piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lublin należy do mieszkańców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 września 2007, 18:37
Autor: DOMINIK SMAGA

Wystarczy, że wpadniecie na pomysł, żeby coś zmienić w mieście i zbierzecie podpisy 1000 innych zwolenników.

Projekt waszej uchwały dotyczącej tego pomysłu będzie musiała rozpatrzeć Rada Miasta Teraz jest to niemożliwe. Chcemy zmienić przepisy i ułatwić Wam wpływ na decyzje Ratusza.
Statut Miasta to coś w rodzaju konstytucji Lublina. Właśnie ten dokument określa, kto może kierować do Rady Miasta projekty uchwał. Obecny statut nie sprzyja mieszkańcom. Bo projekt uchwały może napisać tylko prezydent albo co najmniej trzyosobowa grupa radnych.

- Obywatele mogą co prawda prosić swoich radnych o poparcie jakiegoś pomysłu i przygotowanie projektu uchwały, ale rajcy mogą mieć przecież inne zdanie w tej sprawie - przyznaje Leszek Daniewski z klubu radnych Platformy Obywatelskiej.
Zmienimy to razem z naszymi Czytelnikami. Jeszcze w tym tygodniu przedstawimy nasz projekt uchwały zmieniającej Statut Miasta tak, by grupa 1000 mieszkańców mogła zaproponować swoją uchwałę.
- To świetny pomysł. Jest wiele spraw, na które władza nie zwraca większej uwagi i trzeba jej tym pomóc - mówi Agnieszka Mitura z lubelskiej dzielnicy Czuby. - Takiej specjalnej troski wymagają chociażby miejsca do spacerów i zabaw z dziećmi. Wiem, bo jestem mamą. Na większych placach zabaw można by zamontować kamery miejskiego monitoringu. Taka inicjatywa mogłaby też pomóc w remontowaniu zaniedbanych ulic.

Wspólnie z Czytelnikami będziemy namawiać miejskich radnych do tego, żeby podpisali się pod naszym projektem i skierowali go na sesję Rady Miasta. - Będę pierwszym, który podpisze taki dokument - obiecuje Daniewski.
Zwolenników poszukamy wśród wszystkich radnych, bez względu na przynależność polityczną. Nie powinno być z tym problemów. - Czy podpiszę ten projekt? Zdecydowanie tak. Byłoby to rzeczą bardzo piękną, gdyby udało nam się zachęcić mieszkańców do tego, żeby przygotowywali własne projekty uchwał - mówi Piotr Gawryszczak, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Jak najbardziej jestem za - deklaruje Jan Gąbka z klubu Lewica i Demokraci. - Także prezydent będzie dzięki temu bardziej zobowiązany do wsłuchiwania się w głos mieszkańców. Dlatego podpiszę taki projekt uchwały.
- Chcemy, żeby mieszkańcy Lublina uwierzyli, że coś mogą. Żeby poczuli się za miasto odpowiedzialni - mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego. - Zamierzamy obudzić w ludziach poczucie obywatelskiej troski o swoje miasto i swoje najbliższe otoczenie. Decyzje mieszkańców o przyszłości Lublina nie powinny sprowadzać się tylko do wrzucenia karty do urny wyborczej raz na cztery lata.
Poparcie dla tego pomysłu deklaruje też prezydent. - Jestem za tym, żeby samorządność wykraczała poza Radę Miasta - mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec Poręby
Mandat
Mandat
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec Poręby
mieszkaniec Poręby (24 września 2007 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkańcy Pręby zbierali już co najmniej 3 razy (po ponad 1000 podpisów) - i co z tego wyszło ... policja i brygady antyterorystyczne na mieszkańców!!! Hipokryzja.
Rozwiń
Mandat
Mandat (24 września 2007 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to powiedz z czyich pienidzy i za co sa wynagradzani rajcy i prezydent?I w takim razie skoro miales czy masz niewiele do powiedzenia to czyje postulaty i interesy oni realizuja???Wiesz co to jest kielbasa wybiorcza?
Rozwiń
Mandat
Mandat (24 września 2007 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po-marzyc dobra rzecz.Zlozyc mandaty i zrezygnowc z wynagreodzen i diet skoro nie mozecie realizowac postulatow.Jeden pije-za pieniadze podatnikow a inni kpiny z demokracji sobie urzadzaja.
Rozwiń
alec
alec (24 września 2007 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmienić nalezy szerokość skiby przy zaorywaniu. I użyć więcej napalmu
Rozwiń
TrzyKropki
TrzyKropki (24 września 2007 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem w pełni ZA!!!! Do tej pory za mało mieliśmy do powiedzenia w Naszym mieście, najwyższa pora to zmienić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!