niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Lublin > Na UMCS cięcie kosztów i nowe kierunki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2006, 16:29Deficyt lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej będzie w przyszłym roku najniższy od lat. – Pozwala nam to patrzeć w przyszłość optymistycznie – podkreślił dziś rektor UMCS prof. Wiesław Kamiński. I ujawnił plany uniwersytetu na przyszły rok. M.in. uruchomienie pierwszych na uczelni elitarnych studiów międzywydziałowych.

O fatalnej kondycji finansowej UMCS pisaliśmy w tym roku kilka razy. Deficyt uczelni nie spadł od kilku lat. W tym roku ma wynieść na ponad 7,7 mln zł (przy budżecie liczonym na ok. 230 mln zł). W przyszłym już tylko jedną trzecią tej sumy.

– Perspektywa budżetu roku 2008 r. bez żadnego deficytu wydaje się coraz bardziej realna – wyjaśnił rektor po wczorajszym posiedzeniu Senatu UMCS. – To efekt programu naprawczego, który zaczęliśmy w tym roku wdrażać.

Program zakłada m.in. zmniejszenie liczby godzin na niektórych kierunkach, obcięcie premii i ograniczenie nagród dla pracowników.

Władze uniwersytetu poinformowały też o nowych kierunkach studiów, które ruszą na uniwersytecie z początkiem nowego roku akademickiego. – Dostaliśmy zgodę na uruchomienie logopedii z audiofonologią – wyjaśnia prof. Anna Pajdzińska, prorektor UMCS ds. kształcenia. – Na razie będą to studia licencjackie, ale w planach są także studia magisterskie.

Od października na uniwersytecie ruszą też indywidualne studia międzywydziałowe – humanistyczne oraz matematyczno-przyrodnicze. Podobne ma już wiele polskich uczelni - np. UW, UJ czy KUL. – To studia dla najbardziej ambitnej młodzieży – tłumaczy prof. Pajdzińska. – Każdy student miał indywidualny program nauczania, uzgodniony ze swoim opiekunem naukowym.

Na każdym z dwóch kierunków studiów międzywydziałowych będzie mogło studiować po 30 osób. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!