Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2016 r.
10:03

Lublin: Protestowali w obronie zadłużonych lokatorów (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A

Ratusz jeszcze raz przemyśli swoją ofertę dla zalegających z czynszem lokatorów mieszkań komunalnych. O poprawki w programie oddłużeniowym prosili działacze Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. Ich zdaniem projekt w obecnym kształcie nie rozwiąże wielu problemów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program oddłużeniowy miał być zatwierdzony przez Radę Miasta w czwartek, ale do tego nie doszło, bo z obrad wycofał go prezydent miasta. – Ponownie przeanalizujemy jego zapisy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Przyznaje, że decyzja o ponownym przyjrzeniu się projektowi została podjęta po spotkaniu z Lubelską Akcją Lokatorską.

Dokument przewidywał dwa sposoby na oddłużenie. Każdy wymagał pisemnego porozumienia z dłużnikiem. Warunkiem byłoby złożenie wniosku w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie programu.

W pierwszym wariancie najemca musiałby spłacić 30 proc. swoich zaległości w ciągu 9 miesięcy od dnia porozumienia. Co ważne, czynsz musiałby regulować na bieżąco już od dnia złożenia wniosku. Przez cztery lata od podpisania porozumienia najemca musiałby płacić bez zwłoki. A jeśliby z tych warunków się wywiązał, reszta długu zostałaby umorzona.

Drugi wariant wygląda podobnie jeśli chodzi o wymóg bieżącego regulowania czynszu. Różnica polega na tym, że najemca miałby spłacić w miesięcznych ratach 50 proc. swojego długu i musiałby to zrobić nie później, niż do 30 września 2020 r.

Pomysły te krytykują działacze Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. Ci sami, którzy rok temu protestowali przeciw eksmisjom zleconym przez miasto prywatnej firmie. Wtedy żądali spisania programu oddłużeniowego, a teraz jego projekt oceniają jako mało przydatny.

– To propozycja dla ludzi, którzy mają pieniądze, a nie dla tych, którzy popadli w takie długi, że nie mogą z nich wyjść – mówi Kinga Kulik z Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. – Z programu nie będą mogli skorzystać ci, którym nie wystarcza od pierwszego do pierwszego – dodaje. Podkreśla, że tym, którzy nie są w stanie spłacać zadłużenia, miasto powinno je umarzać w całości.

– Zadłużenie w wysokości od 50 tys. zł do miliona ma 1000 najemców. Wszystkich mieszkań komunalnych mamy 9 tys., w tym 6,2 tys. najemców ma zadłużenie – wylicza Kulik. – I teraz trzeba sobie odpowiedzieć, czy 6,2 tys. rodzin celowo naraża budżet miasta na straty, czy nie ma za co żyć, więc nie płaci czynszu.

Prezydent Lublina zapewnia, że nie będzie już powtórki z zeszłorocznych, budzących kontrowersje eksmisji zleconych prywatnej firmie. – Poleciłem Zarządowi Nieruchomości Komunalnych, by te czynności podejmował we własnym zakresie, a nie przez zewnętrzną firmę – mówi Krzysztof Żuk.

Przeciw eksmisjom działacze Lubelskiej Akcji Lokatorskiej protestowali w piątek przed Ratuszem.
Dług lokatorów mieszkań komunalnych to ok. 90 mln zł, drugie tyle to odsetki. Program oddłużeniowy ma być tematem czerwcowej sesji Rady Miasta.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grzesiek / 23 maja 2016 o 15:50
Znam tych protestujących typów. Mają mało znajomych, w dzieciństwie i w szkole byli obiektem polewki i kpin w szkole i na osiedlu, szukają za wszelką cenę akceptacji ze strony społeczeństwa. Niestety ta część społeczeństwa, którą chcą chronić w większości popiera KORWINA, PiS i Ruch Narodowy. I ma daleko w d... tak zwaną lewicę. Ale dla takiego protestującego lewicowca mieć za przyjaciela umieśnionego dresa, chłopaka jp na 100%, odczuwającego wdzięczność za to, że chroni jego rodziców przed eksmisją to byłoby coś. No cóż, pomarzyć zawsze można...
Avatar
samotna matka / 23 maja 2016 o 15:05
Masz racje tym alimętom bym się przyjżała bo nieraz to oszustwa i to w imieniu prawa. Przy prawdziwym rozwodzie czy separacji osoba płacąca alimętywalczy walczy niczym lew aby jak najmniej płaćić nieraz jest to 300 zł na dziecko a łącznie  na wszystkie dzieci nie więcej jak 1000zł.
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 14:02
Ile pieniędzy przekaże Lubelska - pożal się Boże! - Akcja Lokatorska na oddłużenie mieszkańców?
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 13:30
Byłam kiedyś w takim mieszkaniu komunalnym, u rodziny, która od kilkunastu lat zalegała z opłatami. Głowa domu stwierdziła, że oni nie będą płacić za wynajem bo mają czwórkę dzieci i obowiązkiem miasta jest ich utrzymywać a ponadto nie stać ich na opłaty. Ale playstation i oryginalne gry mieli.
Avatar
biedny uczciwy wyborca / 23 maja 2016 o 13:18
cp ma twoj hipoteczny kredyt do czynszówek Jesteś bogata to wziełaś kredyt my biedni mieszkamy w komónalnych . Tera mamy naszego Prezesa wygralismy wybory to nas wyzwoli od was bogatych kredytobiorców My nigdy nie dostalibyśmy kredytu a wy macie to płacćie za osmiorniczki
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 13:04
Dużo osób ma pieniądze a nie chce spłacać, przykład moja klatka. Naprawdę tam biednych nie ma a największy dług w bloku :). Brakuje im pewnie na samochody albo nowe mieszkania więc nie płacą czynszu bo nie mają z czego hehe
Avatar
lub / 23 maja 2016 o 12:54
ale takich z najnizszą jest wielu i to na kilku osobowa rodzine, a musi placic, bo ma swoje mieszkanie w spadku otrzymane badz zadluzone w banku, a ci rzadaja umorzenia dlugu, tez wolalabym nie placic 670 zl czynszu latami a potem rzadac umorzenia!!! stop nierobom i niesprawiedliwosci, to dyskryminacja uczciwie pracujacych ludzi, dzieki ktorym wlasnie taka patologia zyje.Tylko alimenty, zasilki, dofinansowania-a to wszystko z naszych pieniedzy. Mi tez zostaje niewiele na zycie, bo 3/4 zarobkow pochlaniaja oplaty mieszkaniowe. ZMi tez prosze dac i anulowac czynsz za kilka lat, prosze dac mieszkanie lokatorskie mojemu synowi, ktoremy anulujecie nie placony czynsz.
ale takich z najnizszą jest wielu i to na kilku osobowa rodzine, a musi placic, bo ma swoje mieszkanie w spadku otrzymane badz zadluzone w banku, a ci rzadaja umorzenia dlugu, tez wolalabym nie placic 670 zl czynszu latami a potem rzadac umorzenia!!! stop nierobom i niesprawiedliwosci, to dyskryminacja uczciwie pracujacych ludzi, dzieki ktorym wlasnie taka patologia zyje.Tylko alimenty, zasilki, dofinansowania-a to wszystko z naszych pieniedzy. Mi tez zostaje niewiele na zycie, bo 3/4 zarobkow pochlaniaja oplaty mieszkaniowe. ZMi tez prosze ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 12:48
Nie no skandal, nie tylko nie płacą to jeszcze maja roszczenia. Czy ktoś mnie pyta, czy ja spłacam kredyt hipoteczny? czy mam za co, czy mi ktoś go anuluje? Praktycznie tylko płacę na niego, a ci żądają umorzenia długów, dlaczego ja mam spłacać jeszcze za innych, zwłaszcza że w 90% to patologia, mająca na wódę i nie pracująca z własnego wyboru!!!
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 12:15
To może jeszcze się przyjrzeć wyrokom alimentacyjnym. Dochód 2000, alimenty 1800. Jak powstrzymać kretyńskiie wyroki sądów tzw. rodzinnych?
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 12:14
Popieram sprawę płacenia podatków od nieruchomości, kiedy strajkujemy?? Inni nie płacą za mieszkanie a ja płace za siebie i za innych.
Avatar
Grzesiek / 23 maja 2016 o 15:50
Znam tych protestujących typów. Mają mało znajomych, w dzieciństwie i w szkole byli obiektem polewki i kpin w szkole i na osiedlu, szukają za wszelką cenę akceptacji ze strony społeczeństwa. Niestety ta część społeczeństwa, którą chcą chronić w większości popiera KORWINA, PiS i Ruch Narodowy. I ma daleko w d... tak zwaną lewicę. Ale dla takiego protestującego lewicowca mieć za przyjaciela umieśnionego dresa, chłopaka jp na 100%, odczuwającego wdzięczność za to, że chroni jego rodziców przed eksmisją to byłoby coś. No cóż, pomarzyć zawsze można...
Avatar
samotna matka / 23 maja 2016 o 15:05
Masz racje tym alimętom bym się przyjżała bo nieraz to oszustwa i to w imieniu prawa. Przy prawdziwym rozwodzie czy separacji osoba płacąca alimętywalczy walczy niczym lew aby jak najmniej płaćić nieraz jest to 300 zł na dziecko a łącznie  na wszystkie dzieci nie więcej jak 1000zł.
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 14:02
Ile pieniędzy przekaże Lubelska - pożal się Boże! - Akcja Lokatorska na oddłużenie mieszkańców?
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 13:30
Byłam kiedyś w takim mieszkaniu komunalnym, u rodziny, która od kilkunastu lat zalegała z opłatami. Głowa domu stwierdziła, że oni nie będą płacić za wynajem bo mają czwórkę dzieci i obowiązkiem miasta jest ich utrzymywać a ponadto nie stać ich na opłaty. Ale playstation i oryginalne gry mieli.
Avatar
biedny uczciwy wyborca / 23 maja 2016 o 13:18
cp ma twoj hipoteczny kredyt do czynszówek Jesteś bogata to wziełaś kredyt my biedni mieszkamy w komónalnych . Tera mamy naszego Prezesa wygralismy wybory to nas wyzwoli od was bogatych kredytobiorców My nigdy nie dostalibyśmy kredytu a wy macie to płacćie za osmiorniczki
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 13:04
Dużo osób ma pieniądze a nie chce spłacać, przykład moja klatka. Naprawdę tam biednych nie ma a największy dług w bloku :). Brakuje im pewnie na samochody albo nowe mieszkania więc nie płacą czynszu bo nie mają z czego hehe
Avatar
lub / 23 maja 2016 o 12:54
ale takich z najnizszą jest wielu i to na kilku osobowa rodzine, a musi placic, bo ma swoje mieszkanie w spadku otrzymane badz zadluzone w banku, a ci rzadaja umorzenia dlugu, tez wolalabym nie placic 670 zl czynszu latami a potem rzadac umorzenia!!! stop nierobom i niesprawiedliwosci, to dyskryminacja uczciwie pracujacych ludzi, dzieki ktorym wlasnie taka patologia zyje.Tylko alimenty, zasilki, dofinansowania-a to wszystko z naszych pieniedzy. Mi tez zostaje niewiele na zycie, bo 3/4 zarobkow pochlaniaja oplaty mieszkaniowe. ZMi tez prosze dac i anulowac czynsz za kilka lat, prosze dac mieszkanie lokatorskie mojemu synowi, ktoremy anulujecie nie placony czynsz.
ale takich z najnizszą jest wielu i to na kilku osobowa rodzine, a musi placic, bo ma swoje mieszkanie w spadku otrzymane badz zadluzone w banku, a ci rzadaja umorzenia dlugu, tez wolalabym nie placic 670 zl czynszu latami a potem rzadac umorzenia!!! stop nierobom i niesprawiedliwosci, to dyskryminacja uczciwie pracujacych ludzi, dzieki ktorym wlasnie taka patologia zyje.Tylko alimenty, zasilki, dofinansowania-a to wszystko z naszych pieniedzy. Mi tez zostaje niewiele na zycie, bo 3/4 zarobkow pochlaniaja oplaty mieszkaniowe. ZMi tez prosze ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 12:48
Nie no skandal, nie tylko nie płacą to jeszcze maja roszczenia. Czy ktoś mnie pyta, czy ja spłacam kredyt hipoteczny? czy mam za co, czy mi ktoś go anuluje? Praktycznie tylko płacę na niego, a ci żądają umorzenia długów, dlaczego ja mam spłacać jeszcze za innych, zwłaszcza że w 90% to patologia, mająca na wódę i nie pracująca z własnego wyboru!!!
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 12:15
To może jeszcze się przyjrzeć wyrokom alimentacyjnym. Dochód 2000, alimenty 1800. Jak powstrzymać kretyńskiie wyroki sądów tzw. rodzinnych?
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 12:14
Popieram sprawę płacenia podatków od nieruchomości, kiedy strajkujemy?? Inni nie płacą za mieszkanie a ja płace za siebie i za innych.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 17

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!