana !! ale oczywiście szkoda nowego asfalcika na Wołodyjowskiego!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!