poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Prezydent odkupił od PKS dworzec południowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2013, 20:13
Autor: Dominik Smaga

Spółka-córka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego ma zarządzać tym terenem do czasu powstania
Spółka-córka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego ma zarządzać tym terenem do czasu powstania

W przyszłości ma być tu główny węzeł komunikacyjny. Na razie dworcem kupionym przez Ratusz od PKS Wschód ma zarządzać podległa miastu spółka MKK. Mają tu się zatrzymywać podmiejskie busy.

– Sprawa jest już zamknięta, pieniądze za nieruchomość przy Młyńskiej zostały wpłacone, mamy akt notarialny i jesteśmy prawowitym właścicielem – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Nie doszło tylko do protokolarnego przekazania działki, które ma się odbyć w ciągu kilku dni.

– Później dworzec zostanie przekazany w dzierżawę spółce MKK. Podpisałem już zarządzenie w tej sprawie – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent miasta. MKK to spółka-córka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, która zarządza już m.in. miejskim targowiskiem przy Ruskiej i dworcem busów przy al. Tysiąclecia koło Transpedu. Nie jest jeszcze znana wysokość czynszu dzierżawnego, który spółka ma płacić miastu.

– MKK ma uporządkować ten teren i wykorzystywać go do obsługi ruchu komunikacyjnego – informuje Żuk. – Przystanki busów są porozrzucane po różnych częściach miasta. MKK może zaproponować ten teren jako przystanek końcowy i zarazem początkowy dla busów, nie tylko w kierunkach południowych.

Tak ma być aż do czasu, gdy miasto zabierze się za budowę nowego dworca na tym terenie. Właśnie tu Ratusz chce przenieść główny dworzec autobusowy z al. Tysiąclecia. Plany będą możliwe dopiero po tym, gdy znany będzie podział unijnych funduszy, z których miasto chce zdobyć dotację dla budowy.

Tu powstanie nowy dworzec autobusowy

Miasto wydało już decyzję lokalizacyjną dla budowy gmachu z trzema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Nawet dwie trzecie obiektu mogą zająć punkty handlowe i gastronomiczne. Obok powstać ma pętla komunikacji miejskiej. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie urządzona przestrzeń między dworcami. Jednym z rozpatrywanych rozwiązań jest zamknięcie dla ruchu ul. Gazowej i stworzenie większej przestrzeni dla pieszych.

Za kupioną od PKS Wschód nieruchomość miasto zapłaciło 2,67 mln zł. To cena, którą wylicytowała bialska firma Inwestorbp w przetargu ogłoszonym przez PKS Wschód. Taką też cenę musiał wyłożyć prezydent, udaremniając firmie z Białej Podlaskiej zakup gruntu.

Żuk skorzystał z prawa pierwokupu, powołując się na decyzję w sprawie lokalizacji dworca. Firma Inwestorbp twierdzi, że prezydent nie miał prawa przejąć działki i zaskarżyła decyzję lokalizacyjną do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Ratusz nie obawia się o werdykt SKO. – Firma Inwestorbp nie była stroną w procedurze lokalizacyjnej, nie może się więc odwoływać – stwierdza Krzyżanowska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Szymon Solak
Gość
Marcin
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Szymon Solak
Szymon Solak (8 listopada 2013 o 17:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To standard dwa dworce obok siebie. Dobra decyzja. 

Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2013 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://apartmani-tognon.freshcreator.com
http://ordinacija-mirapremate.freshcreator.com
Rozwiń
Marcin
Marcin (20 czerwca 2013 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cieszy mnie fakt, że tym miejscem zajmie się spółka MKK. Świetnie poradzili sobie z dworcem busów więc myślę, że i z tym przypadkiem sobie poradzą. Brawo dla prezydenta, że nie pozwolił oddać tego miejsca prywatnemu inwestorowi.

Skupisko dworca PKP i PKS w jednym miejscu to bardzo dobry pomysł. Czekam na realizację!

Rozwiń
Hiszpan
Hiszpan (20 czerwca 2013 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawa dla prezydenta, to miejsce nie powinno przechodzić w prywatne łapska.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!