niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Pieniądze są na jedną, a powstaną dwie szkoły

Dodano: 23 września 2015, 12:18
Autor: Dominik Smaga

Nowy pomysł na rozbudowę podstawówki przy ul. Nałkowskich mają władze miasta. Ratusz chce, by pieniądze na tę inwestycję wyłożył nie budżet Lublina, ale podległa miastu spółka. Tłumaczy, że dzięki temu łatwiej będzie zbudować... inną szkołę, na Czubach

Dodatkowy segment ma poprawić sytuację Szkoły Podstawowej nr 30, która pęka w szwach, a zimą kończy lekcje długo po zmroku. – Projekt segmentu mamy już gotowy – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Budynek będzie mieć dwie kondygnacje i całe zaplecze w postaci szatni i sanitariatów. Powierzchnia obiektu to ok. 3 tys. mkw.

Ratusz ma już nawet pozwolenie na budowę, ale możliwe, że to nie on będzie tu inwestorem. O decyzję lokalizacyjną na ten sam segment tej samej szkoły wystąpiła do Urzędu Miasta komunalna spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”. I wiele wskazuje na to, że to ona sfinansuje tę inwestycję.

– Poszukujemy takich rozwiązań, które pozwalają nam w danym momencie zrobić więcej – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – TBS ma własne fundusze, poza tym może dostać finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Spółka może zrealizować ten obiekt, a potem my oczywiście go od niej odkupimy lub obejmiemy umową najmu. Pieniądze, którymi musielibyśmy dysponować na budowę tego segmentu możemy dzięki temu przeznaczyć na budowę szkoły na Czubach. Inaczej mówiąc, robimy dwa zamiast jednego.

Nowy segment podstawówki przy ul. Nałkowskich, według założeń Ratusza, miałby być gotowy na przyjęcie uczniów we wrześniu 2017 r. Ten sam termin podawany jest przez władze Lublina jako data otwarcia nowej szkoły przy ul. Berylowej. Tu, w dwupiętrowym budynku ma się zmieścić przedszkole dla 200 dzieci, szkoła podstawowa dla 600 uczniów oraz pomieszczenia dla domu kultury. A także kuchnia, stołówka i pełnowymiarowa sala gimnastyczna z widownią na 300 miejsc. Projekt powinien być gotowy na koniec czerwca przyszłego roku.

Zarówno przy Nałkowskich i przy Berylowej szkoły potrzebne są praktycznie od zaraz. Przy Berylowej rozwiązałoby to problem uczniów z bloków powstających wzdłuż nowego odcinka ul. Jana Pawła II. Z kolei na Wrotkowie mieszkańców przybywa za sprawą nowej zabudowy powstającej niedaleko Zalewu Zemborzyckiego.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła edukacja
Gość
ubawiony
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 września 2015 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybudują, a potem oddadzą w zarzadzanie takiemu "mądremu" dyrektorowi jak na Sławinkowskiej? Tyle kasy poszło na tę szkołę, a dyrektor najgorszy w całym Lublinie. Szkoda dzieci, żal szkoły i szkoda pieniędzy...
Rozwiń
ubawiony
ubawiony (23 września 2015 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

szkoła przy Berylowej - projekt ma być gotowy w czerwcu 2016 a szkoła ma być otwarta we wrześniu 2017, miasto przewiduje że szkołę wybuduje w 1,5 - 2 lata - ktoś tu nie potrafi liczyć albo wg urzędników rok ma więcej niż 12 miesięcy. szkoła przy Berylowej wcale nie będzie dla dzieci z powstających bloków przy Jana Pawła, ale dla okolicznych gmin m.in Konopnica, Prawiedniki i wielu innych , tak jak to ma miejsce w przypadku szkoły nr 50 przy ulicy Roztocze ...... może w końcu Kuratorium zainteresuje się sytuacją w tej szkole

Ubawiłem się do łez. Ktoś piszący te bzdury chyba ma problemy z posługiwaniem się mapą. Nie wiem jak to dokładnie wygląda w przypadku Konopnicy, ale Prawiedniki posiadają własną szkołę podstawową i przedszkole. Szkoła nie jest typowym molochem, a liczebność klas to ok. 20 osób. W związku z tym nie wiem drogi autorze skąd wnioskujesz takie zainteresowanie placówką oświatową powstającą przy ulicy Berylowej. I jeszcze ważna informacja administracyjna: Prawiedniki nie są gminą. Miejscowość częściowo należy do Miasta Lublin, a pozostała jej część wchodzi w skład Gminy Głusk :)

Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ra kiedy miasto pomyśli o rozbudowie szkoły nr 2 przy ul. Mickiewicza,tam jest tak ciasno,nauka na zmiany,a o poprawieniu warunków nikt nie wspomina,z trudem dopiero teraz budowane jest boisko,a były na to całe wakacje
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gmina Lublin utraciła zdolności kredytowe, czego nie usłyszycie od "złotoustego" doktora ekonomii, który dzisiaj zadłuża do granic możliwości spółki, a jutro Wam każe wystawić rachunki.
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może przy okazji sala gimnastyczna dla gimnazjum
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!