sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin pomaga protestującym na Ukrainie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2014, 14:30

Prawdopodobnie w środę do Kijowa wyjedzie transport z pomocą humanitarną. Dary wciąż można przynosić m. in. do magazynu Caritas, czy lubelskiego ratusza.

Dary w Lublinie są zbierane od kilku dni. - Potrzeba głównie żywności o długim terminie żywności, koców, śpiworów, odzieży zimowej, a także środków higieny osobistej i opatrunkowych - wymienia ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która koordynuje zbiórkę darów. Być może jeszcze w środę wyjedzie pierwszy transport do Kijowa. - W naszym magazynie mamy już około 3 ton darów. W poniedziałek dojechały transporty z Warszawy i Przemyśla, spodziewamy się kolejnych - dodaje. Transport darów sfinansuje Urząd Marszałkowski. - Pomoc poszkodowanym na Ukrainie to nasza historyczna powinność, aby pomóc tym, którzy ucierpieli w konflikcie toczącym się na naszych oczach. Nasza pomoc wydaje się być czymś oczywistym - mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. - Pamiętamy, jak kiedyś inne narody wspierały Polaków. Tak samo my traktujemy swoją rolę dzisiaj - dodaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Miasto także włącza się w pomoc Ukraińcom. Dary można przynosić do ratusza i biur obsługi mieszkańców. - Stąd będziemy je sukcesywnie przewozić do magazynu Caritas - dodaje Żuk. Urząd Marszałkowski na transport przeznaczy 5 tysięcy złotych. Potrzeba tylko większego samochodu, bo ten, którym dysponuje Caritas może okazać się za mały. - Apelujemy o pomoc do zainteresowanych firm, najlepiej tych, które regularnie kursują na Ukrainę. Zapewniamy zorganizowanie oflagowanego transportu humanitarnego - mówi ks. Kosicki. Dary zostaną przewiezione do greckokatolickiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. - Każdego dnia przychodzi tam ok. 800 osób. Mogą tam liczyć na nocleg w spartańskich warunkach, ale w ciepłym pomieszczeniu, a także na prowiant i pomoc medyczną - mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Trwają też działania, aby osoby poszkodowane przez Berkut mogły otrzymać pomoc w lubelskich szpitalach. Najbardziej istotną kwestią jest to, aby otrzymały one polską wizę. - Problemów z przyjęciem ich do naszych szpitali nie być nie powinno. Musimy tylko wiedzieć, jakiej pomocy poszkodowani potrzebują - mówi marszałek Hetman. Z prowadzonych statystyk wynika, że 90 procent demonstrujących na Majdanie w Kijowie to osoby niezaangażowane politycznie. Trudno powiedzieć, dlaczego są bici i prosto ze szpitali wywożeni do lasu oraz dlaczego zastrasza się ich rodziny - mówi ks. Batruch. Jak dodaje, są już prowadzone rozmowy z osobami, które chcą uzyskać schronienie w naszym kraju.

Gdzie przynosić dary:

Magazyn Caritas Archidiecezji Lubelskiej al. Unii Lubelskiej 15 Biuro Obsługi Mieszkańców ul. Wieniawska 14 Biuro Obsługi Mieszkańców ul. Kleeberga 12A Biuro Obsługi Mieszkańców ul. Szaserów 13-15 Biuro Obsługi Mieszkańców Plac Łokietka 1 (Ratusz) Warsztaty Kultury ul. Grodzka 5A Centrum Kultury w Lublinie ul. Peowiaków 12 Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza al. Warszawska 71 Sieć sklepów Stokrotka w całym Lublinie (w piątek 31 stycznia od 15 oraz 1 i 2 lutego w godzinach otwarcia sklepów).

Co przynosić:

żywność, koce, śpiwory, odzież zimową (kurtki, czapki, rękawiczki, skarpety), środki opatrunkowe, środki higieny osobistej
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin Ukraina
gs
gs
gs
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gs
gs (5 lutego 2014 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Trwają też działania, aby osoby poszkodowane przez Berkut mogły otrzymać pomoc w lubelskich szpitalach. Najbardziej istotną kwestią jest to, aby otrzymały one polską wizę. 

– Problemów z przyjęciem ich do naszych szpitali nie być nie powinno. Musimy tylko wiedzieć, jakiej pomocy poszkodowani potrzebują – mówi marszałek Hetman."

noż k......, może w pierwszej kolejności zapewnijcie opiekę lekarską własnym obywatelom !!!

tylko z ostatnich dni:

"Cierpiąca kobieta w zaawansowanej ciąży szuka nad ranem pomocy w punkcie całodobowej opieki w Krakowie. Choć z trudem trzyma się na nogach, lekarka proponuje jej wapno. Kilka godzin później na ratunek jest już za późno."
 
"W piątek w Poznaniu zmarł trzyletni chłopiec. Według wstępnych doniesień dziecko nie zostało przyjęte do szpitala, a odesłane do lekarza rodzinnego."

W Chełmie szpital marszałkowski  nie przyjął dziecka i dziecko zmarło, a władze oferują usługi szpitalne neo-banderowcom.

Rozwiń
gs
gs (2 lutego 2014 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Weżcie się za porządki u siebie. Do lubelskich wsi nie można dojechać a władze samorządowe zajmują się neo banderowcami na Chreszcziatyku!

Rozwiń
gs
gs (30 stycznia 2014 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jakos dyr Caritasu nie zwraca uwagina wpisy. "kundelki szczekają , karawana idzie dalej" Marszałek Hetman i prezydent Żuk nie mówią, że nie dostaną darów panowie od Jarosza i Tahnyboka.

Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2014 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a wuj z nimi jak się tłuką, to ich problem, u nas bieda, ludzie odbierają sobie i rodzinom życie (matka zabiła dwójkę dzieci i siebie, bo miała depresję raczej z biedy). Wystarczająco biedy mamy w naszym pieprzonym kraju od kiedy to solidarnościowcy rozwalili kraj. Żyją ci co są przy korycie, lepsza praca po znajomości a jak nie to zapieprz za 1.200 zl (sama orzę za te nędzne grosze już 35 lat).

Rozwiń
gs
gs (28 stycznia 2014 o 18:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe czy teraz też neo-banderowcy mają kapelanów takich jak UPA czyli księży greckokatolickich?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!