czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nieudana kontrola trzeźwości. Policjant odpuścił kierowcy

Dodano: 10 sierpnia 2016, 08:32

Ponad 430 tys. odtworzeń ma filmik zamieszczony na YouTube, na którym widać, jak policjant (prawdopodobnie z Lublina) przeprowadza kontrolę trzeźwości, a kierowca odmawia mu dmuchania w alkomat

Co jakiś czas policjanci organizuja akcję "trzeźwy poranek". Zatrzymują samochody zmierzające do miasta i badają kierowców na zawartość alkoholu. 

Tymczasem jeden z kierowców odmówił dmuchania w alkomat i nie poniósł żadnych konsekwencji. Nagranie pojawiło się w serwisie YouTube 18 lipca. Autor napisał, że do zdarzenia doszło w Lublinie. Mężczyzna tłumaczył policjantowi, że ten nie ma prawa sprawdzać jego stanu trzeźwości. Po długiej wymianie zdań, ostatecznie policjant odpuścił. - Chyba jest pan trzeźwy, ale proponuję stosować się do poleceń na drugi raz - powiedział zrezygnowany.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Według gazety, rutynowe sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców nie jest do końca legalne. Polskie prawo jest w tej kwestii niespójne. 

Ustawa antyalkoholowa pozwala na badanie trzeźwości tylko w dwóch sytuacjach: w myśl art. 401 ust. 1 i 2 - przed przyjęciem do izby wytrzeźwień oraz w myśl art. 47 - w razie podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu.

SONDA
Liczba głosów: 1397

Co sądzisz o rutynowym sprawdzaniu trzeźwości kierowców?

74.66 %
Jest potrzebne. Pomaga wyłapać pijanych
22.55 %
Policja nie powinna przeprowadzać takich kontroli
2.79 %
Nie mam zdania
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Henio
(57) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lutego 2017 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akcja sprawdź trzeźwość policjanta by się przydała
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
policja to debile niedoszłej podstawówki:/ kiedyś zostałem zatrzymany jadąc 40 k/m na godzinę,zapytałem jaki jest powód mojego zatrzymania dostałem odpowiedz: zbyt wolno pan jedzie...NO ŚMIECH NA SALI
Rozwiń
Henio
Henio (18 listopada 2016 o 00:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podstawa prawną jest ustawa prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art 129 ktory mowi o uprawnieniach policjantow do kontroli.uprawnienia do kontroli trzeźwosci sa konkretnie w ust.2 pkt3.jest przepis i policja ma prwao do jego stosowania a obywatel to zbytnio rozszerzał swoje swobody obywatelskie blednie interpretujac kwestie legitymowania i kontroli dokumentow . Tak, jest przepis, a konkretnie art. 129i ust. 4.  Natomiast przepisem wykonawczym, określającym warunki i sposób przeprowadzania badania trzeźwości jest rozporządzenie MZiOS z dnia 6 maja 1983 r. 
Rozwiń
Adwokat
Adwokat (17 listopada 2016 o 00:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zarządzenie Komendanta to akt wewnętrzny skierowany do policjantów, a zwykły obywatel może się tym co najwyżej podetrzeć. Źródła prawa są wymienione w Konstytucji (m.in. ustawa, rozporządzenie, ale nie ZARZĄDZENIE).
Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2016 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielu wypowiadających się na forum to margines społeczny i zwykła patologia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (57)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!