sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin ofiarom z Flugplatzu. Tablica przy ul. Wrońskiej 2

Dodano: 6 listopada 2017, 21:14

Środowe uroczystości będą tez okazją do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice
Środowe uroczystości będą tez okazją do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice (fot. materiały Państwowego Muzeum na Majdanku)

We środę o godz. 11 przy ul. Wrońskiej 2 odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy na tzw. Flugplatzu

Obóz pracy (potocznie zwany Flugplatzem) powstał latem 1940 r. na terenie byłej Lubelskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Chełmskiej (dzisiaj ul. Wrońska). Początkowo do pracy w nim zaangażowano więźniarki polityczne z Zamku Lubelskiego oraz Żydów – fachowców z getta w Lublinie.

Od wiosny 1942 r. w obozie tym osadzano wyselekcjonowane grupy więźniów żydowskich. Przez cały czas funkcjonowania obozu więźniowie zatrudnieni byli przy sortowaniu, czyszczeniu, naprawie, przeróbce i wysyłce do Rzeszy zrabowanego mienia eksterminowanej ludności żydowskiej w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Na rampie kolejowej na terenie obozu odbywały się selekcje wiezionych do obozów pracy i obozów zagłady. Przyjmuje się, że w 1943 r. w obozie przebywało ok. 5000 więźniów. 3 listopada 1943 r. wszyscy Żydzi z Flugplatzu zginęli rozstrzelani na Majdanku w ramach akcji „Erntefest”.

Tego samego dnia odsłonięta zostanie również tablica poświęcona funkcjonowaniu przedwojennych Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz.

Środowe uroczystości będą tez okazją do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice. 

Czytaj więcej o: Lublin historia
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 listopada 2017 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy budynki mieszkalne które powstają przy Dr. Męczenników Majdanka na bazie dawnego LZNS-u to właśnie powstają na tym Flugplatzu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!