niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Przesuwanie patrona, czyli plac Teatralny przed CSK kosztem skweru abp. Życińskiego

Dodano: 12 listopada 2015, 21:35
Autor: drs

CSK
CSK

Skwer abp. Józefa Życińskiego ma się stać nieco mniejszy, by ustąpić nieco miejsca placowi Teatralnemu, którą to nazwę otrzymać ma plac urządzony przy budynku Centrum Spotkania Kultur (Teatr w Budowie) przy Al. Racławickich. Takie zmiany proponuje prezydent Lublina, a za tydzień w tej sprawie głosować ma Rada Miasta.

Obecny skwer Życińskiego obejmuje zielony zagajnik między Al. Racławickimi i ul. Radziszewskiego oraz część placu przed dawnym Teatrem w Budowie. Nowo urządzony plac ma się stać Teatralnym, co według Ratusza „podkreśli wielofunkcyjność powstającego w tym miejscu centrum kulturalnego”.

Tak określono to w projekcie uchwały. Czytamy tam, że „powstała na gruncie tzw. nakładka wymusiła nieznaczne pomniejszenie skweru Arcybiskupa Józefa Życińskiego na rzecz placu Teatralnego”. 

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy władze Lublina „przesuwają” patrona placu, by zrobić miejsce dla innego patrona. Taka sama operacja została przeprowadzona w 2011 r. na placu Dzieci z Pahiatua, czyli zielonym terenie obok Centrum Kultury.

Miejsce to podzielono na dwie części: mały skrawek zachował wcześniejszego patrona stając się już nie placem, ale skwerem Dzieci z Pahiatua, zaś pozostałą część przemianowano na pl. Lecha Kaczyńskiego.

Plac noszący imię tragicznie zmarłego prezydenta RP dość długo czekał na tabliczkę z nazwą, ale w końcu się doczekał. Z kolei skwer nazwany w 2012 r. imieniem abp. Życińskiego do dziś nie jest oznaczony choćby najskromniejszą tablicą z nazwą tego miejsca.

Czytaj więcej o: Lublin
markus
Gość
Gość
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

markus
markus (13 listopada 2015 o 17:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zgadzam sie z przedpisaczem. Dla rodowitych lublinian to miejsce było od zawsze Małpim Gajem. Wyszło na to, że będzie to Małpi Gaj im. Życińskiego. Nie moje malpy, nie mój cyrk. 

Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zielony zagajnik między Al. Racławickimi i ul. Radziszewskiego to od zawsze tzw. Małpi Gaj...
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam tylko jedno pytanie, jak duży parking przewidziano dla tego budynku?
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandalem jest to, że nazwisko arcybiskupa Życińskiego skojarzono z małpim gaikiem, wydeptanym i wiecznie zaśmieconym, pomiędzy parkanem wiecznej budowy a hotelem. Teraz ma jeszcze się skurczyć bo rośnie Plac Teatralny. Czy nie lepiej dać sobie spokój i wieszać w tym wstydliwym miejscu tabliczki z nazwiskiem arcybiskupa i filozofa, który jak by nie było był wybitną postacią lubelskiego Kościoła i wielkim kanclerzem pobliskiego KUL-u. LUBLINIE - może tak dla przyzwoitości warto byłoby znaleźć godniejsze miejsce dla tego PATRONA!? n adrodze
Rozwiń
PodpodKazio
PodpodKazio (13 listopada 2015 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

On miał wieksze zmartwienia.Jako biskup musiał ukrywać po parafiach homoseksualistów w sutannach po aferach obyczajowych.Pozdrowienia dla wszystkich zgwałconych starych i młodych w diecezji lubelskiej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!