czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Jak obcokrajowcy widzą Lublin? "To świetnie, że kochacie swój kraj"

Dodano: 26 stycznia 2017, 07:24
Autor: łm

Co o Lublinie sądzą obcokrajowcy, którzy postanowili tu zamieszkać? Dlaczego wybrali nasze miasto? W ramach projektu „Show me your Lublin” stowarzyszenie Homo Faber wyprodukowało film, który pokazuje Lublin widziany oczami cudzoziemców.

Większość z nich przyjechała do nas na dłużej. Tu mieszkają, uczą się i pracują. Mimo pierwszego niezbyt pozytywnego wrażenia, wszyscy podkreślają, że Lublin to ładne miasto, a jego mieszkańcy są mili i kulturalni.

– Jako naród Polacy są bardzo patriotyczni. To świetnie, że kochacie swój kraj, to coś, co podziwiam. Jeśli jednak jest się zbyt patriotycznym, można stać się nieprzychylnym w stosunku do innych – mówi Ava, która mieszka w Lublinie od 6 lat. Dziewczyna przyznaje, że w ciągu tego czasu miasto bardzo się zmieniło. – Ludzie są bardziej przyjacielscy i coraz więcej osób mówi po angielsku – dodaje.

– Miałem taką sytuację, że kiedyś kogoś niechcący szturchnąłem. Przeprosiłem, a on odpowiedział, że problemem nie jest szturchnięcie, tylko to, że tu jestem. Niewiedza jest źródłem rasizmu i dyskryminacji – uważa Assef Salloom, nauczyciel z Syrii. Mimo to podkreśla, że w Lublinie czuje się bezpiecznie.

Kilka lat ma zamiar u nas zostać Jan Moritz Werk z Niemiec. Swój pierwszy kontakt z Lublinem wspomina tak:

– Wysiadłem na dworcu PKP. Byłem przerażony. Pomyślałem: „To ma być centrum miasta?” Ale kiedy w końcu zobaczyłem plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, byłem zachwycony – opowiada.

Lubelskie stowarzyszenie Homo Faber jest instytucją pozarządową. Działa od 2004 roku. Zajmuje się integracją cudzoziemców i problemami dyskryminacji na tle rasowym i narodowościowym. – Projekt „Show me your Lublin” powstał z potrzeby oddania głosu migrantom i migrantkom, mieszkającym w naszym mieście – informują organizatorzy. 

W wzięło w nim udział kilkanaście osób z różnych części świata. W ramach projektu nagrany został także spacer po stanowisku „0” na dworcu PKS, przy którym zatrzymują się autobusy obsługujące kursy międzynarodowe.

Podsumowanie projektu odbyło się co prawda w listopadzie, ale dopiero teraz opublikowano film nakręcony przez stowarzyszenie.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lutego 2017 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za wymagania! Żądają żeby do nich mówić po angielsku, a sami mówią w "pidgin-english". Wcale nie muszę mówić w pidżin-inglisz.
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obywatelami jakiegoś kraju stajemy się zazwyczaj z "automatu" i racji urodzenia nie mając na to wpływu i jakiegokolwiek prawa wyboru . Od swoich pierwszych dni jesteśmy cyklicznie programowani na dany język ,przez rodzinę i środowisko. Podobnie jest z przynależnością religijną i cykliczną indoktrynacją. W odniesieniu do powyższego określone Obywatelstwo, Patriotyzm Narodowy jak i wyznanie nie są naszym świadomym wyborem.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następny zakompleksiony polaczek zostanie dowartościowany, bo jakiś innostraniec półgębkiem coś wymamrotał. Kuń by się uśmiał.
Rozwiń
ŻydSpekulantOdSorosa
ŻydSpekulantOdSorosa (27 stycznia 2017 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem dumny z Lublina że potrafi godnie ugościć obcokrajowców, gościnność to nasza cecha którą powinniśmy pielęgnować, to jest prawdziwy patriotyzm, a narodowe zwierzęta niech wyjadą do innego miasta, bo chyba zapomniały że Historia Lublina to wielokulturowość i tolerancja, narodowcy kontynuują dzieło komunistów o monoetnicznej Polsce, marzy im się państwo jak PRL. Ale oni o tym nie wiedzą bo swoją wiedzą czerpią z prawicowych psycho portali o spisku sorosa i żydów, a nie z książek. Ale to dobrze bo jeszcze doczytali by kim był Miecio Moczar i ile ich łączy z komuchami.Za komuny to wy byście mordowali Akowców, a nie was by mordowano, stali byście po tej stronie morderców a nie ofriar, wam imponuje siła i nienawiść. Patriotyzm to MIŁOŚC, a WY miłością gardzicie.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A poza tym dobrze się kretynie czujesz? :D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!